Jump to content

Vw T4 Doka


Emy D

Postare recomandată

Nu te-ai gandit sa maresti putin puterea prin montarea unui intercooler , se poate asa ceva ?

Care ar fi inconvenientele ?

Uite si ceva poze de pe vw t4 t5 forum.uk

post-100909-0-18562000-1347871640_thumb.

post-100909-0-13559500-1347871651_thumb.

post-100909-0-80960200-1347871657_thumb.

post-100909-0-70606900-1347871664_thumb.

post-100909-0-62157700-1347871673_thumb.

post-100909-0-78281500-1347871679_thumb.

post-100909-0-22495200-1347871685_thumb.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

M-am gandit la intercooler, dar nu stiu cat de mult obtin de la un motor de 68 CP. Daca mai pun 2-3 CP la el... crezi ca se simte?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Mda...deci, toata chestia cred ca ma duce undeva la vreo 7-800 ron (Intercooler si fitingaraie- coturi, furtune siliconice, coliere. etc). Parca parca as baga banii astia in masina! :D Am mai citit o chestie ca ... scade consumul. Nu cu mult, dar scade, iar performantele cresc. Evident, diferentele sunt mici la CP care-i am eu, dar acum GATA...pun intercooler! de o saptamana tot caut pe net, variante si variante pentru ca vreau sa il pun in mod FMIC (Front mounted intercooler) daca tot am priza aia centrala din bara ;)

Link către comentariu

stii cumva cum se monteaza acele in bord ?

vreau sa schimb serigrafia cu una cu 260km/h si nu stiu cum se calibreaza , nu vreau sa stric ceasurile .

multumesc !

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Vrei sa schimbi doar folia aceea cu scris + acele din bord? De calibrat, se calibreaza cu VAG COM-ul, si cred ca mai bine adaptezi un bord de golf 4, ca iti va fi mai usor :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Daca ai deja ceasuri de Golf 4, calibrarea se face cu vag-com. Intri in 17-Instruments si faci output tests , iar la final, iti vor ramane ridicate la 3000 rpm, 100 kmph, 1/2 si la 90 grade. Cand ai pus serigrafia noua, faci un output tests, si toate acele trebuie sa iti stea la indicatiile date mai sus de mine. Daca nu, le scoti afara cu o furculita si le pui din nou ;)

Link către comentariu

Ai sa imi arati si mie niste poze? Ca as vrea sa pun si eu si sa instalez si inele la ceasuri ;)

Link către comentariu

Salut! Sper ca nu deranjez, e foarte frumoasa masina ta, numai cuvinte de lauda insa o sa fiu putin offtopic, imi poti spune, te rog, aici sau pe privat cam care ar fi costurile anuale pe taxe, impozite, asigurari, itp pe Bulgaria? Eu vreau sa imi iau un T4 de persoane, dar sa am ceva bun, inscris pe Romania, imi depaseste cu mult bugetul, numai taxa la 1.9 fiind de ~1600 euro. Mersi anticipat si imi cer scuze ca ti-am poluat topicul.

Link către comentariu

Salut. Multumesc de aprecieri, insa masina nu e nici pe departe gata.Si gata nu stiu cand va fi pentru ca intotdeuauna gasesc cate ceva de facut la ea si imi vin idei noi.

La mine la T4 Doka, (autoutilitara) taxa e de 250 euro anual (asigurare, impozit si itp)dar, e inmatriculata pe firma si iti recomand sa faci la fel, altfel, o sa ai probleme cu legea in vigoare.

