Jump to content

VW Passat CC 3.6 FSI


CristianMarin

Postare recomandată

Pe de alta pare, motorul nu este asa nou ca sa nu existe pe un configurator. Il am eu de doi ani....

Mai vedem cu DSG-ul. Poate daca as opta pentru turbina..... dar asta e alta poveste...

Pai nu il updateaza ei, la capitolul asta eu il consider un minus. Dar cum ziceam, doar ce am vorbit la Revo si il au disponibil.

Acum sa nu o dam in extrema cealalta :)) sa crezi ca am eu comision la asa ceva (cine stie la ce fuge mintea). Doar ti-am propus o alternativa, mai buna din punctul meu de vedere.

Iar legat de turbo, HGP Turbo bi-turbo 650hp :D Doamne cum ar fugi masina :D

Link către comentariu
CristianMarin

Am urmarit un topic din america unde cineva a incercat sa puna turbo pe masina asta si nu prea a iesit. Dar cred ca nemtii s-ar pricepe.

Link către comentariu

Nemtii au facut de mult 3.6. Au pus motorul asta si pe Golf.

Si canadienii de la HPA au facut 3.6. La fel, si ei au pus si pe Golf acest motor.

Deci se poate :D dar sunt scumpi

http://www.motorauthority.com/news/1025223_hgp-builds-640hp-bi-turbo-golf-r36

Am vorbit si personal cu nemtii despre acest motor. Este o bestie. Am si un prieten din Australia care il are bi-turbo.

Link către comentariu
CristianMarin

Zici ca exista 3.6 turbo pe Golf? Eu n-am vazut. Normal ca e scumpa o astfel de modificare, fara sa mai vorbim de restul modificarilor necesare.

Link către comentariu

Zici ca exista 3.6 turbo pe Golf? Eu n-am vazut. Normal ca e scumpa o astfel de modificare, fara sa mai vorbim de restul modificarilor necesare.

Exista exista :D sincer nu ai de ce sa ii modific suspensia sau alte lucruri. Pui pachetul HGP pe ea (include absolut tot ce trebuie: turbine, evacuare, conducte, etc etc). O duci la nemti, ti-o fac, si aia a fost :D

Link către comentariu
CristianMarin

Include si frane pachetul asta? Ce inseamna ca sunt scumpi?

Am vazut , scuze, 23.000. Nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu

Franele, suspensia, nu sunt incluse.

In pachet iti ofera tot ce tine de putere.

Sunt foarte scumpi, dar eu zic ca merita, acolo unde situatia financiara o permite.

Link către comentariu
CristianMarin

Problema nu tine de finantare, dar eu merg zilnic cu masina asta si 600hp pentru strada cred ca e mult prea mult. Si 300hp e mult, dar ma rog :icon_cheesygrin: Daca vorbim de competitii e altceva, dar nu cred ca masina asta se califica. De dragul discutiei, daca dublezi puterea motorului trebuie upgardate si franele si ambreiajele de la DSG. Nu stiu germana asa ca nu am inteles ce contine pachetul (momentan).

Link către comentariu

Cred ca ceea ce vrei tu de la masina s-ar rezolva cu o evacuare si un soft ...

daca te apuci de turbo si alte prostii, o sa ai o masina care o sa fie imposibil de revandut

Link către comentariu
CristianMarin

S-ar putea sa ai dreptate :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Chiar ca asta ar merita ...:X

Cum se aude Passatu asta, incredibil :X

Link către comentariu
Cristian Tanase

E superba masina:) felicitari :) cat despre ce spune teff cu hgp si hpa ii dau mare dreptate :)

Link către comentariu
CristianMarin
Publicat (modificat)

Apropo de jante.... inca unul la care "nu se potriveste"....

post-55089-0-43550200-1338193853_thumb.j

Si o poza mai pe lumina cu David-ele.

post-55089-0-62956200-1338194106_thumb.j

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
CristianMarin

Salutare,

Tot urmarind diverse topic-uri pe forum m-am hotarat la urmatoarele upgrade-uri:

1. Chip tuning (de asta ziceam si cu o pagina in urma) - astept inca ceva confirmari de la TCM si REVO

2. Tempomat - aici am incercat la reprezentanta si nu s-a putut; la TCM si inca n-am un raspuns. As fi preferat sa o fac cu o firma ca sa beneficiez de garantie dar vad ca e complicat. In consecinta sunt deschis si la interventii ale unor persoane fizice (ca sa zic asa). Pe aceasta cale trebuie sa-mi cer scuze lui AlBundy si Florin cu care am vorbit si telefonic, iar apoi nu am mai dat nici un semn, in mintea mea crezand ca se ocupa de modificari in cadrul unui service.

