Jump to content

Chiptuning 1.2 HTP


catalinx
 Share

Postare recomandată

Salutare

Stie cineva de chip la 1.2,chiar daca e motor aspirat.Sugestii,pareri

Merci

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate chipui si aceasta masina. De la 55 CP, 106 Nm, vit max 152 km/h se poate face 65 CP, 117 Nm, vit max 158 km/h. Consumul scade cu 0,1-0,2 litri :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa masina care o are, cred ca vroia sa intrebe daca motorul 1.2 HTP, 12 V, 64 CP poate fi chipuit. De altfel si eu as vrea sa stiu acelasi lucru pentru mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur se poate, doar nu am auzit sa fi facut inca cineva la noi, insa la cehi si la nemtzi e plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si eu cu ceva timp in urma despre aceasta posibilitate, dar am ajuns la concluzia ca se castiga destul de putina putere in raport cu costul operatiunii (265 euro fara TVA pentru un plus de cel mult 10% castig de putere). Desigur, se poate opta si pentru alt sistem de admisie (Pipercross), care mai poate adauga intre 2 si 8 CP. Dar si costurile cresc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poze cu upgrade:filtru aer+modificarile de rigoare : una bucata teava inox cu una bucata silicon si iata rezultatul :

sorin35fd.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o mica demonstratie sonora a filtrului....de mentionat ca nu am evacuare....este cea originala :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 scuze.......chiar eram entuziasmat cand am vazut acul ala acolo....si chiar o sa il aduc la 200.....its a must :D

2 nu neg absolut nimic dar pt mine e o noutate si promit ce am spus la 1 - acul era putin sub 180.....asta daca te uiti atent si oservi ca poza e dintr-o parte....facuta de cel aflat in dreapta....observa si tu indicele temperaturii si ghideaza-te dupa el.....era la 90 de grade

3 dadeam flashuri matizului mai sus mentionat :P :P :P - cand mergi cu orice faza aprinsa sa sti ca se aprind luminile de bord....sau ai uitat, asa subit? :P

apropo de topicul acesta si sa fiu in tema.......Nu merita Tuningul(chipuitul) masinii......sa o luam logic....de ce ai nevoie de tuning? sa pleci mai rpd de la semafor? nu are rost....pt ca oricum sigur vei prinde rosu la urmatoarea intersectie 300m in fata.la o masina aspirata pana in 100hp nu castigi mult....clar te va ajuta la depasiri si in alte situatii....dar asta daca tii masina in 3500-4000....in schimb diferente majore la comportament nu sunt.....in plus de asta este un amarat de 1.2 din care nu ai ce scoate...si chiar daca ai scoate ai scoate degeaba....eu m-am lamurit de asta dupa 4 luni de cand mi-am pus chip=ul. Ca un termen de comparatie la cum merge masina........daca dau drumu la a/c are acelasi comportament cand nu avea chip-ul pus.....daca tu crezi ca chip-ul iti face masina intr-o fiara te inseli amarnic...mai gandeste-te

ps: pt bogmwescu .....e normal sa am o viteza mai mare daca s-a schimbat curba de cuplu nu?e doar putina fizica

Modificat de sorinxxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o mica demonstratie sonora a filtrului....de mentionat ca nu am evacuare....este cea originala :)

<{POST_SNAPBACK}>

Pai nu ai evacuare sport ,ai admisie sport si zgomotul auzit este cel de admisie.....nu de evacuare.....asa ca.Parca e o masina fara filtru de aer cand o accelerezi,asa se aude..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am vrut sa fac si eu chiptunig la fabia de 12 si 64 de cai si se castiga 7cai in plu ssi costa 225euro+tva.nu merita de nici un fel nu prea ai ce sa faci la motorul de 1.2.in legatura cu zgomotul de la motor se aude chiar bine fara filtru de aer.eu lam curata o data singur si am port-o asa sa vad cu face.se aude ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!