Jump to content

Schimb ulei de cutie


adrianTNT
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa schimb uleiul in cutie, poate stie cineva ce este recomandat de VW? Am cautat putin si am vazut ca sunt foarte multe coduri pentru ulei de cutie.

Masina e VW Golf 4 din 2001, 1.6 16V motor AUS, cutia din cate stiu este ERT.

Cu motorul rece merge usor schimatorul; dar daca e cald afara, si dupa ce se incalzeste masina prin trafic, merge greu schimbatorul, chiar si cand misc stanga-dreapta fara sa bag in viteza. A zis cineva ca a avut o problema asemanatoare si a rezolvat punand ulei G052171A2.

Merge asta pentru cutia asta?

In ETKA codul pentru cutie ERT imi apare G52726a2

Habar n-am ce ulei am acuma in cutie, ceva ce mi-a recomandat la service acum vreo 2-3 ani si cred ca e Castrol.

Are cineva vreo idee despre ce ulei sa bag?

Modificat de adrianTNT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul are urmatoarele caracteristici:SAE 75W/90 Synthetic si are o cantitate de 1,9 litri(conform cu Autodata).Deci poate sa fie de la orice producator dar sa respecte ce ti-am spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In centrele unde se schimba uleiuri si in orice magazin de piese auto care se respecta o sa gasesti cataloage de la producatorii de uleiuri in care o sa gasesti si ce tip de ulei ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina ta e bine sa bagi ulei recomandat de constructor G052726A2 nu o sa ai probleme cu cutia ca asa am bagat si eu si merge bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand Aral 75w-90.Eu am bagat acum un an si ceva si de atunci s-a schimbat in bine mersul cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge greu schimbatorul, chiar si cand misc stanga-dreapta fara sa bag in viteza. A zis cineva ca a avut o problema asemanatoare si a rezolvat punand ulei G052171A2.

pai si de ce sa schimbi uleiul din cutie daca tie iti merge greu chiar daca nu e bagat in viteza :)

eu iti zic sincer ca am schimbat uleiul singur cu cel OEM si nu se simte nicio diferenta, pe mine ma enerveaza ca la cald prima treapta intra putin mai greu...

timoneria e de vina, curata timoneria, dai WD40, si daca tot greu merge, du-te la un service sa iti regleze timoneria ca la carte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau ridici frumos husa de la schimbator si aplici wd-40 sau vaselina grafitata pe bila aia alba de plastic care tine maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul trebuia sa il schimb oricum ca am luat alta cutie. M-am uitat pe sticlele vechi, in cea veche aveam ARAL 75W-90 ("GL4/GL5" scrie) era ok, dar am vrut sa vad daca cu asta original mai merge greu maneta la cald.

Am bagat in cutia asta ulei VW ce mi-au dat de pe seria de la sasiu, nu am codul aici.

Am curatat si timoneria mai demult dar nu a disparut de tot problema atunci, cred ca era si din cutie putin, era uns si la bila de la schimbator.

Voi la timonerie aveti unse imbinariile alea mici sau sunt uscate?

Modificat de adrianTNT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am uns timoneria cu ulei de motor...dar nici o diferenta...tot greu intra in viteze la cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate daca e uscat nu se prinde praf si se misca mai bine, cred ca o sa incerc o data.

Zicea cineva pe un forum (aici parca) ca si-a dat cu vaselina pe sania de la scaun si impresuna cu praful de pe presuri s-a facut ca un adeziv si nu mai aluneca :Driver: . Poate asa se intampla si la timonerie.

M-am uitat si pe sticla de ulei. VW G 060 726 A2 e cel ce mi-a dat dupa seria de sasiu (cutie ERT , motor 1.6 16V aus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
urspintzer 02

Am schimbat uleiul la cutie.Parca sa zic ca e un pic mai bine.

Ulei de reparatii asa spuneau baietii de la service.!180 ron litrul,de la A&A autto parca.

post-53246-1281724957_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce ai dat asa mult pe litru ??? Uleiul din poza este 40-50 ron la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urspintzer 02

Pardon 80 ron litrul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat 43 lei pe litrul de ulei OEM de la un magazin de piese import/export... si a venit si pe comanda speciala

asta acum 3 luni, oricum nu s-a simtit nicio diferenta dupa schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pentru golf 4 axr 101 cp stie cineva ce top de ulei trebuie sa fol ptr cutia de viteze?

odata cu schimbul celui de la motor intentionez sa-l schimb si pe cel de la cutie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul din cutie nu se schimba doar se completeaza daca este cazul dar daca vrei neaparat sa il schimbi este bine sa pui fie ulei recomandat de constructor fie un 75w90.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am in cutie Aral 75w90 GL4/GL5 de aproape 6 luni si pana acum nicio problema... am uns si timoneria cu WD40 si maciuca merge foarte bine si cand se incazeste motorul.

Modificat de bogddy1990
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De curand am schimbat uleiul in CV , am pus ulei 75w90 de la MOTUL. impresii dupa?? Da se misca mai natural cutia de viteze si parca intra mai ushor in viteze desi nici inainte nu intra greu dar parca acum e si mai bine. Cost destul de mare 55RON / Litru. cumparat direct de la importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu cateva nelamuriri.

Am cu masina 200k km. am cumparat-o la 160k.

Nu stiu daca s-a schimbat uleiul in cutie.

Ar fi bine sa il schimb sau doar sa completez?

Cat ulei intra in cutie cu 6 trepte, motor ajm?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci aceeasi cantitate ca si la cele cu 5 trepte? nu ar trebui sa intre mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat cantitatea asta din autodata la masina din 2000 cu motorul tau si cutie manuala.

Daca ai dubii cauta seria cutiei tale si cauti informatii despre ea.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la un golf 1.6 16 V cu 126000 de km la bord trebuie schimbat uleiul in cutie si daca da pe unde se verifica uleiul...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai pb la cutie poti sa nu-l schimbi. In lateralul cutiei, pe partea soferului ai un surub, imbus de 17, iar uleiul trebuie sa fie la acel nivel.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!