Jump to content

VW Passat CC 3.6 FSI


CristianMarin

Postare recomandată

lambda_dryver

Pana la urma iti pui tempomat sau ACC?

Link către comentariu
CristianMarin

Tempomat. ACC nu vreau si nici nu merge ca am parbriz incalzit.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Nu vreau sa ma bag aiurea in discutii, dar nu vad de ce nu ar merge ACC cu parbriz incalzit. ACC`ul se foloseste de o camera care se afla in emblema fata din grila. Lane assist nu merge cu parbriz incalzit deoarece camera se afla lipita pe interioriul parbrizului langa oglinda retrovizoare. Sper sa nu gresesc, dar nu vad care ar fi legatura.

Eu zic ca merita sa iti montezi ACC.

Link către comentariu
lambda_dryver

Asa cum a zis si Cosmin_cc stiam si eu, d-asta am si zis de ACC. E un radar tip glob montat in spatele emblemei, din cate am vazut...

P.S: la ACC e diferita si maneta de Tempomat.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
CristianMarin

Da, asa e am confundat cu Lane assist. Oricum nu vreau. Cred ca necesita calibrare la reprezentanta si nu mai vreau sa pierd vremea pe la ei.

Link către comentariu

Pentru lane assist nu stiu dar pt ACC trebuie doar la PBN si dureaza vreo 3 ore pe standul de geometrie.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
CristianMarin

Am fost cam ocupat perioada asta si n-am avut timp, decat printre picaturi sa mai fac cate ceva.... Am comandat si primit piesele pentru tempomat (maneta si capacul), ramane sa-mi fac timp pentru montaj. Evacuarea prin iulie, tot in functie de timp.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
CristianMarin

Revin cu info despre side assist si dynamic light assist. Optiunile nu erau disponibile cand am comandat masina, deci putin probabil sa poata fi implementate cu niste costuri rezonabile (a se citi fara sa schimb jumate' de masina). Pentru tempomat mai trebuie sa schimb si calculatorul de coloana, asa ca astept piesa.

Link către comentariu
CristianMarin

Depinde de ce ai acum pe masina.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
CristianMarin

Pentru a afla ce ai il rogi pe Gabi in topicul de VIN decoder sa-ti decodeze seria de sasiu. Se poate vedea apoi in ETKA ce ai pe masina. Apoi vedem ce-ti mai trebuie.... Ai facut vreodata un scan cu VAGCOM-ul?

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
lambda_dryver

Revin cu info despre side assist si dynamic light assist. Optiunile nu erau disponibile cand am comandat masina, deci putin probabil sa poata fi implementate cu niste costuri rezonabile (a se citi fara sa schimb jumate' de masina). Pentru tempomat mai trebuie sa schimb si calculatorul de coloana, asa ca astept piesa.

Pacat ca nu merge faza cu Side Assist-ul... Chiar ar fi fost o investitie foarte buna in siguranta la volan. In cazul acesta, eu cel putin, voi merge pe schimbatul oglinzii dreapta cu una concava pentru unghi mort. Macar asa se mareste putin unghiul de vizibilitate...

Link către comentariu
CristianMarin

Nu ca nu merge, este de fapt Lane change assist si piesele costa ~ 1000 eur fara cablaj. Si inca nu stiu daca trebuie schimbat si clusterul de instrumente.

Cat despre Dynamic light assist, foloseste camera deasupra oglinzii interioare si ar trebui schimbat parbrizul.

Link către comentariu
lambda_dryver

Cam prohibitiv costul... Sigur trebuie schimbat cadranul kilometrajului ca sa ai led-ul de status al sistemului de Side Assist. Acum nu stiu daca se poate schimba doar ala sau trebuie schimbat totul.

Stii cumva pentru Light Assist se foloseste aceasi camera ca cea de Lane Assist sau e diferita?

Link către comentariu
CristianMarin

Nu sunt sigur. Multe se afiseaza direct pe computerul de bord.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Cu camera nu stiu dar pot sa ma uit.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
lambda_dryver

Am gasit in manual ca e led verde/galben separat pe bord, fix deasupra punctului de fixare a acului de la vitezometru. Deci asta o pot spune cu certitudine, de restul tu stii mai multe :D. Daca afli ceva de camera, da-mi si mie de stire. Merci anticipat!

Link către comentariu
CristianMarin

Nu are legatura cu ce e in manual. Aia este probabil lane assist. Lane change assist a aparut pa CC in 2012, deci trebuie vazut pe computerul respectiv cum e. Cat despre camera, nu are cum sa fie aceeasi pentru ca se ocupa si cu dynamic light assist si recunoasterea semnelor rutiere. Din cate am vazut unitatea de control este cu tot cu camera.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
CristianMarin

La ultima revizie, pe la sfarsitul lui mai, cei de la reprezntanta mi-au aratat o mare galma la roata stanga fata. De, minunatele noastre drumuri.... In consecinta, ieri, masina a primit 2 anvelope noi din aceeasi serie ce cele prezente ContiSportContact3 ContiSeal. Odata cu aceasta schimbare am trecut si roata de rezerva pe janta OZ. Schimbarea am facut-o la Autosoft, unde a aparut o problema cand a fost vorba de mutarea senzorului de presiune pe janta noua. Ca e scump, ca ei nu se baga, ca nu fac asa ceva, ca nu garanteaza, eventual sa ma duc la reprezentatnta ca acolo se face asa ceva. In consecinta le-am cerut o cheie de 12 si l-am mutat eu. "Complicat" ce sa spun.... Aveam deja kit-ul de "mutare" achizitionat. Operatia pentru 2 anvelope si senzor a durat cam 30 min (asta ca le-a luat ceva timp sa gaseasca o cheie). La reprezentanta a durat 4 ore pentru 4 jante schimbate si m-au umplut de spume ca vezi doamne nu stiu ce au trebuit sa faca la senzori. N-ai ce sa le faci, atata timp cat sunt inregistrati in controller-ul respectiv. Doar daca se schimba senzorul fizic trebuie schimbat si cu VCDS-ul.

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu

Cumva cei de la Autosoft nu au zis: "sefu jantele sunt cam strambe, le indreptam?"

Mie mereu la Autosoft asa imi zic aia :))

Link către comentariu
CristianMarin

Cred ca le dadeam cu ele in cap! Cu toate 5. Oricum am stat cu geana pe ei sa nu zgarie vreuna....

Link către comentariu
CristianMarin

Vineri m-am programat pentru schimbarea evacuarii. Am optat pentru pastrarea catalizatoarelor originale. Ma rog, vineri se va lua masura la tobe, iar luni se va face tubulatura.

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!