Jump to content

Skoda Octavia 2 RS TFSI


Alex U

Postare recomandată

Incet , incet masina e pregatita total pentru k04 . Momentam imi lipseste o suspensie si un upgrade la sistemul de franare . Dar o sa rezolv si aceste probleme in curand . In alta ordine de idei astazi am luat de la b.o.g.d.a.n tampoanele de la motor BSH . Desi stiu ca sunt foarte galagioase , din ce am citit , sunt foarte performante . O sa revin cu un review dupa ce le montez .

Avand in vedere ca au trecut 7 k km de cand am facut ultimul schimb de ulei am luat si 6L pe Motul 300 V power 5w40 .

Am rezolvat in sfarsit problema pe care o aveam iar "vinovatul" era un injector .

Din pacate inca nu pot trece la stage 2 + pentru ca inca nu mi-a ajuns comanda din US . Astept de 2 luni . Niciodata nu am avut asemenea intarzieri . :(

post-63443-0-73727700-1297794129_thumb.j

Link către comentariu

Stiu man . Mi-ai spus ieri incontinu asta . :))

Pe mine nu ma deranjeaza sunetele ciudate .

Sper sa fie ok .

Link către comentariu

Nu or sa fie sunete ciudate, or sa fie niste zgomote ingrozitoare :)) ai sa vezi

:tomato: Esti tu prea sensibil (aici ma incurajez singur) . :))

Link către comentariu

Am reusit sa montez tampoanele BSH in aceasta seara .

Imi plac enorm de mult . :)

Ca minusuri :

- amplifica sunetul volantei cu masa simpla ;

- efectul de "drona" in interior ;

Ca plusuri :

- schimbarea treptelor se face mult mai lin ;

- ai un feedback mult mai bun pe accelerare / decelerare ;

- wot shift + tampoane BSH = schimbari foarte rapide (gen DSG) ;

Pentru cei care au DSG este upgrade-ul perfect (parerea mea) ;

Daca as fi avut volant stock , eu cred , ca nu ar fi fost diferenta atat de mare fata de tampoanele stock .

O sa revin cu mai multe impresii dupa ce o sa se incalzeasca si o sa le pot testa in toate conditiile . :Driver:

Link către comentariu

Bad news .. :(

A ajuns , in sfarsit , admisia din US dar cand am deschis coletul , surpriza , nu continea filtrul de aer .

Nu ma poate ajuta cineva cu un filtru de aer EVOMS (contra cost bineinteles ) ?

I-as ramane profund recunoscator .

Link către comentariu

pune-i un filtru de la ITG, cred ca o sa fii mai multumit :)

La admisie EVOMS nu ai cum sa pui ITG din cauza diametrului la capatul admisiei . :(

Cred ca singura solutie ramane sa comand din UK .

Poate intre timp imi apare si filtrul din US . :))

Link către comentariu

Trecerea la k04 o fac mai repede decat am crezut . :)

Astazi au venit marea parte din lucrurile mici (garnituri , suruburi , piulite , coliere , etc.)

Marti imi ajunge turbina si injectoare de s3 .

La sfarsitul saptamanii ar trebui sa primesc filtrul evoms , cotul de k04 evoms , hpfp autotech .

Sper ca in 2 saptamani sa fie gata .

Dupa instalarea kitului k04 urmeaza frane fata/spate de s3 , biele IE , oil catch can , IC Forge , pompa din rezervor , axe cu came de s3 . :)

post-63443-0-66393400-1298718432_thumb.j

Link către comentariu

Vrei sa faci masina racheta? :icon_thumright:

Nope . Doar o masina puternica . :))

Frumos si bafta la modificari in continuare.

Multumesc mult . :)

Link către comentariu

In cazul asta poate ma dai si pe mine o tura, dupa ce pui k04. Ca asta vara ai uitat de mine :))) (glumesc, nici eu nu am avut timp sa mai stau)

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

In cazul asta poate ma dai si pe mine o tura, dupa ce pui k04. Ca asta vara ai uitat de mine :))) (glumesc, nici eu nu am avut timp sa mai stau)

Promit ca nu uit de tine si te dau cate ture vrei tu . :D

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare .

Masina , intre timp , a trecut la stage 3 . Merge foarte bine trage din orice pozitie dar , dupa cum se vede si de pe grafic , sunt mici probleme de cuplu in zona joasa - medie . Din ce se vede pe loguri se pare ca in tank fuel pump-ul este problema .

Maine masina trece la setup-ul de vara (rotile OZ ultraleggera pe care le-am revopsit) .

In cele din urma am hotarat sa cumpar eu big brake kit-ul MTM .

Specificatiile BBK MTM :

- diametru disc : 365 mm ;

- grosime 34 mm ;

- 8 pistonase ;

Maine o sa le si cantaresc .

Plus inca o mica schimbare de look : vopsirea grilei si a ornamentelor de la proiectoare in negru lucios .

Tin sa multumesc si pe aceasta cale echipei REVO Oradea pentru primirea calduroasa pe care mi-au oferit-o . :icon_thumright:

post-63443-0-96592500-1300743029_thumb.j

post-63443-0-81702100-1300743063_thumb.j

post-63443-0-89717900-1300743087_thumb.j

post-63443-0-69804000-1300743110_thumb.j

Modificat de Alex U
Link către comentariu

Ohooo, bravo domnu! Felicitarile mele!

In ce culoare sunt vopsite jantele OZ?

Modifica si semnatura :D

Link către comentariu

Mersi mersi . :)

Asta faceam in timp ce tu dadeai reply la topic . :))

Jantele sunt vopsite intr-un gri inchis . Inca nu am vazut cum au iesit . Maine mai pe seara o sa pun poze cu ele montate impreuna cu BBK MTM .

Modificat de Alex U
Link către comentariu

Deja le-am dus la mecanic si am facut programare . Se simte nevoie mare de frane . Nu ma simt deloc in siguranta cu franele actuale .

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!