Jump to content

SEAT TOLEDO 1M, 1.9 TDI A.R.L


Auras

Postare recomandată

Zilele trecute masina a primit 4 anvelope sh dar foarte bune Bridgestone 205/55/16, iar azi am programare la mecanic sa schimb flansele amorizoarelor(cu tot cu rulmenti 51lei/buc )(am luat Sachs) si bieletele directie(Lemforder, 75 lei/buc) si imediat dupa ce le schimb ma duc sa fac un bracaj(geometrie directie).

Masina merge fara probleme, motorina sa fie.

@Doggy 10-Jantele o sa le vand si cel mai probabil o sa iau ceva tot pe 16 dar aftermarket, un model mai aerisit si care sa dea impresia ca jantele sunt mai mari, eventual cu ceva negru pe acolo ca se poarta si putin polish, dar nu exclud nici varianta de a trece innapoi la 17 daca e sa pice ceva de firma si mai usoare si cu anvelope bune(sa vand mai intai BBs montreal 2-urile si dupa vad eu ce fac, oricum am in balcon si table pe 16 cu care sa ma misc in caz ca vand jantele .

Revin cu impresii dupa ce schimb piesele de mai sus.

O poza de la digul de protectie care ar fi trebuit sa salveze valea orasului Galati de inundatii daca Dunarea continua sa creasca, unul dintre sacii de la baza digului este cel in care a incarcat nisip piticul BOC POC :biggrin: (scuze de :blah_: dar nu m-am putut abtine cata prostie omeneasca exista in tara asta si in ce directie au luat-o toate lucrurile)

post-11369-1279096269_thumb.jpg

Link către comentariu
  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Auras

    68

  • Circoloco

    17

  • Mihai.Nechifor

    13

  • nutzuXXL

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

arata mai bine jantele pe 16 decat cele pe 17 care le-ai avut initial :) . asa ca poate fi considerat upgrade

ai grija unde faci unghiul dupa ce schimbi bieletele....eu le-am schimbat pe ambele dar mi-a facut unghiul prost, imi trage un pic dreapta, ca m-am grabit sa il fac in aceeasi zi, in loc sa il fac a doua zi pe un aparat mai performant :(

Link către comentariu

Arata foarte bine masina+ca este gri culoarea mea preferata.....arata ffff bine numarul asa doar ca la mine nush daca are rost sa dau jos conturul de la numar ca a mea e albastra.Spor la modificari si cat mai multi Km fara probleme

Link către comentariu

foarte tare masina mai ales motorizarea,sa o stapanesti sanatos.

Modificat de cosminionutn
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Foarte frumoasa masina.Imi place mult cum ii sta cu aceste jante.Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente.

Mersi pentru urari.Iti doresc si tie acelasi lucru.

Link către comentariu

Felicitari pentru motorizare si pentru noile jante. Desi imi plac in general acele Rial Le Mans pe 17" pe masina arata mai bine astea pe 16". :blah:

Link către comentariu

Bun venit in clubul 1m / 1m2. Acum trebuie sa te impaci cu gindul ca ai de-a face cu o masina superba.

Ce as mai face daca as fi in locul tau (doua chestii cred ca ar mai trebui sa le iei in calcul):

- as incerca sa completez consola cu maxi-dot-ul original (nou sau de ocazie dupa buget).

- partea de audio. Nu stiu cit de necesare sint cele doua boxe de pe polita spate (mie imi par tare naspa acolo, n-am mai vazut nici un Tole cu asa ceva).

Pe versiunea de dotare cu CD Aura este recunoscut faptul ca Aura este chiar scula si ca atare n-ar mai necesita "upgrade" de sonorizare.

La mine (varianta cu CDAura) merg cu bass si inalte la 4/7 iar volumul intre 10 si 15 (maxim fiind...46). La mai mult incepe deja sa vibreze oglinda retrovizoare. Vorbesc pentru cazul de sonorizare

cu CD Aura si 8boxe - cite doua pe fiecare portiera. Audio via maxidot nu cunosc ce poate.

In rest s-o tii din scurt cu intretinerea si sigur te va rasplati.

La multi km!

Link către comentariu

Multumesc tuturor de aprecieri, dar jantele Montreal 2 le-am bagat la vanzare, in caz ca nu se dau ma bate gandul sa le duc la vopsit sa le fac un gri un pic mai inchis(ce parere aveti merita?).

