Jump to content

Intamplare ciudata cu frana de mana


flopem
 Share

Postare recomandată

Buna prieteni,

Am o intamplare ciudata la masina.

Trag frana de mana,in parcare si imi raman stopurile de frana aprinse (cu toate ca e luat contactul)

Din ce cauza raman stopurile aprinse?....si care e explicatia prin care frana de mana aprinde stopurile pe spate (din cate stiu swichul de frana e pe pedala si nu pe frana de mana)

Cum e posibil.

Si inca o chestie....in paralel cu asta mi se aprinde aleator EPC-ul.

Ma poate lamuri cineva?

Stiu ca in urma cu 2 zile am curatat tamburii pe spate dar nu tin minte sa fi modificat ceva pe acolo I-am verificat si merg perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ti sa defectat contactul de la pedala de frana. Si eu am patit la fel doar ca mie nu mi se mai aprindeau stopurile si aveam EPC aprins in bord

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ca daca frana de mana e lasata jos,folosind pedala de frana stopurile functioneaza in parametrii normali.

???

In cazul asta mai poate fi switchul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi raman becurile de frana aprinse.

Am schimbat switchul de la frana,am pus foarte usor unul nou si tot imi raman aprinse becurile de frana(inclusiv a 3-a lampa stop)

Am mers la piese auto am inlocuit switchul cu un altul crezand ca si acela nou e defect insa degeaba,aceeasi treaba.

NU MI SE STING LAMPELE STOP!

Ma poate cineva ajuta in problema asta?

Care e explicatia ?,practic e un circuit simplu din becuri,fire si intrerupator(switch) cum se face ca acesta nu intrerupe circuitul sa mi se stinga becurile?

Am crezut ca e pedala de vina insa l-am demontat si l-am actionat cu mana direct- tot nu functioneaza.

Mai sunt alte OPTIUNI de verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit problema.

E de la piesele ieftine si nenorocite.

Am cumparat 3 switch-uri pana sa nimeresc unul bun.

Au inauntru un piciorus foarte fin de plastic si daca il bruschezi la montare se rupe si poti sa-l arunci.

Partea proasta e ca la montare trebuie rasucit si se invarte tot mecanismul din interior odata cu sucirea lui - Daca nu esti atent se duce....

Mai bine cumparat unul original!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a zis de la inceput si nu ai crezut, parerea mea e ca topicul nu merita sa ramana deschis, cu un simplu test cu un vag com, vas etc, vedeai problema.

In mana nu functioneaza, el sta apasat si relaxat lucreaza , daca il dai jos nu mai are ce sa faca contact pt ca daca te-ai uitat cand clipsezi(invarti in locul lui deasupra pedalei) are niste picioruse ce se apropie sau departeaza.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum de specificat cel mai important lucru!!!!!

Switchul are in varf o tija de autoreglare - ei bine nu tot timpu ajunge acea tija la pedala(exact ca in cazul meu) - sau nu e actionata suficcient.

Asa s-a intamplat ca nu functiona desi era nou si montat corect.

Daca nu e actionata suficient se procedeaza asa:

1 in stare demontata se trage de tija din varf (fara frica dar incet) aceasta are niste zimti de reglare....practic o tragi inafara dar inauntru intra mai greu (ca si arici de plastic-un singur sens)

2 dupa ce ai lungit-o putin pui pe cineva sa tina pedala apasata,o montezi sus si in momentul ala lasi usor pedala....aceasta va regla de la sine tija cu zimti cat are ea nevoie.

3 dupa ce s-a reglat pana la capat invarti de switch sa se printa cu cplisul sus.

ATENTIE:

Nu montati switchul prin invartire fara ca pedala sa atinga parghia din varf(se vor rupe piciorusele de contact din interior)!

Ca sa il puteti invarti e NEAPARAT nevoie ca tija sa fie actionata putin astfel incat inauntru sa se poata invarti contactele de la sine.

REPET:

Dupa ce ati montat switchul daca tot nu functioneaza il dati jos iarasi:

Se trage putin de tija din varf pana se vad dintii....apoi se pune pe gautra cu pedala apasata,se lasa pedala incet si in acelasi timp se invarte switchul in suportul de fier.

Punct.

Daca imi dettalia si mie cineva de la inceput...sa stiu.....sa nu ma pun cu neamtu!....reuseam din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!