Jump to content

VW Passat CC 3.6 FSI


CristianMarin

Postare recomandată

CristianMarin

Salut la toata lumea,

Iata ca am intrat si eu in randul posesorilor de Passat (CC). Passat-ul este o masina pe care o urmaresc de ceva ani (cred ca 15 :) ) si mi-a placut cum evolueaza. In consecinta am achizitionat-o pe cea din titlu, care chiar mi-a placut de la prima "intalnire".

Despre masina ce sa spun..... inca ma obisnuiesc cu ea (am ridicat-o joi 27 mai), fiind prima masina din grupul VAG, si deocamdata doar cuvinte de lauda.

Poze am doar una in lumina cam slaba (in garaj) dar promit sa-i fac afara....

post-55089-1275295196_thumb.jpg

Dotarile sunt urmatoarele:

- 4 jante aliaj usor "Interlagos" Sterling Silver 8Jx18 cu anvelope 235/40 R18

- Decor "Brushed Aluminum" pe consola centrala, plansa de bord

- Kessy (Keyless Entry) inclusiv functie confort "Press & Drive"

- Oglinzi exterioare rabatabile si reglabile electric, incalzite cu sistem automat antiorbire pe partea soferului

- Pachet 5 locuri

Link către comentariu

Foarte frumoasa ..iti doresc multi multi km fara probleme :)

Link către comentariu
sorin mihai

Foarte frumoasa ,sa o stapinesti cu placere.Mai pune ceva poze si de la interior.

Link către comentariu
paul walter

wow , super tare masina , cum se prezinta 3.6-ele

Link către comentariu

Felicitari. Intradevar e o combinatie foarte tare 3.6 + DSG + 4motion :salut:

Link către comentariu

sa o satapanesti sanatos si sa ai parte de ea

la cati mai multi kilometrii fara incidente :salut:

Link către comentariu

pozeeeeeeee vrem mai multe pozeeeeeeeeeee. oricum felicitari pt aceasta masina, care din punctul meu de vedere este cea mai frumoasa la ora actuala :salut:

Link către comentariu

motor/transmisie deosebite. culoarea in schimb nu o avantajeaza

Link către comentariu
  • Administrator

Felicitari!

Cat a costat minunatia? - daca nu este confidential, binenteles

Link către comentariu

Cred ca cei 300 cp isi fac simtita prezenta chiar daca e o limunzina :) Poze cu interior dorim! :D Sa o stapanesti sanatos si fara incidente :)

Link către comentariu
CristianMarin

Multumesc pentru urari, va doresc acelasi lucru, fara incidente! Sanatosi sa fim!

Dupa cum spuneam o sa revin cu poze mai bune.

wow , super tare masina , cum se prezinta 3.6-ele

Trebuie mare grija cu pedala de acceleratie......

Felicitari!

Cat a costat minunatia? - daca nu este confidential, binenteles

42K

3.6 FSI e mai eficient decat 2.0 TSI ??

ma refer la raportul putere/consum

Nu stiu sa-ti spun ca nu m-am uitat pe cifre. Ce pot sa-ti spun este ca la 60 km/h motorul sta in ~1200 ture :salut:

Link către comentariu
3.6 FSI e mai eficient decat 2.0 TSI ??

ma refer la raportul putere/consum

Ai aici cifrele pt fiecare.

http://www.km77.com/eli/motor/Ficha.asp?co...mp;coche2=18563

Eu zic ca cei 300 cai putere sunt nesemnificativ mai insetati decat cei 200 ai TSI-ului.

Pe de alta parte, "eficienta fiscala" din punct de vedere a impozitului anual la 2.0 TSI (180 lei) e net mai mare decat cea a 3.6-ului (~2600 lei).

Insa pt cine nu se uita la diferenta de impozit, nici consumul in plus nu e relevant.

Modificat de Diesel
Link către comentariu

Un passat interesant, multi km fara probleme.

Link către comentariu
stelist_2007

foarte frumos passat-ul tau....sa-l stapanesti sanatos fara evenimente !

