Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

Salut, va rog lamuriti-ma: Vag number: 1k0 907 530 F/ gateway h10 0120. Descarca sau nu bateria daca pun un bolero? Se poate face update de soft in caz ca descarca? Multumesc. Octavia 2 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate face update - si trebuie facut. Altfel va descarca bateria.

 

se face update la 1K0907530K - 0178

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua,

Intrucat am vrut sa fac senzorii de parcare sa afiseze pe RNS510 am comandat o unitate de OPS 5J0 919 475 A la tipul de pe carsystem.pl si dupa ce am facut modificarile de rigoare in cablaj nu reusesc sa il codez.

Mi-a zis cineva azi ca e prea nou si are alt protocol de comunicare (UDS - sau asa ceva) si nu il vede gateway-ul meu. Eu aveam cu terminatia F dar i-am facut update la reprezentanta la K.

Imi puteti da si mie o solutie va rog? 

am vazut pe alte forumuri ca au facut modificarea si pe modele 2006, 2007 si le-a mers.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa unitate de parcare care sa stie OPS ai nevoie si de senzori de parcare Valeo cod 4H0 919 475. Banuiesc ca la masina ta din 2006 ai acum senzori de parcare Bosch 7H0919275C (astia nu merg pe sistemul OPS)

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai tras doua fire de can, de la modulul de parktronic la can gateway? daca da, ce si unde ai conectat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se intra in Gateway si acolo se sterge bifa de la adresa 76 - parking aid , si se pune bifa la 10- park assistant.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... daca a tras firele la can gateway.... daca nu le-a tras, face degeaba codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie sa traga fire la CAN, ca doar avea si vechea unitate, doar sa le mute de pe CAN COnFORT pe CAN DRIVE>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la ultimul Passat B6 - 2007 sau 2008 - la care am facut modificarea, a trebuit sa le trag separat. Difera can-urile si sunt legate in noduri, dupa plecarea din can gateway. Am preferat sa-i trag separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am mutat de unde erau (convenience) la drive (la unitatea de autoleveling de la xenoane), am scos un fir de plus si am lasat decat unul cum e in schema.

Am incercat codarea la reprezentatna cu VAS original dar nu vede unitatea.

E debifata de pe 76 si bifata la 10 unde scrie park aid II

dar tot nu o vede..............


am citit un post pe briskoda unde a facut cineva pe o skoda din 2006 si a zis ca trebuit sa schimbe si Gateway-ul, sa puna unul nou 

 

http://www.briskoda.net/forums/topic/243174-upgrade-can-gateway-to/#entry2899711

 

Chiar nu exista alta varianta? Iar referitor la senzori cel care a facut modificarea nu a schimbat senzorii ci doar unitataea de senzori si Gateway-ul si binenteles firele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebai mai sus daca merge can-ul de passat , merge perfect eu am asa ceva pe masina si merge tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

invers sunt probleme.... de Golf/Octavia/Seat... pe Passat B6 - ca nu stie de deblocator volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la problema mea, se pare ca nu montajul era problema si CAN-ul. Noua unitate de OPS comunica pe CAN 2.0 eu am vechi 1.6

Am gasit unul 7N0 907 530 AH imi puteti spune dc e compatibil? am gasit un site unde scrie ca e compatibil cu Octavia 2004-2011 dar as vrea sa fiu sigur

multumesc

VW Gateway 7N0 907 530 AH

radio.jpg

----- LATEST VOLKSWAGEN GATEWAY -----

----- soft 1634 -----

 

Gateway im Superpreis

Preisvorstellung ist 50 €

am sichersten bei EBAY

Sehr gut

PRODUCTION 2012/2013

 

It allows you to adapt a reversing camera, parking distance control the 3rd generation radios in older cars VW. Have display the distance to obstacles on the radio display or navigation!

 

Das Gerät ist Gebraucht  - funktioniert einwandfrei, 

100%-ig legal

All of the items we carry pass a quality control inspection at the manufacturer


 

Kauf nur aus sicherer Quelle !

Auf gateway geben wir 1 Jahr Garantie .
Sie gilt ab Versanddatum.


Part number:

7N0907530AH 

7N0 907 530 AH 

7N0907530 AH

Compatible with: 7N0907530M 7N0907530R

 

Gateway is required when mounted in the car with the radio 2nd generation (RCD 300. RNS 300. RCD 500) radio 3rd generation (RCD210. RCD 215. RCD 310. RNS 310. RNS 315. RCD 510. RNS 510)

 

Dieses Model passt zu:

 

VW CADDY      2004-2008   ( all version )

VW CADDY      2009-2011   ( all version )

VW EOS        2006-2011     ( all version )

VW GOLF 5     2004-2008 ( all version )

VW GOLF 6     2009-2011 ( all version )

VW GOLF Plus  2008-2011 ( all version )

VW JETTA      2009-2011 ( all version )

VW SCIROCCO   2009-2011 ( all version )

VW TIGUAN     2008-2011 ( all version )

VW TOURAN     2006-2011 ( all version )

SKODA OCTAVIA 2004-2011 ( all version )

SKODA SUPERB  2008-2011 ( all version )

SKODA YETI    2010-2011 ( all version )

 

Please note, that it is not compatible with VW TOUAREG and Passat.

WARNING! Replacement of CAN BUS GATEWAY is not easy plug and play case.