3. Side assist - aici astept sugestii. A mai facut cineva? Stiu ca e alt capac la oglinda si detectorul. Mai e altceva? Unde e plasat detectorul, in oglinda sau in alta parte?

4. Light assist - aici astept sugestii. A mai facut cineva? Functia se foloseste doar de senzorul de lumina? Sau mai e o camera, ceva in oglinda centrala? Am observat ca oglinda are o "gaura" inspre parbriz.

5. RNS 510 - am gasit deja, am discutat cu omul amanauntele. Vineri/sambata se face.

6. Alta evacuare - am discutat deja cu baietii de la TopGear. Pare ok ce fac ei acolo iar pretul e acceptabil. Mi-au zis ca emisiile nu vor fi afectate si asa sper sa fie pentru ca nu vrea sa am probleme la RAR. A ramas doar problema de disponibilitate/timp (a mea).

Intrebare: Sunt sanatos la cap? :bom:

Link către comentariu
F l o r i n

Fiecare isi face modificarile care le doreste, la masina lui si care-i sporesc confortul... etc.

tempomatul - merge. Am mai rezolvat un CC caruia i-au zis ca nu merge, la reprezentanta.

Link către comentariu
lambda_dryver

Din pacate, cu chip si cu evacuare la tine nu vei reusi sa scoti mai mult de ~30 cp, unde 25 din chip si 5 din evacuare, in umila mea opinie. Recunosc ca nu am pregatire tehnica (completa) in acest domeniu, dar p-acolo aproximez eu, in mod real.Cu tempomatul sigur rezolvi. De cate ori nu spun reprezentantele ca nu se poate si totusi se face?! :)). Referitor la RNS 510, face toti banii. Daca tot cumperi acum unitatea, cauta varianta C minim (urmatoarele au doar upgrade de soft) deoarece este prima cu ecran LED si procesor nou.

La ce te referi cand spui Light Assist? La asistentul de faza lunga, care o decupleaza in momentul in care detecteaza o masina in fata ta? Daca da, atunci e relativ greu deoarece este cu camera integrata in oglinda centrala. Banuiesc ca, daca ai camera de Lane Assist, trebuie inlocuita cu una care are si Light Assist si apoi ori activata ori schimbata centrala ca sa aiba functia. Altfel, trebuie intreg ansamblul. Totusi, nu stiu sa fie aceasta optiune in modelele pre-2011. Daca ma insel, rog sa ma scuzi.

Referitor la Side-Assist, sunt si eu interesat. M-ar tenta si pe mine sistemul, dar din cate am vazut in manual, sunt mai multi senzori: in oglinzi si in bara spate. Tine cont ca trebuie si led in bord (deci alta folie la ceas), si lampile cu led-uri din oglinzi + cablajele necesare. Daca afli detalii, anunta-ma si pe mine, te rog.

Link către comentariu
CristianMarin

@Florin

Intrebarea era retorica... Acum cu tempomatul.... De unde comand maneta+capacul inferior coloana directie? Banuiesc ca nu e doar maneta respectiva, ci tot ansamblu, dar cu trei manete in loc de doua.

@lambda_dryver

Da, pe acolo pe undeva e castigul, dar evacuarea nu o schimb pentru putere :lol:. Da, ala este light assist si asa cred si eu ca este cu camera in oglinda centrala. Nu vad de ce ar fi complicat. Nu am lane assist. Si exista optiunea cand am luat masina in 2010. Cel putin asa-mi amintesc.

Cu side assist-ul te tin la curent. Oricum postez aici tot ce gasesc/modific. Zici c-ar mai fi un radar si in spate? Ma duc sa iau cartea sa verific.

Link către comentariu
F l o r i n

Da-mi datele masinii pe PM si incercam sa o gasim mai ieftin

Link către comentariu

Ce confirmare mai astepti de la Revo din moment ce exista soft disponibil pentru masina ta? :D

Link către comentariu

Nu cred ca e hotarat inca si asteapta sa vada care sunt cresterile de putere cele mai semnificative: TCM sau Revo...

P.S. Teff you've got mail :D

Link către comentariu

Dintr-o evacuare fara catalizator eu zic ca obtii si 10-12 cai (la motor).. Dar o sa sune gros dar nu deranjant.. La un 4.2 FSI (S5) s-au obtinut 15 cp din Evacuare Miltek (non-resoneted)..

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!