Jump to content

Pocnit VOLAN!


LuCy_Medias
 Share

Postare recomandată

LuCy_Medias

Buna,am deschis acest topic din cauza ca nu am gasit altu cu aceste titlu,in acest topic putem scrie problemele legatte de POCANITUL in volan sau alte batai suspecte care nu sunt cauzate de bratele de directie,scartait si alte ,,fenomene`` de natura batailor si scartaitului!

In primul rand am o problema ce imi toaca nerviiX(!Am un pocanit in volan care se aude si la stat pe loc si la mers,mai mult nu stiu sa descriu dar pun un filmulet!

si filmuletu http://www.trilulilu.ro/nonameluci/82bec4724d3df3 aici!

Modificat de LuCy_Medias
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spui ca ai desfacut toate ornamentele se sub volan si nu se atinge nimic de axul lui? Ai tinut mana pe axul volanului in timp ce invarti de el poate simti ceva din caseta de directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi flansele de la amortizoare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva a fost desfacuta carcasa volanului, volanul si blocul de manete?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias
Publicat (modificat)

Nu nu am desfacut carcasa volanului dar vad ca acuma face mai incet,si cateodata pacanea odata cand viram dreapta daca erau in fortza rotile!

PS:Cred ca pompa servo nu baga destula presiune,nu stiu cum as explica,pentru ca iam dat o blana calumea in a 2 a si de atuncea nu mai face asa tare!Poate am un furtun infundat si acuma sia dat drumu umpic!

Si multumesc de raspunsuri!

Modificat de LuCy_Medias
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si tot ce inseamna articulatii la puntea fara.

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

E maneta de semnalizare. Desfa-o de pe coloana de directie si vezi daca se mai aude. De obicei agata parghia ce trece maneta pe pozitia zero dupa ce ai revenit pe directia inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias
Publicat (modificat)

Multumesc frumos , maneta de semnalizare era de vina!!!!

ps:MESERIAS COSMIN!!!

Multumesc tuturor..!

Modificat de LuCy_Medias
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari la toata lumea! Problema: un pocanit in fata dreapta cand accelerez, mai ales in vitezele inferioare.Am schimbat si bratele si tot degeaba.Daca poate cineva sa-mi dea un raspuns.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias
Salutari la toata lumea! Problema: un pocanit in fata dreapta cand accelerez, mai ales in vitezele inferioare.Am schimbat si bratele si tot degeaba.Daca poate cineva sa-mi dea un raspuns.Multumesc.

Salut,eu aveam aceeasi problema dar la mine pocanea in bord,aveam un surub de la un canal dinala de clima slabit si cand acceleram si vibra extraordinar de putin pocanea odata si dupaia tacea!

Incearca sa dai o parte din bord jos si vezi daca ai vreun surub slabit,daca nu e in bord nu stiu!

PS:Descrie mai bine problema,de unde se aude,cum se aude!SE SIMTE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e de prin bord, se aude in partea dreapta jos de parca s-ar lovi ceva de caroserie.Mai iau in calcul si tampoanele de la motor dar toti mi-au zis ca ar fi bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vezi tampoanele si suporti Tobei de esapament,poate e rupt vreunu si cand accelerezi si se misca toba loveste in caroserie!Dupa ce rezolvi scrie ce ai facut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa te uiti si la bieleta antirului si la bucsele de la bara stabilizatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma uit mai atent cand o sa-i fac revizia, nu cred ca mai e mult, si o sa va spun cu siguranta daca s-a rezolvat ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine am observat urmatoarea chestie: trag stanga sau dreapta pe loc de volan, se aude un scart, scart asa numai din masina. Daca, stand pe loc, reglez volanul pe inaltime (ii schimb pozitia), nu mai face. La revizie mi-au zis ca deh plasticele, n-ai ce sa ii faci. Am uitat sa spun ca, chiar daca nu ii schimb pozitia, nu mai face singura dupa o vreme (10-15 minute). Nu face mereu, cateodata plec si uit de faza asta. O apuca dupa 15 minunte de mers si isi revine singura dupa 10 minute. Nu mai inteleg nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ionutctn

Observ ca avem aceiasi masina. Si eu am patit cu masina cand era in garantie ce ai patit tu acum.

Imi pare rau sa-ti spun dar este coloana de directie. Cand am schimbat coloana de directie cei de la PBA mi-au spus ca toate ajung sa aiba aceasta problema din cauza gropilor - mai mult, m-au asigurat ca daca nu o schimbam nu se intampla nimic la masina/directie. Nu stiu daca se poate repara - nu am auzit acest lucru. Ceea ce stiu este ca are o bucsa jos (si asta s-ar strica) la caseta de directie. Bucsa respectiva nu o gasesti separat (vezi ETKA) - ea vine prinsa pe ansamblul coloanei de directie.

Dar mai bine incearca sa demontezi volanul, capacele de sub volan pana ajungi la tija coloanei de directie (pe tija coloanei de directie se pune volanul) si pune volanul pe tija si incearca sa misti stanga dreapta cat si sus jos volamul. Atunci vei vedea de unde vine acel scartait. Mai mine, acel scartait venea de sus si nu de jos de la bucsa.

Ai cumva joc in si volan?

Definitie: coloana directie

Coloana directie - componenta a Sistemului de Directie compusa din:

1. ax volan - element de legatura intre volan si caseta de directie, articulat cu una sau doua cruci cardanice.

2. sistem prindere - elementul ce permite fixarea ferma a axului volanului pe caroserie, pastrand libertatea de rotatie a axului prin intremediul a doi rulmenti.

post-62826-1277193373_thumb.jpg

post-62826-1277194651_thumb.jpg

post-62826-1277194897_thumb.jpg

Modificat de bogdan.cocea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se auzeau tot asa pocnituri la viraje si la drumul rau,dupa o verificare amanuntita am gasit pe partea dreapta slabita piulita de la capatul de bara si avea un mic joc in fuzeta,am starns piulita si de atunci liniste.incercati si voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!