VAG COM reprogramming is required after exchange - it is only way to make it work.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat acelasi can dar pe octavia 2 FL. posibil sa mearga si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca acestea facute de TEMIC ar fi facute in China. are cineva experienta cu ele, sunt OK sau sunt de evitat si de preferat de mers pe cele Continental?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare lucru nu castigi daca mergi pe Conti.  Ca si in modulele Conti, circuitele integrate sunt tot in China fabricate.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la problema mea, se pare ca nu montajul era problema si CAN-ul. Noua unitate de OPS comunica pe CAN 2.0 eu am vechi 1.6

Am gasit unul 7N0 907 530 AH imi puteti spune dc e compatibil? am gasit un site unde scrie ca e compatibil cu Octavia 2004-2011 dar as vrea sa fiu sigur

multumesc

VW Gateway 7N0 907 530 AH

 

 

da, merge fara probleme - am montat si pe Golf 5.

 

P.s.... ce nu mai este fabricat in China ? pe cutie tu gasesti scris - fabricat in Germania, Cehia, etc... dar placile /componentele vin tot din China, asa cum a zis si Andrei

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,

Mi-ai scris mai in urma la un post ca cele de passat tr sa fie de la E in sus sa imi arate pe ecran senzorii. Am

Gasit un 3C0 907 530 E la cineva care este mai ieftin decat cel cu 7N0. Asta ar fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Passat da.

 

cel care l-ai gasit tu, este de Passat. Trebuie sa mearga si la tine.... invers nu merge... de G5/Octavia/Seat, pe Passat - deoarece acesta are blocatorul electric de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAN-urile de Passat 3C nu pot fi montate pe G5/ Octavia/ Seat deoarece imobilizatorul este in modulul Confort.

 

Bineinteles ca nici CAN-urile de G5/ Octavia/ Seat nu pot fi montate pe Passat 3C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca gabriel te poate contrazice. El a pus un CAN de Passat pe Octavia sa si nu are nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAN-urile de Passat 3C nu pot fi montate pe G5/ Octavia/ Seat deoarece imobilizatorul este in modulul Confort.

 

Bineinteles ca nici CAN-urile de G5/ Octavia/ Seat nu pot fi montate pe Passat 3C.

 

 

No, nu-i asa....

 

can-ul de Passat b6/3c - vb cu al nostru coleg, care il are deja montat pe masina - Octavia 2.

 

can-ul cu 7N0 907 530 AH este succesorul lui  1K0 907 530 AD - care este montat pe O2, Golf5, Seat - montat pe Passat B6/3C - merge perferfect, doar ca nu lucreaza blocatorul volan.

 

pe masina mea (Passat b6 2010), am montat de proba, un 1K0 907 530E 0110 - si a mers. Doar ca blocatorul volan nu lucra.

 

si vb din ce am probat eu, de-a lungul timpului.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,can-ul de Passat b6/3c - vb cu al nostru coleg, care il are deja montat pe masina - Octavia 2,,

Nu am inteles numele colegului?

 

,,can-ul cu 7N0 907 530 AH este succesorul lui  1K0 907 530 AD - care este montat pe O2, Golf5, Seat - montat pe Passat B6/3C - merge perferfect, doar ca nu lucreaza blocatorul volan,,

De aici s-ar intelege ca nu ar merge! Sau Perfect = fara sa poata comanda ,,blocatorul de volan,, ?

 

,,pe masina mea (Passat b6 2010), am montat de proba, un 1K0 907 530E 0110 - si a mers. Doar ca blocatorul volan nu lucra,,

In concluzie nu se putea folosi CAN de Golf pe Passat!

 

In termeni simpli, Pe Passat-ul meu daca pun un CAN de Golf (1K0907530...), voi putea merge cu masina?

E doar o gluma. Oricine intelege ca masina nu va functiona la parametri nominali (e vorba de logica nu de proba, dar as putea spune si eu ca am probat).

 

Daca masina ta functioneaza la parametrii nominali cu 1K0 907 530E 0110 inseamna ca nu intelgem noi ,,functionarea''.

 

Cred ca, colegii cand intreaba daca un CAN e compatibil se refera la compatibilitatea 100%.

Modificat de draganuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAN-urile de Passat 3C nu pot fi montate pe G5/ Octavia/ Seat deoarece imobilizatorul este in modulul Confort.

 

Bineinteles ca nici CAN-urile de G5/ Octavia/ Seat nu pot fi montate pe Passat 3C.

 

No... nu are rost sa ne invartim in jurul cozii... am citit exact ce ai scris..... nu are rost sa te superi asa si sa intram in polemici inutile

 

prima afirmatie, este falsa - functioneaza perfect, te rog sa verifici, intreaba-i si pe cei care au asa ceva montat deja pe masini - nu are nicio legatura cu imobilizatorul de B6.... etc....

 

a doua afirmatie - functioneaza, doar ca nu iti merge blocarea volanului....  nu as monta asa ceva, nu recomand.... dar nu este vorba ca nu se poate monta... -  masina va functiona normal, se merge cu ea perfect.... doar ca nu iti blocheaza volanul cand scoti cheia.

 

se poate monta si can gateway de B7, Tiguan, G6, etc.... cu modificare fizica, pentru a merge deblocatorul.

 

Aceasta modificare este necesara cand se face retrofitul la ceasul de bord de B7, daca vrei sa-l poti seta din BC.

 

Toate cele bune !

 

P.S - cei care vor sa isi schimbe can gateway-ul si trebuie sa cumpere altul, normal ca le recomand sa cumpere unul compatibil.... dar nu despre asta era vorba, ci despre ce si cum merge....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!