Jump to content

Just an ordinary Golf ?


TurboDIesel

Postare recomandată

Salutare tuturor! Dupa o indelungata perioada in care am fost doar "spectator" la prezentarile masinilor din aceasta arie a forumului am decis sa`mi prezint si eu masina : Vw Golf 4 Variant , an 2003 , echipare Trendline , motor ASZ 96 kw + soft TCM , c.v 6+1.

Dotari : Climatronic , navigatie mica cu cd-player , 10 boxe , scaune sport incalzite , B C plus , pilot automat , senzor ploaie , 4 geamuri electrice , volan reglabil , oglinzi heliomate reglabile si incalzite , retrovizoare anti orbire , proiectoare , jante aliaj s.a.m.d.

Probleme intampinate pana in prezent :

-parbriz schimbat de 4 ori

-pompa motorina schimbata de 3 ori

-volant e pe duca (deocamdata masina merge bine)

-au cedat cateva furtunase

Modificari aduse pana in prezent :

-am schimbat jantele originale pe 15" cu unele pe 17x8.5(225/45) care vin ca o manusa pe masina asta din punctul meu de vedere.

-kit xenon 55w 6000k

-soft TCM mentionat mai sus

-folie pe geamuri(acuma e data jos)

-folie pe stalpi si capac rezervor

-scos bare de pe plafon(urmeaza sa vopsesc plafonul)

-and last but not least sticker vwforum.ro :))

Planuri de viitor :

-faruri r32 look black

-semnalizatoare led black

-stopuri smoked (partial)

-folie 20% sau 35% toata masina

-sonorizare A - Z Hifonics

-arcuri Eibach pro kit 30-35 mm

-vopsit jante

-distantiere 10mm fata 20mm spate

-vopsit fuste , bandouri , manere in culoarea caroseriei (ramane de vazut)

Voi urca si cateva poze in decursul saptamanii...

Link către comentariu

Suna interesant. Lasa pozele sa vorbeasca...

Abia astept sa vad jantele ca si eu imi caut unele, dar ce-mi place mie nu-i place portofelului... :huh:

Link către comentariu

salut. sa o stapanesti sanatos si fara probleme (ca deja ai avut cateva).

si eu astept poze,sunt curios de jante si cum arata fara barele alea. folie pe stalpi (sa mearga cu folia de pe geamuri) dar cea de pe capac rezervor,ce e cu ea?

Link către comentariu

Folie am avut pe mai multe elemente ... o sa vad unde o sa mai ramana , oricum o sa pun poze si parerile pro si contra sunt binevenite .

Link către comentariu

nu-ti recomand stopurile fumurii.

pt golf 4 ai multe optiuni de stopuri(vezi masinile colegului rudolf care sunt modificate cu mult bun gust)

nu as da jos barele de pe plafon,un variant fara asa ceva ar arata ciudat...au farmecul si utilitatea lor

Link către comentariu

@IONUTBLV nu stiu daca il pot numi proiect , am vazut cateva proiecte pe forum insa sunt putine...dar ceva diferit tot vreau sa iasa.

@TIBI_84 stopuri aftermarket pentru variant nu am gasit sa`mi placa ... momentan am folie si imi place cum arata doar ca in loc de folie o sa fie vopsite .

O poza mai veche cu masina

post-21931-1279059145_thumb.jpg

Link către comentariu

salut, din poza arata bine masina,si eu detin un g4 tot variant si tot gri metal cu efect de perla.

Si eu vreau sa fac ce ai facut tu la masina, sa pun folie pe geamuri si pe stalpi.

Ce transparenta au foliile de pe geamuri,5% cred nu? cum se vede din masina afara ? ziua/noaptea/ploaie?

Ai si pe geamurile fata folie?

si eu as vrea sa pun tot 5% dar sa nu fie prea inchis cand dau cu mansalieru' sa nu fac vreo buba sa nu vad.:ceuameni:

Folia de pe stalpi vad ca e negru lucios , arata bine tot asa o sa-mi iau si eu, am vrut negru mat sau carbon, dar vad ca la tine da' super negru lucios, aici m-ai comvins, cat material e nevoie si e grea lipirea?

Pune te rog mai multe poze, si cu stopurile , ca vad ca zici ca ai folie pe ele, e tot folie de geamuri ? ca as vrea sa pun si eu ca o sa-mi ramana de la geamuri, dar 5% cred ca o sa fie prea mult, sau ce transparenta e ok pt stopuri sa se vada cand franez/pozitiile ?

Cum de ai schimbat deja de 3 ori pompa de motorina ? ai bagat motorina de la "baieti" cumva? sau ai ramas fara motorina? intreb ca nu prea am auzit sa se duca pompa asa des

Jantele si mai ales motorul sunt de vis, sa ai grija de ea si sa te duca 1.000.000 de km fara probleme.

