Jump to content

Skoda Octavia 2 RS TFSI


Alex U

Postare recomandată

Salutare !

A venit timpul sa va prezint masina mea .

Este vorba de o Skoda Octavia RS 2.0 TFSI din 2007 . Am achizitonat-o second-hand la 37000 km .

Povestea e cam asa : eu mi-am vandut masina (honda civic 5D 2007) si eram in cautarea unui S3, dar nu am gasit un S3 care sa se incadreze in bugetul meu . In cautarile mele am gasit RS - ul care mi s-a parut foarte ok din punct de vedere al pretului si dotarilor .

Ca dotari ar fi urmatorele :

- xenon + spalator ;

- jante 18" ;

- senzori parcare spate ;

- trapa ;

- tempomat ;

- oglinda interioara heliomata ;

etc .

Modificari actuale :

- evacuare turboback blueflame pe 3" cu CAT de 100 cell ( Tank`s TEFF );

- admisie neuspeed ;

- BOV forge ;

- soft REVO stage 2 ( Tank`s NADIR );

- short shifter forge ;

- arcuri eibach (30/30 drop) ;

- HU Alpine IVA 505 2 DIN ;

- ceas boost Shadow ;

- yelow fog light ;

- insertii tampon motor de la Powerflex ;

Modificari ce vor urma ; :cheers:

- ambreiaj sport + volant single mass (sachs racing sau south bend clutch ) ;

- intercooler de S3 ;

- admisie EVOMS ;

- Quaiffe LSD ;

- placute frana ferodo DS 2500 + discuri frana Brembo ;

- furtunase frana metalice ;

- ulei motor/cutie/frana de la Motul ;

- prelungiri fata/spate de RS plus ;

- inlocuit finala blueflame cu ceva care arata mai bine ;

- jante BBS CH sau O.Z. ultraleggera ;

Ar mai fi cateva lucruri mai mici pe care nu are rost sa le enumar .

In configuratia actuala a scos pe dyno-ul de la Exelixis : 286,7 cp si 456,5 NM la motor .

Sunt foarte multumit de cum merge masina in cofiguratia actuala dar intotdeauna este loc de mai bine .

Poze nu am foarte multe . Am programat o sedinta foto profi inca de saptamana trecuta dar vremea nu ne-a permis sa o facem .

Mai jos niste poze cu actuala si cu fosta . Enjoy .

23042010548.jpg

23042010552.jpg

23042010554.jpg

89736344.jpg

95629888.jpg

dscn1570y.jpg

p1000810l.jpg

Modificat de Alex U
Link către comentariu
Frumoase ambele :)

Mersi mult de tot .

La civic am avut mult de munca dar a iesit ceva frumos .

Skoda e abia la inceput . De acum incepe greul . :D

Link către comentariu
lucian_90tud

Foarte frumoasa masina. Am auzit de la un prieten din Sv ca ti-ai luat RS, dar abia acum am avut ocazia sa o vad :D.

Si Civicul a fost frumos, l-am vazut chiar si in realitate.

Clientul lui Alin, huh? :P Pacat ca a plecat la Cluj :)

Multa bafta la modificat masina si sa o faci asa cum iti doresti!

Link către comentariu
Foarte frumoasa masina. Am auzit de la un prieten din Sv ca ti-ai luat RS, dar abia acum am avut ocazia sa o vad :D.

Si Civicul a fost frumos, l-am vazut chiar si in realitate.

Clientul lui Alin, huh? :P Pacat ca a plecat la Cluj :)

Multa bafta la modificat masina si sa o faci asa cum iti doresti!

Mersi mult pentru urari .

Pacat ca a plecat Alin la Cluj .

Vreau sa ii fac o vizita pe la sfarsitul lunii iulie pentru ca masina are nevoie urgenta de un detailing profesionist .

Link către comentariu

Bine ai venit Alex. Sa o stapanesti sanatos. Ca un sfat daca imi permiti: renunta la BOV si revino la DV

Link către comentariu
Bine ai venit Alex. Sa o stapanesti sanatos. Ca un sfat daca imi permiti: renunta la BOV si revino la DV

Mersi mult TEFF . Poate la anul ma fac "frate" de S3 cu tine . :lol:

Am scris BOV gresit . E vorba de spacerul ala de la forge care se pune pe DV . si care fasaie . Eu am renuntat la bov forge si am pus noul model OEM de DV care merge impecabil .

