Jump to content

Iluminare bord


Bogdan Moraru
 Share

Postare recomandată

Bogdan Moraru

Salutare,

Am o dilema asa ca cer o parere. Atunci cand blocul de lumini este pe pozitia 0, adica oprit tot, cheia scoasa din contact si trag de maneta inspre mine, sa aprind faza lunga, se aprinde si iluminarea bordului. Fara butoane, fara nimic, doar ceasurile de bord. Este ceva normal, sau masina mea este un pic mai ciudata?

Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Mi-a luat 3 ani sa descopar asta :) multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi decat la martorul de faza lunga din mijloc este ceva normal !

Daca se aprind "doar ceasurile de bord" ori ai vreun scurt ceva ori ceva activat aiurea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Mai citeste o data ce am zis. Cand aprind faza lunga cu cheia scoasa si luminile stinse. Se aprinde si martorul de faza lunga, si bordul, adica ceasurile, acele si fundalul...ATAT fara nimic altceva gen butoate si toate cele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Unii zic ca e normal altii ca nu. Ceva pareri de la cei care modeaza bordul si rescriu epromul putem avea? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cat se poate de normal. Nu ai nici un scurt si iti spun din proprie experienta ca la bmw e acelasi lucru. Dupa vreo 30 de sec se stinge singur daca nu ma insel. La bmw se aprinde si faza scurta si ramane aprinsa vreo 30 de sec ca sa ai timp sa vezi drumul spre casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Nu vorbesc de coming home-leaving home, ci doar daca esti in masina fizic, si aprinzi intentionat faza lunga tragand de maneta inspre tine cu cheia scoasa din contact si cu blocul de lumini pe pozitia STINS.

Multam :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Citind mai in amanunt si experimentand am descoperit de unde este problema.

Se pare ca, ultimul meserias care a umblat la bara de spate nu a strans bine surubelele de la iluminarea numarului, a intrat apa, si cum am leduri acestea au ruginit la contacte si nu mai au valoarea normala ca rezistenta. In aceste conditii, masina, cand simte ca nu mai ai lumina la numar, asa face. Am verificat pe o alta masina cu ledurile scoase si la fel face. Maine schimb becurile si am scapat :rolleyes:

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Iluminare bord ZERO nu se mai aprind luminile in bord si nici pe climatronic si nici nimik doar semnele de la semnalizari,numaru de km,ceasu si acele merg toate bine.nu am lumina.ce sa fie?am verificat sigurantele sunt toate in regula.am schimbat intrerupatoru de lumini si cel ce reglezi intensitatea luminii,tot nimik.cateva zile inainte palpaiau luminile in bord cateodata si se tot deregla intensitatea lumini in mare si mica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur e bun butonul de reglare a intensitatii - verifica daca ii vine curent in el - eventual fa pune in mufa si sari peste reglaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie incepe sa imi clipoceasca lumina de la dreptunghiul unde imi afisaza kilometrii acumulati ai masinii. Sunt pe duca ledurile, circuitul sau lipiturile de la ceva?

Leduri as avea de pe bordul vechi, dar poate scap mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa clusterul si verifica bine placa. Am gasit mai multe modele ca al tau, cu probleme pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-l scot cand apune de tot, la ce anume defect sa ma uit....la asa trasee cam greu de vazut cv cu ochiul liber?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si avaria mea la iluminare bord nu are nimeni idee ce sa fie?nu ii nici butonu ala de intensitate si nici intrerupatoru am incercat cu altele..sa fie si la mine placa?ce anume la placa?ce se poate arde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai scrie cat de cat corect romaneste si pe intelesul nostru, poate te putem ajuta. Sa inteleg ca ai probleme la butonul de avarie, sau cu iluminarea bordului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am probleme cu toata iluminarea interioara a masinii,nu lumineaza nimik.singurele leduri care lumineaza sunt cele care te atentioneaza in bord(la motorina,knd semnalizez si toate cele care se aprind knd pui contactu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat toate sigurantele,am si precizat ceva mai sus.dar am sa mai le verific odata inlocuindule cu altele poate nu se vede cum ca e arsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica siguranta nr. 3.

hremus,intradevar aveai dreptate era siguranta cu nr.3.prima data mam uitat la ea si nu sa vazut sa fie ars,am schimbato si merge totul.ms ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna la voi. va deranjez cu o problema. de 3 luni incoace , neintrerupt , am un golf 4 2002 variant , tdi , iar afisajul principal din bord unde vin toate info si-a pierdut din intensitate. ziua nu mai vad nimic din ceea ce mi se indica de la compul masinii. si am mai observat ca a murit un rand si o coloana din pixelii afisajului. ce draq sa fac??? thx bros

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e maxidot il schimbi doar afisajul, daca e minitot..schimbi tot clusterul(bordul cu ceasurile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum draq fac diferenta , ca google ma cam incurca rau de tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maxidot= afisaj mare(iti afiseaza sus si posturile de radio), minidot= pe jumate de display.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e maxidot

maxidot.jpg

asta e minidot

DSC00047.jpg

se pot schimba si la maxidot si la minidot.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!