PS: vopseste bandourile si manerele de la usi in culoarea masinii, n-o s-o mai recunosti,va arata super, asa e a mea, am avut norocul sa fie din fabrica, si e diferenta de celelalte cu bandouri si manere negre, parca e alta masina.

Modificat de JustinTm
Link către comentariu

@JustinTm am avut 5% spate si 50% pe geamurile fata , am dat`o jos urmeaza sa pun alta folie (am precizat in prezentare) iti recomand sa pui mai deschisa toata masina ..

folia pe stalpi costa pana in 50 ron depinde la cine o pui

prima pompa poate a picat pentru ca mai mergeam si pe rosu insa urmatoarele 2 ....(poate pentru ca le`am luat sh)

Link către comentariu

foarte misto jantele dar cam zgariate (sau e noroi) si fara capacele alea peste suruburi. nu gasesti pe undeva sa le pui,se vede aiurea fara. sunt de 17''? ce pret au avut,ce marca/model? eu am tot variant si se vad foarte bine pe masina. tot nu inteleg de ce ai pus folie (si de care,de protectie?) la rezervor...

@TIBI_84 intr-adevar barele au functie estetica. practica doar daca pui portbagaj deasupra. in rest fac galagie la viteze mai mari...

@JustinTm "mansalieru' " e derivat din franceza,nu?

Link către comentariu

jantele sunt originale vw audi , model de a8 pe 17"... nu se compara cu replicile aparute pe piata , am avut mare noroc ca le`am gasit acum 2 ani.Doar jantele m`au ajuns 500 E , cu tot cu cauciucuri ~1000 E.

Am capace la ele insa sunt de audi si nu le pun , oricum urmeaza sa le reconditionez pentru ca nu le`am tinut in conditii foarte bune iarna si a inceput sa sara lacul de pe ele.

post-21931-1279095601_thumb.jpg

Link către comentariu

da,arata f bine. pune si tu mai multe poze cu masina int/ext. nu doar bucatele asa....

Link către comentariu

@ZBENG se pare ca da.

@Muale poze recente cu masina nu am insa urc cateva mai vechi...

post-21931-1279099710_thumb.jpg

post-21931-1279099766_thumb.jpg

Modificat de TurboDIesel
Link către comentariu

Ai cumva un smiley face pe capota? :) Arata foarte bine masina,multi km fara probleme!

Link către comentariu

@Alexandru L. da masina a avut un smiley face pe capota , intial am pus folie ca sa acopar ciobiturile si dupa am zis sa pun si 2 ochi , insa am dat jos folia , no more games :beer:

Profit de ocazie si mai pun 2 poze :D

post-21931-1279103172_thumb.jpg

post-21931-1279103392_thumb.jpg

Link către comentariu

mai bine fara folie inutila. pt protectie cred ca exista si folie transparenta

Link către comentariu

M`am lecuit cu folia pe caroserie .. inca mai am urme de adeziv (caut o solutie pentru asa ceva).Pentru protectie se poate pune folie transparenta insa e cam tarziu acum...

Link către comentariu

decaflash de la mafra. e un spray pt inlaturare printre altele si urme de autocolant.

Link către comentariu

scoate colantul de pe rezervor,nu are ol estetic sau practic. ar merge vopsite manerele,bandourile. semnalizari clare. o antena sa nu mai stai cu ciotul ala. pe capac portbagaj ce se vede,sunt urme de la colant? BC mare,scaune sport-frumos. desi ar merge curatate putin. car kit il folosesti?de ce nu il scoti,raman 2 gauri pe care le acoperi frumos...decat sa ai mereu ala in bord

Link către comentariu

Multumesc pentru sfaturi , majoritatea le am pe lista insa:

-folia de pe capac rezervor zboara

-vreau sa vopsesc pe langa manere si bandouri si fustele

-daca vopsesc cele mentionate mai sus o sa merg pe semnalizatoare pe led insa clare

-pe plafon am avut folie si se vede cum a ramas lipiciul insa urmeaza sa vopsesc plafonul si am sa vad poate o sa pot scoate si butucul ala la antena pentru ca nu folosesc radio

-interiorul o sa`l curat insa dupa ce ii pun folie si dupa ce imi fac sonorizarea

-car kitul am incercat eu sa`l dau jos insa nu am reusit insa si ala zboara , sa vad cum acopar gaurile pe urma

-mai am mult de munca pana sa o aduc in stadiul final :blink:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Momentan sunt astupate cu mastic ... saptamana viitoare urmeaza sa vopsesc plafonul :beer:

Link către comentariu

cu mastic ??? si nu ploua in ea ... si eu am in plan sa dau barile jos dupa plafon dar sa vad cu ce astup ...te rog pune o poza mai cu plafonul sa vedem mai bn ..

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!