Link către comentariu

Astea sunt prelungirile pe care vreau sa le pun pe masina . Eu zic ca ar arata super bine .

post-63443-1274705493_thumb.jpg

post-63443-1274705521_thumb.jpg

post-63443-1274705552_thumb.jpg

Link către comentariu
octavia 4ever

Arata super prelungirile alea . Oare este ceva asemanator si ptr O2 normal ? :D

Link către comentariu
arata foarte bine prelungirile. Imi plac. Si CH-urile dau bine

CH-urile sunt jantele mele preferate . Aratau criminal pe RS-ul tau in combinatie cu bilstein . :D

Arata super prelungirile alea . Oare este ceva asemanator si ptr O2 normal ? :biggrin:

Din cate am vazut sunt doar pentru RS prelungirile de pe superskoda . Poti sa incerci sa le dai un mail sa vezi daca au disponibil si pentru octavia normala . ;)

Link către comentariu

Frumoase masinutele. Doua din preferatele mele :(

Sa o conduci sanatos cat mai multi km (pana o schimbi cu un S3 :P) si spor la modificari :)

Link către comentariu
Frumoase masinutele. Doua din preferatele mele :P

Sa o conduci sanatos cat mai multi km (pana o schimbi cu un S3 :P) si spor la modificari :)

Mersi mult de tot pentru urari . :(

Link către comentariu

Eu personal nu stiu daca as fi facut schimbarea asta,imi place mult 'ascutitoarea' :D dar nici skoda nu e mai prejos...

Sa o stapanesti sanatos si sa o duci departee ;)

Link către comentariu

Arata bine chiar foarte bine :D dar as pune alte tipsuri gen oem ;)

Link către comentariu

nebunie proiectoarele galbene:)).. bafta cu masina

Link către comentariu
Eu personal nu stiu daca as fi facut schimbarea asta,imi place mult 'ascutitoarea' :) dar nici skoda nu e mai prejos...

Sa o stapanesti sanatos si sa o duci departee :)

Am vrut o masina turbo benzina . Honda a fost , este si va fi pt. totdeauna in sufletul meu . Sper sa reusesc pe viitor sa imi iau ca a doua masina un S2000 .

Arata bine chiar foarte bine :D dar as pune alte tipsuri gen oem :P

Evacuarea asa am luat-o de la TEFF . Nici mie nu imi place cum arata cu finala asta . Vreau sa pun alta finala de la Supersprint .

nebunie proiectoarele galbene:)).. bafta cu masina

Mersi mult .

Link către comentariu
Arata chiat urat finala, dar lasa ca pui tu Milltek :P

Yeap . Sunt foarte bucuros . Sper ca in decursul acestei saptamani sa pun catback Miltek non-resonated de la TEFF . :) :) :D

Link către comentariu

Frumoasa trecerea, cu honda a fost cum a fost.

Te astept si in iasi, sa vedem minunea alba. :)

Link către comentariu
Publicat (modificat)
Frumoasa trecerea, cu honda a fost cum a fost.

Te astept si in iasi, sa vedem minunea alba. :)

Honda e "prima iubire" . Nu am cum sa o uit . Cand ajung prin iasi cu siguranta te anunt . :)

Astazi am reusit sa spal masina si sa fac cateva poze . Am facut cateva zeci de poze dar, doar cateva au iesit clare, cat de cat . :)

Am reusit saptamana asta sa schimb o partea din LED-urile din masina (din verde cu alb in rosu cu alb) . Mi-a mai ramas blocul de lumini si portierele .

Sper ca miercuri sa primesc evacuarea catback Miltek de la TEFF si tot in aceeasi zi sa o urc pe masina . ;)

p1030696m.jpg

p1030710jt.jpg

p1030742n.jpg

p1030745k.jpg

p1030753r.jpg

p1030759y.jpg

p1030756.jpg

Modificat de Alex U
Link către comentariu

Super frumoasa masina, nu inteleg motivul pt care schimbi luminile...dar fiecare cu placerea lui.

Suportul de tel daca nu il folosesti cred ca merge dat jos, niciodata nu mi-au placut telefoanele pe masina.

Astept impresii cu noua evacuare, cred ca va suna superb.Bafta!

Link către comentariu
Publicat (modificat)
Super frumoasa masina, nu inteleg motivul pt care schimbi luminile...dar fiecare cu placerea lui.

Suportul de tel daca nu il folosesti cred ca merge dat jos, niciodata nu mi-au placut telefoanele pe masina.

Astept impresii cu noua evacuare, cred ca va suna superb.Bafta!

Mersi fain . Nu imi place verdele din bord si de asta am schimbat ledurile . Si evacuarea actuala se aude bine (blueflame 3" TBE) . Sper ca dupa ce iau catback-ul miltek sa reusesc sa schimb si downpipe-ul actual cu unul de la miltek fara CAT .

Modificat de Alex U
Link către comentariu

downpipe-ul pe care il ai este foarte bun. 3" cu catalizator de 100 celule. Este foarte performant.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!