Jump to content

VW Passat CC 3.6 FSI


CristianMarin

Postare recomandată

CristianMarin
Publicat (modificat)

Ce confirmare mai astepti de la Revo din moment ce exista soft disponibil pentru masina ta? :D

I-am dat un PM lui Kostas la care inca nu am nici un raspuns....

@cristi_407

Evacuarea nu va fi fara cataliztoare! Nu ma intereseaza puterea din aceasta modificare.... ci sunetul.

@lambda_dryver

Am verificat in carte la side assist si asa zice, ca foloseste si senzorii din bara spate. Dar sunt aceeasi cu cei de parcare, deci ii am. Tu crezi ca nemtii fac ceasul de bord doar cu led-urile aferente functiilor active? Cred ca ar fi o complicatie prea mare... Dar vedem.

Intr-adevar, despre light assist cred ca ai dreptate, nu am gasit nici o referire in carte despre optiune. Nu mi-a dat prin cap sa verific in carte. Dar ramane deschis subiectul.

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
lambda_dryver

@lambda_dryver

Da, ala este light assist si asa cred si eu ca este cu camera in oglinda centrala. Nu vad de ce ar fi complicat. Nu am lane assist. Si exista optiunea cand am luat masina in 2010. Cel putin asa-mi amintesc.

Cu side assist-ul te tin la curent. Oricum postez aici tot ce gasesc/modific. Zici c-ar mai fi un radar si in spate? Ma duc sa iau cartea sa verific.

Am cautat si eu pe net acum legat de Light Assist si tot ce am gasit este ca a fost introdus in CC Facelift sub forma pachetului Dynamic Light Assist care vine cu sistemul respectiv + AFL + Cornering. Si Lane Assist + sistemul de detectie a semnelor de circulatie vin montate tot pe aceeasi camera, dar NU merg in combinatie cu Electric Heated Windshield si din cate stiu eu tu ai Parbriz Incalzit :(. Tare as fi curios care este explicatia Volkswagen pentru care niciuna dintre optiunile astea nu merg cu Parbriz Incalzit. Nu de alta, dar pe mine m-ar tenta sa-mi pun si optiunea asta :)).

Cat despre Side Assist eu asa imi amintesc ca am vazut in pictogramele din manual...

Link către comentariu

Tocmai ce ai primit Pm de la mine. Scuze de delay, am avut de lucru la 2 masini si acum reprogramez un ECU desfacut al unui client.

Link către comentariu
CristianMarin

@Kostas

No problem, PM back

@lambda_dryver

Da, am parbriz incalzit. Si nici ACC-ul nu merge cu parbriz incalzit. Dar daca te uiti in configuratorul de la VW light assist-ul nu este conditionat de parbrizul incalzit. Am facut de curiozitate o configuratie ca a mea la care am adaugat optiunile pe care le vreau si nu au existat cerinte suplimentare. In schimb ACC-ul nu poate fi pus in combinatie cu parbrizul.

Link către comentariu
lambda_dryver

Ciudat. La versiunea 2010 ca a mea, nu mergea pus Lane Assist in combinatie cu Parbriz Incalzit... Poate acum au mai modificat camera sau pur si simplu s-au prins ca era o prostie :)). Hai ca daca merge ma bag si eu la un astfel de retrofit, daca ma primesti :D.

Link către comentariu
CristianMarin

Nu am zis de Lane assist, poate ca nu merge, eu ziceam de light assist.

Sigur, esti bine venit!

Link către comentariu
alexanderdj

Sunt si eu curios, de ce ar fi mai bine cu soft Revo decat cu soft TCM? care e diferenta intre ele? si o diferenta obiectiva...

P.S. CC-ul ala din filmulet caruia i-au inregistrat evacuarea se aude de parca-i scos din NFS. Ar fi buna o evacuare d-asta, dar gandeste-te bine daca nu cumva o sa te oboseasca. Mai prinzi si zile cu dureri de cap crancene si e bine sa iei in considerare si acest aspect. Dupa parerea mea, asta e primul lucru ce trebuie luat in calcul la o evacuare modificata: daca o s-o poti suporta de fiecare data cand o sa umbli cu masina...

Link către comentariu
CristianMarin

Sincer? Nu cred ca e vreo diferenta semnificativa intre ele. Poate doar de pret :huh:

Evacuarea din clip este la extrema. Nu voi face asa ceva. Cat despre durerile de cap, nu-mi amintesc cand au fost ultimele. Oricum nu vreau sa provoc nici altora dureri de cap, intentia fiind de a modifica timbrul si nu intensitatea sunetului.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Ar trebuie sa iti faci o evacuare care pana in 3500-4000 rpm e silentioasa si apoi se dezlantuie. Asa e de exemplu Milltek resonated... Are si toba intermediara si finala.

Legat de Revo vs TCM, pe motorul tau diferenta nu cred ca e mare... Iarasi la Revo ai acel dispozitiv SPS, prin care poti schimba mai multe harti, intre stock si performance.. Dar nu stiu daca se aplica si in cazul aspiratelor unde oricum sincer nu stiu cat de mare va fi imbunatirea din soft fata de stock.. Daca aveai TFSI, iesea castigator Revo.

Spor la modificari! :)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
CristianMarin

Asa mi-au spus si cei de la TopGear ca va fi evacuarea. Nu prea mare diferenta la turatii joase.....

Nu cred ca Revo, pentru masina, asta are SPS..... sau poate gresesc.

Link către comentariu

SPS avem, dar masina ta fiind aspirata vei simti cu greu diferentele.

