Jump to content

Skoda Octavia 2 RS TFSI


Alex U

Postare recomandată

Nu am scris de ceva vreme pe aici . Masina a suferit un mic incident si de abia saptamana asta am reusit sa o scot . A fost necesar inlocuirea portierelor , aripa fata , prag si altele . Cu aceasta ocazie am schimbat culoarea masinii din alb in alb perlat . Saptamana viitoare e programata schimbarea ambreiajului . Stiti cumva cum trebuie facut rodajul la ambreiaj ? Eu n-am nici cea mai mica idee. :) Poze in curand .

Link către comentariu

Rodajul ambreiajului minim 1200km sa nu depasesti 3000rpm, sa treci prin toate treptele. Cel putin eu asa am facut cu al meu si e brici

Link către comentariu

Sa vezi tu in timpul rodajului ce economie de combustibil fac . :() Mersi mult TEFF ! ;)

Modificat de Alex U
Link către comentariu

Ma bucur ca ai reusit sa iti repari masina. Sunt curios sa vad cum ti-a iesit :)).

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
eu am avut consum de 9.3 :)

Bun asa . Eu trebuie sa ma astept la un 7 cred . :D

Ma bucur ca ai reusit sa iti repari masina. Sunt curios sa vad cum ti-a iesit :D.

Eu zic ca a iesit foarte bine . Astazi e soare afara si am reusit sa o spal . Culoarea e superba in soare . Nu foarte tipatoare . E cum mi-am dorit . :D

Link către comentariu

Alex , frumoasa masina.

Felicitari pentru pasiunea de care dai dovada privind marile , dar mai ales micile modificari.

Felicitari si pentru motorizare. Pe viitor am si eu in vedere o asemenea achizitie , dar cu mentiunea ca va fi combi si daca este posibil 4X4 .

Felicitari pentru faptul ca o tii tot timpul curata ,desi este o culoare pe care se vede orice urma de praf.

Tine-o tot asa !

Link către comentariu

A iesit chiar frumos. Bravo.

Un singur lucru nu-mi place. Stricker-ul cu Nurburgring. Daca ai fost acolo e ok, daca nu...mnah..eu nu l-as pune :D

Link către comentariu
interesanta culoare

Tank you .

Alex , frumoasa masina.

Felicitari pentru pasiunea de care dai dovada privind marile , dar mai ales micile modificari.

Felicitari si pentru motorizare. Pe viitor am si eu in vedere o asemenea achizitie , dar cu mentiunea ca va fi combi si daca este posibil 4X4 .

Felicitari pentru faptul ca o tii tot timpul curata ,desi este o culoare pe care se vede orice urma de praf.

Tine-o tot asa !

Multumesc frumos. Intradevar foarte greu reusesc sa o tin curata . RS 4x4 din pacate nu este.

A iesit chiar frumos. Bravo.

Un singur lucru nu-mi place. Stricker-ul cu Nurburgring. Daca ai fost acolo e ok, daca nu...mnah..eu nu l-as pune :D

Mersi mult TEFF . Sticker-ul e pus acolo pt ca la anul acolo ma gasesti . poate mergem mai multi . Am vorbit si cu cristi_407 si ar fi interesant sa mergem mai multi .

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am o mica problema. Orice as face , la orice temperatura as seta AC-ul , inclusiv dezaburire parbriz , imi baga aer rece pe partea soferului . Asta se intampla chiar daca Econ e on sau off. Am facut un log pe VAG com dar nu am nici o eroare . Aveti vreo idee de la ce poate fi ? Repet , doar pe partea soferului imi baga aer rece la orice temperatura ar fi setat . Pe partea pasagerului totul e ok .