Daca ai nelamuriri, contacteaza-ma ;)

Link către comentariu

Gata si farurile asa cum vroiam eu. Momentan am ales combinatia de alb mat + negru mat in interior, dar e posibil sa modific din nou asta. Pana atunci, ce am avut de facut:

1. Desfacute farurile si curatate.

2. Instalat ledul de putere pe radiatorul de racire (obligatoriu!)si lipit radiatorul de racire pe carcasa farului.

post-61162-0-85070500-1353563595_thumb.j

4. Modelat Carcasa de plastic (plexiglass) care va fi deasupra ledului.

post-61162-0-99999100-1353563614_thumb.j

5. Lipit carcasa in far + lipit stcla in far.

post-61162-0-66589400-1353563639_thumb.j

post-61162-0-44555000-1353563655_thumb.j

Pentru alte detalii de proiect, va pot arata schitele care mi le-am facut eu. In rest, va trebuie doar imaginatie si indemanare.

Modificat de Emy D
Link către comentariu

Nu te supara pe mine , dar ai facut o mare " tiganie " acolo , :( , cum sa se vada frate fire prin far ???!!!!, un home made total nereusit dupa parerea mea .

Pacat de lupe !

Macar daca vopseai cu negru carcasa aia . Nu-mi place deloc.

Modificat de mary.bia66
Link către comentariu

Nu ma supar pe tine si-ti multumesc pentru parere. Cand mergeam spre casa sa fac asta, ma gandeam la unele faruri pe care le-am vazut si erau negre cu elemente albe si mi-au placut. Acum dupa ce le-am terminat pe astea...nu-mi place nici mie combinatia, dar NU pot pune pe altcineva sa modifice, decat eu. si asta cu alta ocazie si... am facut greseala sa imi iau Primer + spray alb...in loc de negru. DE stiam, Negru luam :)

Si de fire.,..ce sa zic, nu se prea vad cu sticla pusa si farurile pe masina, dar inca imi bat capul pentru o solutie prin care sa le maschez cat mai estetic.

Link către comentariu

vopseste cablul in negru si n-o sa se mai observe :)))) Oricum respect pt ceea ce faci, rar mai vezi "dubitze" care sa fie modificate, nu doar sa transporte saracele. bafta

Link către comentariu
  • 11 months later...

No, un mic "apdeit": 

 

- Masina a primit numere de romania! he heeee....poza o pun mai jos

- A inceput eliminarea ruginii si pregatirea de iarna... incet incet se mai contureaza ea :D

- a primit un set de placute de frana

- distributia schimbata,

- un etrier schimbat,

- arcurile de spate schimbate (m-am trezit prea tarziu ca vroiam sa pun unele sport...dar deja au fost comandate cele de tip "call of duty" :10[1]:  )

 

-siii....cam atat. N-o prea mancat multi bani: aprox 2000 ron cam la 2 ani... (pentru intretinere)

Iata si poza promisa!  :)

post-61162-0-49542800-1385163175_thumb.j

Link către comentariu

Frumoasa masina! Bine ca e inalta si nu atinge ca ar fi pacat de bara fata!

Modificat de doru_fant4
Link către comentariu

Thanks! :)  Vreau sa o las mai jos....Din cate imi aduc aminte, pot sa o las pana la 3 cm garda la sol (pe fata, ca pe spate am nevoie de arcuri sport). 

Bara nu e vopsita - acum se lucreaza la ea se slefuieste, se chituieste - se finiseaza. De atins am mai atins cu ea cand o luam pe coclauri dar... asta e :D nivelam tot ce prindem. 

 

Pragurile vreau sa le schimb cu unele drepte. Sper numai sa am timp si bani (momentan banii se duc pe pregatirea de nunta :icon_bounce: )

Link către comentariu
  • 1 year later...

Casa de piatra mai cu intirziere asa si apropo-ce face tancul ? 

Link către comentariu

Nimic. Merge bine masina si atat. N-am mai investit nimic in ea. A ramas acasa la Sibiu iar eu, dupa ce m-am insurat...am ramas la Bucuresti, mi-am luat Golf 4 Variant iar T4 si cealalta masina (Sharanul) au ramas pe planuri secundare. Teoretic ...astept de multa vreme sa-l dotez cu un TDI si o revopsire completa, dar eu unul nu mai investesc sume fabuloase in el. :) Astept sa se gandeasca tata la asta :)

Link către comentariu
  • 2 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!