Link către comentariu
Cristian Tanase

Parerea mea ca ideal ar fi pe masina o evacuare cu clapeta :)

Link către comentariu

La o aspirata in general merita sa faci resoftarea nu pt cai ci pt faptul ca tine cuplul sus mai mult timp.

Link către comentariu
CristianMarin
Salutare,

Tot urmarind diverse topic-uri pe forum m-am hotarat la urmatoarele upgrade-uri:

1. Chip tuning (de asta ziceam si cu o pagina in urma) - astept inca ceva confirmari de la TCM si REVO

2. Tempomat - aici am incercat la reprezentanta si nu s-a putut; la TCM si inca n-am un raspuns. As fi preferat sa o fac cu o firma ca sa beneficiez de garantie dar vad ca e complicat. In consecinta sunt deschis si la interventii ale unor persoane fizice (ca sa zic asa). Pe aceasta cale trebuie sa-mi cer scuze lui AlBundy si Florin cu care am vorbit si telefonic, iar apoi nu am mai dat nici un semn, in mintea mea crezand ca se ocupa de modificari in cadrul unui service.

3. Side assist - aici astept sugestii. A mai facut cineva? Stiu ca e alt capac la oglinda si detectorul. Mai e altceva? Unde e plasat detectorul, in oglinda sau in alta parte?

4. Light assist - aici astept sugestii. A mai facut cineva? Functia se foloseste doar de senzorul de lumina? Sau mai e o camera, ceva in oglinda centrala? Am observat ca oglinda are o "gaura" inspre parbriz.

5. RNS 510 - am gasit deja, am discutat cu omul amanauntele. Vineri/sambata se face.

6. Alta evacuare - am discutat deja cu baietii de la TopGear. Pare ok ce fac ei acolo iar pretul e acceptabil. Mi-au zis ca emisiile nu vor fi afectate si asa sper sa fie pentru ca nu vrea sa am probleme la RAR. A ramas doar problema de disponibilitate/timp (a mea).

Intrebare: Sunt sanatos la cap? :bom:

Punctul 5 rezolvat! Totul a decurs ok. In aproximativ 30 min totul era schimbat.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

in curand rezolvam si punctul 1 :)

O citim luni si cumva vom ajunge la ce am discutat noi ;)

Am vorbit la Oradea si in UK si sunt sanse 90 % sa o facem asa cum doresti tu.

Cheers!

Link către comentariu
lambda_dryver
Salutare,

Tot urmarind diverse topic-uri pe forum m-am hotarat la urmatoarele upgrade-uri:

1. Chip tuning (de asta ziceam si cu o pagina in urma) - astept inca ceva confirmari de la TCM si REVO

2. Tempomat - aici am incercat la reprezentanta si nu s-a putut; la TCM si inca n-am un raspuns. As fi preferat sa o fac cu o firma ca sa beneficiez de garantie dar vad ca e complicat. In consecinta sunt deschis si la interventii ale unor persoane fizice (ca sa zic asa). Pe aceasta cale trebuie sa-mi cer scuze lui AlBundy si Florin cu care am vorbit si telefonic, iar apoi nu am mai dat nici un semn, in mintea mea crezand ca se ocupa de modificari in cadrul unui service.

3. Side assist - aici astept sugestii. A mai facut cineva? Stiu ca e alt capac la oglinda si detectorul. Mai e altceva? Unde e plasat detectorul, in oglinda sau in alta parte?

4. Light assist - aici astept sugestii. A mai facut cineva? Functia se foloseste doar de senzorul de lumina? Sau mai e o camera, ceva in oglinda centrala? Am observat ca oglinda are o "gaura" inspre parbriz.

5. RNS 510 - am gasit deja, am discutat cu omul amanauntele. Vineri/sambata se face.

6. Alta evacuare - am discutat deja cu baietii de la TopGear. Pare ok ce fac ei acolo iar pretul e acceptabil. Mi-au zis ca emisiile nu vor fi afectate si asa sper sa fie pentru ca nu vrea sa am probleme la RAR. A ramas doar problema de disponibilitate/timp (a mea).

Intrebare: Sunt sanatos la cap? :bom:

Punctul 5 rezolvat! Totul a decurs ok. In aproximativ 30 min totul era schimbat.

Sa stapanesti sanatos RNS-ul!

Vis-a-vis de Side-Assist, mi-ai bagat fixa si m-am mai interesat si eu. DIn pacate, nu am gasit sa fi reusit cineva sa monteze acest sistem ulterior cumpararii. Variatan ieftina si usor de facut a acestui sistem ar fi inlocuitul oglinzii din dreapta cu una asemenatoare cu cea de la sofer cu partea exterioara concava pentru o vedere mai buna a unghiului mort la un pret de ~$30 fara transport de pe ebay, in varianta normala cu incalzire si cleme pentru reglajul electric. Optional, pentru niste $$$ in plus, exista si varianta cu geam heliomat la peste $200.

Link către comentariu
CristianMarin

Nici eu n-am gasit inca nimic despre side assist. Deocamdata am gasit un neamt care vinde pe ebay un CC 2010 dezmembrat. Inca nu mi-a raspuns daca oglizile includ radarul pentru side assist. Mai sap....

Link către comentariu
lambda_dryver

Poti sa-mi lasi si mie linkul licitatiei aici, te rog? Poate mai are si alte chestii care m-ar putea interesa... Merci!

Link către comentariu
CristianMarin

Poate sa-mi spuna si mie cineva codul manetei pentru tempomat?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
CristianMarin

WVWZZZ3CZAE564118

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

codul de piesa pentru maneta cu tempomat este 3C9953502B 9B9

Link către comentariu
CristianMarin

Merci, caut sa vad unde gasesc.

PS: Am uitat, si capacul de dedesupt imi trebuie.

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!