@viorel c-cand te referi la Mxi-dot banuiesc ca te referi la Mfd 1 nu? Am tot luat in calcul sa fac rost de un Mfd 1 dar la cate stie sa faca am renuntat(adica nu stie mai nimic, decat radio, navigatia care la noi nu sunt harti si nici macar nu stie track-uri ca ii trebuie neaparat magazie de cd-uri), am luat in calcul si un dvd 2din ca sa umplu consola centrala dar ce gasesc mai ieftin sunt numai chinezarii penale, iar o replica mai reusita e cam scumpa si la fel calitatea sunetului lasa de dorit.

Referitor la Cd Oem Aura cu toate ca imi place cum arata nu o sa am asa ceva pe masina ca ar insemna sa renunt la rama 2din care pe Toledo 1m e destul de rara si pe viitor daca se mai termina cu criza asta poate luam un 2din, macar un player, si chiar daca o fi aura scula mie imi trebuie un player cu iesire de amplificator si care sa sune bine ca e pacat de amplificatorul din portbagaj, subwoofere si ce mai e pe acolo.

Placa aia de pal pe care sunt subwooferele momentan nu se vede deloc din afara masinii ca de am geamurile negre, dar dupa ce vin din concediu in septembrie o sa renunt la ea, o sa montez innapoi policioara originala ca o am, iar la subwoofere o sa le fac o incinta in portbagaj lipita de bancheta.

Zilele trecute am vandut playerul Sony, iar de vreo saptamana stau pe mute si e foarte deranjant, dar ieri am achizitionat un Pioneer 40mp(care suna f bine si are destule reglaje) si cel mai probabil dupa ce il montez in weekend care vine o sa vopsesc si consola centrala gri ca sa nu mai dea impresia ca playerul nu e de acolo.(am renuntat la sony ca sa scap de culoarea gri deschis care ma dispera, dar am dat fara sa vreau peste alt player tot gri :pale: )

Link către comentariu

Dar teoretic, n-ar putea sa intre si un RNS-E acolo? Nu te-ai gandit si la varianta asta?

Link către comentariu

Vindea cineva aici un mfd1,vezi poate mai e anuntul.

Cu o rama adaptoare zic ca o sa incapa si varianta a doua(rns-e)

Link către comentariu

Eu am curatat buretele ala cu alcool tehnic, Adevarat ca am frecat pe el vreo 2 ore dar a iesit brici :) ....ARL :unsure:

Link către comentariu

Zilele trecute am facut rost de un sticker vwforum care de la achizitia masinii m-am tot tinut sa pun asa ceva si mereu faceam altceva.

Am montat si un Pioneer 40mp care suna foarte foarte bine fata de Sony care l-am avut pe masina, are foarte multe reglaje, l-am gasit la un pret foarte bun si arata foarte bine, zici ca am schimbat si boxele la cum suna. Acum sunt in dilema daca sa vopsesc consola centrala argintie sau sa vopsesc neagra doar rama Mp3-ului ca in rest el are jumatate din fata pe negru(astept pareri)-am fugit de vechiul Sony ca era argintiu si am dat tot peste un Mp3 argintiu, dar am pus in balanta calitatea si multitudinea de reglaje care le are.

Zilele astea o sa iau si un set de presuri de cauciuc Petex sau ceva special ptr masina asta ca astea ma dispera cand le vad cum arata.

Urmeaza sa vad cand am timp sa schimb parbrizul ca il am crapat, sa vopsesc etrierele(nu prea stiu pe ce culoare sa merg(astept pareri si aici)

2 poze cu un frate

Sunt in dilema ce sa fac cu jantele ca parca le-as vinde sa iau alceva sau daca nu le-as vopsi un gri un pic mai inchis. Am gasit ceva replici de A8 polishate , nu sunt grele deloc si au anvelope bune pe ele pe 17 si m-ar tenta sa le iau ca imi plac foarte mult cum arata pe tipul asta de masina.

post-11369-1282040568_thumb.jpg

post-11369-1282040575_thumb.jpg

Link către comentariu

E si tu acum... prea te fastacesti cu jantele ;) Le-ai dat pe cele rial ca erau prea mari desi dadeau excelent, acum vrei de A8 care dupa parerea mea si pe 17 sunt mici, arata bine pe dimensiuni mari (18, 19) si automat pe o masina mare cum este A8, A6. Daca mari nu vrei sa fie si vrei calitate, tine-le pe actualele si eventual vopseste-le dupa cum spuneai :)

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Foarte frumoase. Jantele lui Andrei sunt tari. Dar si ale tale negru lucios cred ca ar arata foarte bine :icon_thumright:

Link către comentariu

eu as lasa jantele cum sunt si as vopsi fustele de la bara fata si spate in culoarea masini ..