Link către comentariu
Eu zic ca cei 300 cai putere sunt nesemnificativ mai insetati decat cei 200 ai TSI-ului.

Pe de alta parte, "eficienta fiscala" din punct de vedere a impozitului anual la 2.0 TSI (180 lei) e net mai mare decat cea a 3.6-ului (~2600 lei).

Insa pt cine nu se uita la diferenta de impozit, nici consumul in plus nu e relevant.

interesante cifre... dar avantajul motorului FSI e si faptul ca e mai simplu decat TSI.. care e un motor si twincharged... si turbocharged si supercharged :cool:

oricum slabut cuplu au amandoua.. fata de un V6 TDI, chiar si de un R5 TDI...

oricum, racheta de masina :)

Link către comentariu

da, dar spre deosebire de r5 tdi , cc-ul 3,6 fsi a fost gandit ca varf de gama, cu valente sportive,iar r5-ul e baza gamei touareg. si nu vad sensul cuplului fenomenal ca doar nu cara remorci cu cc-ul.

diferenta de performante e clara in favoarea 3,6 fsi

mai urata partea cu impozitarea exagerata la motorizarile peste 2500 cmc, dar daca nu e problema pentru proprietar, cred ca e mai indicat un 3,6 decat un 2,0 tsi, chiar daca tsi-ul are potential mult mai mare pentru modificari, trebuie umblat destul ca sa ajunga la performantele de 3,6 aspirat.

Modificat de mihai20
Link către comentariu

O masina super faina! Motorizare de vis!

Asteptam mai multe poze.

Prin USA am vazut multe pasaturi b6 cu motorizare 3,6. Este acelasi motor ca aceasta?

Scuze de off

interesante cifre... dar avantajul motorului FSI e si faptul ca e mai simplu decat TSI.. care e un motor si twincharged... si turbocharged si supercharged :)

Sigurul motor twincharged e 1,4 TSI de 140/150/160/170 sau 180cp. In rest toate TSI-urile sunt de fapt TFSI (nu au compresor), indiferent ca e 1,2 TSI, 1,4 TSI (122cp/125cp), 1,8 TSI, 2,0 TSI .

Modificat de rex
Link către comentariu
CristianMarin
.........

Prin USA am vazut multe pasaturi b6 cu motorizare 3,6. Este acelasi motor ca aceasta?

............

N-am idee, dar inclin sa cred ca da.

Link către comentariu
si nu vad sensul cuplului fenomenal ca doar nu cara remorci cu cc-ul.

Un cuplu mare te ajuta mult in depasiri.

@CristianMarian Nu te-ar fi tentat un BMW E92 M3 second hand (maxim 25k km) de banii pt Passat?

Modificat de msclemike
Link către comentariu

cuplul mi se pare cel mai important...

cand calci pedala.. la masinile cu tractiune pe fata se ridica botul masinii si "decoleaza" :offtopic:

degeaba ai sute de cai, daca cuplul e de 3 lei, si nu te ajuta la accelerari bruste.

am citit lucruri interesante despre 3.6 FSI, dar tot TSI ramane taticul lor... probabil daca se va scoate 3.0 TSI va avea cel mai bun raport putere/consum, aa si sa fie twincharged ca 1.4 tsi :D

mie imi place la nebuie design-ul CC-ului, asa ar fi trebuit sa arate passat-ul B6... care are un design mai uratel fata de B5.5 (parere personala)

Link către comentariu
CristianMarin
..............................

@CristianMarian Nu te-ar fi tentat un BMW E92 M3 second hand (maxim 25k km) de banii pt Passat?

Nu-mi place BMW-ul. Chestie de gust. Nici varianta SH nu-mi surade (in general).

Cu stima,

Cristi

Link către comentariu
lucian_90tud

:D

... probabil daca se va scoate 3.0 TSI va avea cel mai bun raport putere/consum, aa si sa fie twincharged ca 1.4 tsi :icon_thumright:

Este 3.0 TSI 333cp pe Noul Touareg Hybrid

OnTopic: Foarte frumoasa masina. Imi place ca ai ales varianta cu 5 locuri

Felicitari pentru achizitie !

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!