Jump to content

Sk OcTaVia 1.4 TSI=122Cp


BiCos

Postare recomandată

:banghead:

Apare in curand Octavia Bussines cu 1.4 TSi - cutie manuala 6 trepte - culoare Bej Capucino.

O masina f dorita de mine si cu care ar trebui sa fac casa buna, de abia astept!!!

O sa o ridic in ~ 10 zile.

Ca dotari ceva ok de pe stoc RO Porsche - dealerul ok, PBV1.

Avantajele momentului m-au facut sa fac acum pasul- discounturi diverse+tichetele Remat fac pretul mai atractiv. P.S. + euro 5!

Dotari optionale :

-Jante aliaj usor 6,5Jx16" "Crateris"

-Maxi - DOT

-Radio-CD & MP3-player Bolero

-Scut protectie motor (material plastic)

-Stergator luneta cu sistem de spalare

-Volan imbracat in piele si pachet sumar piele

Doream si ESP dar e una dupa stoc si ma multumeste, voi redirectiona banii de pe ESP pe cauciucuri potrivite sezonului si mai ales bune!!!

De abia astept sa :tuktuk:

Modificat de BiCos
Link către comentariu

Manuala sau DSG?

Vad ca nu ai amintit de ESP, bine daca ai luat-o cu DSG vine in standard.

Sunt interesat de impresii legat de motor, dupa ce iti vine masina; intentionez sa-mi iau una ca masina de serviciu.

Eu am facut in drivetest cu 1.2 TSI si am ramas placut surprins. :banghead: prin urmare 1.4 trebuie sa fie si mai ok.

Sa o folosesti sanatos.

Link către comentariu

Te asteptam sa vii si cu poze :banghead:

Sa o conduci cu placere (cand o sa vina :tuktuk: )

Link către comentariu
vasi hurghis

Cred ca e tare greu sa mai astepti ! Asteptam poze :)

Link către comentariu

Discount ~ 400E + 100l benzina pt fiecare bon Remat depus. Asta la PB RO.

Mai e un discount dat direct de producator eco bonus~500E pt cateva Octavii 1.4 TSi.

Si bineinteles tiketele Remat.

Pe langa PB RO recomand si ElcarGid BUZAU- dealer autorizat. S-au apropiat destul de mult de discountul obtinut aici si fara sa negociez nimic.

Mai sunt si presurile originale.

Miercurea viitoare ar trebui sa o cam am!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu

Update: masina a ajuns in Bucuresti in curtea dealerului PB Ro. A fost ceruta pe 25 si daca erau gata actele o luam azi(28).

Mai trebuie sa astept confirmarea de plata a tiketelor Remat. Cam 2 zile.

Link către comentariu
lucian_90tud

Inseamna ca in 2 zile vin si pozele :(

Link către comentariu

2 zile cred ca le simti ca trec ca si 2 luni :ceuameni:

hai ...lasa ca acum o sa ai masina acasa.

Link către comentariu

In sfarsit, comisia de ECOlogie a Ro dupa cateva zile de greva au aprobat Tiketele Remat!!!

Luni imi iau masinuta acasa, ieeeeeee!!! Deci poze si impresii de luni incolo. Sa vad si ce impresie finala imi va lasa dealerul.

Link către comentariu

Cunosc sentimentul. Si mie mi-a venit masina intr-o vineri si nu s-a putut livra sambata asa ca am fost sambata pana la ora 13 in parcarea dealer-ului sa o admir ;) . A venit cineva cu cheile si m-a lasat in masina... nu-mi mai venea sa plec si tineam omu din treaba. Era singura in combinatia asta de vopsea si interior si am recunoscut-o. Oricum parca a trecut o luna, nu un weekend :)

Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara incidente.

Te asteptam cu poze.

Link către comentariu

E a mea!!! Merge super, am avut contact cu mai multe masini-marci si dau verdictul de SUPER!!!

Foarte linistita si in acelasi timp puternica! Foarte multumit de alegere - chiar ma calmeaza , iar faptul ca poate rula linistit ma incanta(treapta 6 mergea ok cu 60 km/h) , a consumat ~ 9.5l% la primul drum de 10 km in Bucuresti - lejer!!

Si poze :::::::::::::::::::::::::::::::

post-54742-1275923224_thumb.jpg

post-54742-1275923250_thumb.jpg

post-54742-1275923362_thumb.jpg

post-54742-1275923367_thumb.jpg

post-54742-1275923425_thumb.jpg

post-54742-1275923430_thumb.jpg

post-54742-1275923488_thumb.jpg

post-54742-1275923492_thumb.jpg

post-54742-1275923648_thumb.jpg

post-54742-1275923652_thumb.jpg

post-54742-1275923715_thumb.jpg

post-54742-1275923719_thumb.jpg

Modificat de BiCos
Link către comentariu

oho! cauciucuri continental! NICE! cand am luat eu masina venea cu niste mizerii...

S-o stapanesti sanatos, ti-ai luat o masina super.

Sa dea Domnu' sa te poarte in siguranta pe unde te-o purta viata!

Link către comentariu

Mersi de urari, as vrea sa o iau maine la plimbare prin Bucuresti , deja sunt multumit de cum merge!!!

Link către comentariu

felicitari pt achizitie si la cat mai multi km!

sunt curios, cum se simt cei 122cp pe caroseria maricica a O2?