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salut.Am un Toledo identic cu al tau (inclusiv motorizare). Are deja 165000 km si nu am schimbat nimic pe el, mai putin turbina (cei cu motoare arl stiu de ce :) )

Te rog zi-mi ce bucse si alte lucruri sa mai schimb pe dedesupt...

Nu vreau sa o fac sport sa-mi rup gitul, ci o vreau limuzina.... lina dar puternic ain acelasi timp...

Link către comentariu

A trecut ceva timp de cand n-am mai scris nimic aici. Pana acum masina merge foarte bine, i-am schimbat parbrizul ca ala vechi era crapat si foarte zgariat si stergatoare noi marca Alca care au costat foarte putin dar fac treaba foarte buna pana acum.(macar 6 luni sa ma tina la cat am dat pe ele).

Weekendul trecut am vandut jantele Montreal 2 si acum masina arata foarte urat cu niste table pe 16, dar care urmeaza luni sa le schimb cu niste BBS Rs modulare(cred) si care au interiorul vopsit negru.(asta in caz ca nu se razgandeste pana maine dimineata cel care le vinde), abia am si anvelope pentru ele Bridgestone-urile care le-am avut pe Montreal 2.

Am fost in tratative cu mai multe persoane pentru un set de Santa Monica, dar nu m-am indurat sa dau multi bani pe praful asta.

Ce parere aveti de Bbs-urile din poza, sunt calitative ca si jante, sunt rezistente daca sunt modulare? Mie mi-au placut deoarece vreau sa fac plafonul negru lucios si eventual vand tablele pe 16 si le las pe astea ca si roti de iarna, iar referitor la pret le-am gasit la un pret foarte bun, acum numai sa fie in stare buna cum zice cel care le vinde.

@KRZ- fustele si bandourile de pe usi o sa fie vopsite pe viitor, depinde de finante.

@Kye04-referitor la ce am schimbat eu la masina pot spune ca am pus bucsele mari pline lemforder(cele de pe Cupra sau Tt), bucse stabilizatoare Oem Seat, Flanse amortizoare cu rulmenti Sachs si bielete directie Lemforder.

Uitati si o poza cu jantele care urmeaza sa plece maine spre mine prin curier rapid,sper ca pana luni sa le am ca miercuri o sa plec in concediu cu masina vreo 2 saptamani in Italia, sper sa nu am probleme cu ea si sa se comporte ca si pana acum.

post-11369-1284142758_thumb.jpg

post-11369-1284142831_thumb.jpg

post-11369-1284142851_thumb.jpg

Modificat de Auras
Link către comentariu

sunt frumoase jantele . da , sunt modulare din 2 bucati . am avut la fel doar ca pt 4 prezoane . sa stii ca arata bn pe masina

Link către comentariu

Sunt frumoase jantele si arata bine. Dupa cate observ eu :eek: sunt modelul ce vine pe unele GTI-uri. Sa le stapanesti sanatos, sa te bucuri de ele si sunt curios cat le vei tine :D Atasez si o poza cu jantele lui DeathRider cu care a venit masina lui (GTI 1.8T)

post-16307-1284159858_thumb.jpg

Link către comentariu

Frumos toledo "frumoasa" si motorizarea. Mai bine pastrai Montreal`urile aratau super bine pe masina (parerea mea). Si astea arata bine dar parca sunt prea pline iar toledo este o masina destul de mare daca ar fi fost un 17 ar fi dat mai bine. Bafta

Link către comentariu

Din pacate parca simteam eu ca e o golanie la mijloc, cel care trebuia sa mi le trimita azi prin curier s-a razgandit, spunandu-mi ca nu s-a trezit dimineata sa mearga la sediu la curierat ca acum sta la 40 km fata de bistrita unde au astia sediul, totusi cred ca aveau ceva jantele ca erau prea ieftine si eu i-am zis ca vreau sa le probez inainte sa le platesc si sa deschid coletul inainte de cumparare.

Pe de alta parte imi pare mai bine ca parca vreau ceva jante mai mari-17 si care sa arate mai bine.

Link către comentariu

Santa Monica si nu regreti :D Nu te grabi ca oricum vine iarna... le poti lua si la primavara

Link către comentariu

Numai exista aceasta posibilitate la nici o firma de curierat.Cel mai bine mergi le cumperi face-to face sau pe incredere maxima:)

Numai bine

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!