Jump to content

Planetara desfacuta


Nik
 Share

Postare recomandată

Salutare! Saptamana trecuta mi s-a intmaplat urmatorul lucru: incercand sa demarez ca sa travesez o intersectie, am auzit un zgomot puternic pe la motor dupa care masina n-a mai plecat de pe loc. Mi-am dat seama imediat ca s-a intamplat ceva la planetare... Dupa ce m-am uitat mai atent, am gasit sub masina 2 suruburi + o "siguranta"...saiba...nu stiu cum s-o numesc si pe la capota am vazut ca planetara din dreapta e desfacuta din flansa.

Pentru asta tind sa-l invinuiesc pe mecanic pentru ca acum aprox 2 luni am schimbat burduful de acolo + suruburi (erau in Kit) si cred ca nu a strans bine. Pana sa cada de tot am auzit ca trancane, dar am pus-o pe seama cremalierei...:-(...am vazu si niste vaselina in spatele motorului...cred ca pur si simplu s-a desurubat.

A mai patit cineva asa ceva...:-(?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Saptamana trecuta mi s-a intmaplat urmatorul lucru: incercand sa demarez ca sa travesez o intersectie, am auzit un zgomot puternic pe la motor dupa care masina n-a mai plecat de pe loc. Mi-am dat seama imediat ca s-a intamplat ceva la planetare... Dupa ce m-am uitat mai atent, am gasit sub masina 2 suruburi + o "siguranta"...saiba...nu stiu cum s-o numesc si pe la capota am vazut ca planetara din dreapta e desfacuta din flansa.

Pentru asta tind sa-l invinuiesc pe mecanic pentru ca acum aprox 2 luni am schimbat burduful de acolo + suruburi (erau in Kit) si cred ca nu a strans bine. Pana sa cada de tot am auzit ca trancane, dar am pus-o pe seama cremalierei...:-(...am vazu si niste vaselina in spatele motorului...cred ca pur si simplu s-a desurubat.

A mai patit cineva asa ceva...:-(?

<{POST_SNAPBACK}>

Sorry 'bout that..

Morala: trancane => service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat. Doua suruburi inlocuite (unul rupt si unul indoit) + rectificat filetul din flansa de la cutie. Easy job :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Buna!sper sa nu fiu off topic...dar am si eu o nelamurire si anume:dupa un mic incident in care mi-am indoit planetara am mers la service sa mi-o schimbe si sa faca reparatiile care mai trebuiau, azi am fost dupa masina si ajuns acasa am observat ca planetara noua este putin mai groasa decat ce veche, este mai groasa si decat cea de pe partea stanga...este vreo problema?,afecteaza cu ceva aceasta diferenta de grosime?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimb burduful de la planetara. Aveti idee e o operatie dificila sau trebuie sa ma duc la mecanic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ti-ai mai murdarit miinile de vaselina si daca nu ai un garaj si citeva kg de chei, imbusuri si torxuri ( dintisori ) sfatul este sa te duci la service ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am si eu o problema care persista de vreo 2 zile..cand iau viraj la drapta "troncane" rau iar cand iau viraj in partea stanga nu se aude asa rau.tot acest trancanit se aude din partea stanga si tind sa cred ca este de la planetara.dar am schimbat capetele anu trecut in vara si am pus noi....sa se fi dus iarasi:-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!