Link către comentariu
aurelian.paratu

misto masina ,s-o stapanesti muuuuuuuuulti ani

Link către comentariu

BiCos ai luat o masina foarte frumoasa. Sa o conduci sanatos!

Referitor la motor, depinde ce pretentii ai si cu ce esti obisnuit. Daca vrei putere nu e cel mai reusit motor. Nu pot sa zic ca duce lipsa de putere, dar nu e nici pe departe sportiv. Eu as spune ca e un motor potrivit pentru Octavia. Fa-i rodajul cum trebuie si apoi vei putea vedea daca am dreptate sau nu. Referitor la consum, daca mergi lejer cu ea vei vedea ca are un consum chiar ok pentru benzinara.

Am vazut ca nu ti-ai luat ESP. Nu iti fa nici o problema, ESP-ul e util dar nu vital (cred eu). Subiectiv vorbind pot sa iti spun ca asa e mai usor sa dezactivezi toate sistemele, in cazul unor track days :icon_thumright:.

TIBI_84, imi permit sa iti raspund eu. Octavia 1,4 TSI (TFSI) are in talon 1310 kg (http://www.skoda.ro/files/docs/price/multi_pricelists/90.pdf). A mea are 1270, deci diferenta e mica, de accea imi permit sa iti raspund. Eu as spune ca se comporta foarte bine, dar, evident, depinde cu ce compari. Fata de 2.0 TDI-ul tau, evident e putin mai slaba. Daca doresti mai multe detalii le poti gasi pe ariile de G5 si, cred, G6.

Link către comentariu

Mersi inca o data, intr-adevar motorul nu e super sportiv dar se impaca f bine cu caroseria de ~ 1345 kg.Are o dinamica buna masina cu el!

Primul meu contact cu 1.4 TSi 122 cp a fost pe un Golf, eu unul sunt multumit de el, trage bine de la ~1500 rpm iar eu merg lejer cu masinile pastrand distanta de reglaj mare in fata mea.

O sa incerc sa tin consumul in limite acceptabile si imediat cum am timp o scot la exterior, poate o autostrada si merg lejer!

O sa revin cu info despre dinamica dar mentionez ca e o masina care accelereaza de la 0- 100 km/h in 9.7 sec, mai mult decat ok. Meciul meu a fost cu 1.6 TDi CR care a pierdut de departe la dinamica - trebuie sa il tii peste 2000 rpm pentru al folosi mai dinamic pe cand 1.4 TSi raspunde mai repede de la rpm-uri joase.

Momentan pic peste recomandarile MaxiDotului de a shimba vitezele, mai vedem , oricum se misca bine !!!

O sa doresc in timp o recomandare de scut metalic care sa se potriveasca bine, multumesc anticipat, iar alte sfaturi - ideii accept, poate imi ziceti cand va vedeti prin Buc.

Modificat de BiCos
Link către comentariu

Nu stiu cum sunt recomandarile la tine, dar am condus un Tiguan si cam aiurea sunt aceste recomandari. Adica se incurajaza un mers subturat. Ma gandesc ca si la tine e asemanator.

Eu, unul nu impartasesc aceasta viziune. Cred ca e mai ok daca mergi mai turat cu toate ca vei avea un consum cu PUTIN mai mare. Oricum, depinde de cum vezi tu lucrurile.

Am uitat sa iti spun, dar data nu te multumeste cum trage, dupa ce faci cateva mii de km poti sa ii faci un chip (sunt multe firme care fac resoftari pentru motorul asta). Vei vedea ca daca ai chip se schimba impresia :).

Link către comentariu

Da, recomandarile de a schimba vitezele sunt usor subturate, dar daca nu ceri acceleratie mare e ok. Acum eu merg in regim de rodaj de aceea pic pe recomandari. Probabil cu masina incarcata voi urca mai mult in ture si nu voi tine cont de MaxiDot. Voi mai incerca ca in Buc sa tin consumul in 10L% iar la exterior 6L%.

Link către comentariu

Este foarte silentioasa, motorul il auzi suficient cat sa schimbi dupa ureche. Am mers ca o balerina cu ea si merge super, consumul se incadreaza in 10 L% fiind penalizat spre 11L% de semafoare si caldura de afara.

Culoarea i-a fost laudat , e super faina in soare , e chiar aurie!

Link către comentariu

Update : A2 100km dus 100km intors - viteze intre 100-120km/h (la 120km/h are 2600 rpm in vit 6) => consum 6,7 L%.

Merge lejer, sunt inca unii care zambesc ca ar fi submotorizata masina, se inseala , nu au idee ce inseamna TSi.

post-54742-1276024686_thumb.jpg

Link către comentariu

Daca asta a ta e submotorizata cea cu MPI cum mai e?

Mie mi se pare foarte ok motorizarea,oamenii traiesc cu impresia ca 1.4 e putin deoarece se gandesc imediat la aspirate.

Ce discutii mai aveam cu amicii acum vreo 10 ani pe tema diesel vs benzina, cand le ziceam ca nu este dreapta comparatia deoarece dieselul are in mod normal turbina, si sa mai astepte sa apara aceeasi cilindree benzinara turbo si mai vorbim care trage mai bine.

Ai o limuzina foarte frumoasa.

Sa o stapanesti sanatos!

Modificat de TDRfx
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!