Link către comentariu

Foarte frumoasa culoarea.. ;)

Daca tot ai vopsit-o de ce nu ai renuntat la emblema spate? :)

Link către comentariu

Felicitari pentru masina si in legatura cu problema ta exista posibiltatea sa fie de vina senzoru de temperatura exterioara :frigbaitata: eu am avut problema asta la golf afara era un frig de mureai si el imi arata 40 de grade era nebun baga un frig mai rau ca afara :stupid:

Link către comentariu

Foarte frumoasa culoarea.. ;)

Daca tot ai vopsit-o de ce nu ai renuntat la emblema spate? :)

Multumesc frumos ! Nu m-am gandit sa renunt la emblema. :)

Felicitari pentru masina si in legatura cu problema ta exista posibiltatea sa fie de vina senzoru de temperatura exterioara :frigbaitata: eu am avut problema asta la golf afara era un frig de mureai si el imi arata 40 de grade era nebun baga un frig mai rau ca afara :stupid:

Multumesc ! E foarte ciudat pt. ca imi baga rece doar pe partea soferului , pe partea pasagerului e temperatura indicata de climatronic.

Modificat de Alex U
Link către comentariu

Frumoasa masina si mai ales vopseaua. Cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Ps E posibil sa ti se fi blocat pe rece pe partea ta fantele care dirijeaza aerul.

Alta posibilitate ar mai fi sa fie stricat zenzorul pe partea ta daca e cu 2 zone separate AC.(Insa la senzor ar fi trebuit sa iti dea eroare si deci ar ramane prima varianta ca e ceva mecanic)

Modificat de blordc
Link către comentariu

Multumesc mult de tot . Am sa merg la mecanic sa vedem daca sunt blocate acele fante .

Updates : s-a comandat PCV fix de la BSH si fisele pentru bujii . Mi-am achizitionat , ca jante de iarna , Momo quasar pe 17`` , 8 J . Acum sunt la vopsit . Poze saptamana viitoare . La inceputul lunii ianuarie vreau sa comand pompa de benzina , tampoanele de la motor VF , suspensie regrabila Vmaxx si jante (inca nu m-am hotarat asupra modelului) . :)

Link către comentariu

Nu schimba jantele...Mai bine investesti in alte chestii...

Pt. mine jantele sunt aproape in the top of the list . ;) Jantele o sa vina dupa ce termin stage 2 + si pun si suspensie . :)

Link către comentariu

Merita suspensia aia V-maxx? Si eu sunt in stadiul de cautari pentru o alta suspensie dar parca V-maxx nu imiinspira incredere.

Am vazut la pret de 200 de euro? la aia te referi?

Link către comentariu

Merita suspensia aia V-maxx? Si eu sunt in stadiul de cautari pentru o alta suspensie dar parca V-maxx nu imiinspira incredere.

Am vazut la pret de 200 de euro? la aia te referi?

Nope nu costa 200 euro . Care o vreau eu e 450 euro . Eu am vb cu vlad (cu polo gti REVO 350+) si el e foarte multumit de suspensie . Nu am auzit pe nimeni sa aibe probleme cu suspensia V-maxx .:)

Link către comentariu

Eu am auzit de probleme la V-maxx, dar si sa zicem ca nu o sa ai probleme, in suspensie as investi un pic mai mult, mai ales la nivelul la care o sa fie modificata masina. Iti pun doua linkuri cu ceva poze si un review destul de bun zic eu intre stock, Weitec Hicon GT si Koni FSD ca sa iti faci o idee la ce sa te astepti.

poze

review

p.s: octavia alba cu jante antracit arata mortal :)

Link către comentariu

Eu am auzit de probleme la V-maxx, dar si sa zicem ca nu o sa ai probleme, in suspensie as investi un pic mai mult, mai ales la nivelul la care o sa fie modificata masina. Iti pun doua linkuri cu ceva poze si un review destul de bun zic eu intre stock, Weitec Hicon GT si Koni FSD ca sa iti faci o idee la ce sa te astepti.

poze

review

p.s: octavia alba cu jante antracit arata mortal :)

Totusi cred ca o sa astept sa imi iau ceva mai performant . Am stat putin si m-am gandit. Ma uitam acuma la Bilstein B14 si B16 si Koni FSD . Oricum mai am timp sa ma hotarasc pana in primavara pt. ca atunci e in plan suspensia . Multumesc pt. linkuri . :)

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!