Jump to content

demontare panou usa sofer


puricele
 Share

Postare recomandată

Salut!

am un amic care are probleme cu switchiurile din portiera de la sofer.

am scos panoul de plastic, am ajuns la panoul acela de tabla si nu stiu cum sa il dau jos.

daca a desfacut cineva va rog sa imi spuneti, cum il dau jos.

cum trebuie sa fie geamul (ridicat/lasat)?

de ce trebuie sa tin cont cand il dau jos?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dai geamul jos intai.Sticla. o sa iasa cu tot cu macara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-l dai jos trebuie sa scoti geamul din suporturi, deci desfaci capacele de cauciuc, desfaci suruburile care strang clemele, ridici geamul de tot sus, il prinzi cu scotch si apoi poti scoate tabla care tine si macaraua. Ai insa grija ca inainte de a face asta trebuie sa scoti manerul exterior. Mai multe detalii gasesti daca incerci sa cauti pe forum, sunt cateva tutoriale despre cum se face asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca in we sa incep, daca vremea o sa permita. voi face si poze.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POzele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am facut "operatiunea usa" amicul a fost retinut cu ceva probleme si nu a putut ajunge :D camera este pregatita

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

dupa aproape un an, am reusit sa desfacem seatul.

asa cum am promis am facut si cateva poze.

este destul de simplu de desfacut (multumita vwforum!), lucru care inainte m-i se parea destul de dificil!

ca si pasi: se demonteaza fate de usa, se scot cele 2 "dopuri" mari din cauciuc pentru a avea acces la suruburile care tin geamul. daca nu sunt aliniate suruburile cu orificiile se conecteaza mufa de la comanda geamuri si se coboara/ridica geamul. dupa slabirea suruburilor geamul se lipeste cu ce aveti la indemana (eu am folosit banda de hartie, pentru a nu lasa urme de lipici pe geam). se desfac cele X suruburi cu cap de 10 (parca) dupa care se trage usor de panoul metalic. acesta este lipit de usa cu un soi de smoala :)

dupa ce scoateti panoul metalic trebuie sa decuplati mufa de la yala.

post-15932-0-34083200-1299479994_thumb.j

post-15932-0-73493200-1299479998_thumb.j

post-15932-0-75755100-1299480003_thumb.j

post-15932-0-25284000-1299480008_thumb.j

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soiul de smoala....e un mastic. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Zilele trecute m-a lasat macaraua de pe partea soferului, am comandat macara noua, dar la montaj am avut ceva de furca, prima data iesind din locasul lui sarma cu butonul in cap care intra in fata de usa, iar cand a tras mai tare de ea sa o fixeze asa zisul priceput a dat peste plasticul care l-am incercuit in imaginea de mai jos si l-a rupt, acum ne-am tot uitat la ce ajuta acel plastic ca vad ca are un fel de sistem de culisare si atat, dar nu prea pare sa aiba nici un rol acolo.

Daca stie cineva la ce ajuta plasticul respectiv, eventual daca este ceva important sa imi dea si un cod ptr el.

Alta problema de care ne-am lovit este ca a strambat sarma care comunica cu inchiderea centralizata si acum nu mai merge bagat sa culiseze finut butonul ala in fata de usa si mai mult ca sigur o sa merg azi sa comand alta sarma din aceea, daca stie cineva un pret informativ ptr asa ceva

post-11369-0-98328100-1310100705_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am raspuns aici :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Daca gresesc postuarea , rog moderatorul sa mute topicul.

Cine vrea sa monteze alarma pe toledo , si sa comande inchiderea , trebuie tras un fir din modulul cu butoane geamuri electrice , unde ii si butonul de inchis /deschis , mai exact din rezistorul SMD de la firul maro albastru pentreu inchis , si pemru deschis firul galben.

daca aveti probleme cu switch-ul din motoras , eu l-am suntat , nu mai tin minte culorile dar se poate afla cu buzerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce switch din motorasi si de ce sa iei de la buton si nu de la firele ce vin de la broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucul a fost defect, pe acest toledo, nu stiu daca la toate modelele de toledo se face asa, cert este ca aceasta masina a fost dusa la un service autorizat de montare alarme ,inchideri, ..... si baietii de acolo nu au reusit sa comande inchiderea , i-au spus proprietarului ca nu se poate .... ceva explicatii i-au dat dar nu a inteles .

Daca ma legam de firele care vin din broasca , se intampla ca dupa o inchidere sa nu mai mearga nimic , nici butonul de comanda din interior .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!