Jump to content

Golf IV DualColour


Zein Lupo

Postare recomandată

Cred ca i-ar sta foarte bine cu folie pe geamuri. Mai inchisa sau mai deschisa, dupa preferinte.

Bafta cu masinuta

Link către comentariu

Cred ca i-ar sta foarte bine cu folie pe geamuri. Mai inchisa sau mai deschisa, dupa preferinte.

Bafta cu masinuta

i-am pus folii recent ...de-aia nu apare in poze :D ms oricum pt sfat

Felicitari pentru lumina din oglinzi. Mi-ar placea sa vad si live :D

eu ies seara de seara prin oras (din pacate :P) ... vbim si ne intalnim :)

Link către comentariu

poti sa dai detalii despre stopurile cu led?de unde,cum,cat?

scria ceva cu link pt detalii dar nu am vazut asa ceva. faruile de care sunt?

frumoasa masina,cum se vede in 2 culori si cu jantele alea (dar vopseste manerele usilor si poate oglinzile sa se integreze mai bine in schema cromatica)

Modificat de Muale
Link către comentariu

Am vazut-o la peco-ul de la intrare din mamaia asta vara...masina arata ca noua,foarte intretinuta :)

Link către comentariu

De joi sunt in Constanta pana duminica :salut:

076726874 1 .. ma suni dupa ora 8 seara si ne intalnim :D

poti sa dai detalii despre stopurile cu led?de unde,cum,cat?

scria ceva cu link pt detalii dar nu am vazut asa ceva. faruile de care sunt?

frumoasa masina,cum se vede in 2 culori si cu jantele alea (dar vopseste manerele usilor si poate oglinzile sa se integreze mai bine in schema cromatica)

stopurile sunt OEM ... le-am decupat in spate (o sa fac un thread numai cu asa ceva) ... le-am bagat inauntru in stop... pe placa de cupru gata gaurita am pus 150 de leduri piranha (pe pozitie si frana - precizez ca pe aceasi placa se afla si pozitia si frana deci mici modificari la instaltia stopului in parte).. la semnalizare am facut la fel cca. 50 de leduri + 2 rezistente ceramice care sa pacaleasca releul de semnalizare, la marsarier 50 de leduri si ceata 100 - aici vorbesc de un singur stop. cantitatea se dubleaza la 2 stopuri. mai e nevoie de facut o inginerie cu un releu pentru frana pentru a elimina martor bujie aprins in bord (masina citeste ca nu am stopuri pefrana si deci o defectiune pe instalatie electrica). farurile sunt de la In.Pro se gasesc pe siteuri romanesti.

Cat despre manere si oglinzi ... depinde de gusturi .. imi plac asa :D

Am vazut-o la peco-ul de la intrare din mamaia asta vara...masina arata ca noua,foarte intretinuta :)

mersi :D nu esti singurul care apreciaza si foarte incantat mai ales ca masina nu are ABSOLUT nici un defect ... nici o zgarietura ... nici un defect de ordin tehnic, electri etc. Recunosc ca scartaie o rola dar peste 15000 de km ii schimb distributia si deci se va rezolva atunci.

Link către comentariu

astept detalii despre stopuri. pret materiale,manopera? asta in cazul in care te-ai baga la inca o pereche de stopuri.

de cat timp le ai? ai avut probleme,s-au dus din leduri?

Link către comentariu

super tare masina...uite ca se poate face ceva cu bun gust si pe masini cu putere mai mica de 150 cp(ma certam cu un prieten ca el nu ar face absolut nimic la o masina sub 150cp). Vin si eu cu aceeasi intrebare care e mai sus despre stopuri. Pret/materiale/manopera? Eu am stopurile negre si tind sa cred ca pe leduri s-ar vedea mai bine. Si farurile de unde le-ai luat si cat au costat?

Link către comentariu
Silvian91imAuto

Salut, frumoasa masina, keep it clean :D

Mi-ar placea sa stiu cum ai tras alimentarea la creatia din porbagaj :D ca si traseu, a trebuit sa dai bordul jos?...ai trecut in acte alimentarea? ...ca si modifacare...

Difurile sunt de 30cm? ...cat de mare este incinta?(dimensiuni/volum) ...e aerisita sau inchisa? cati wati are un dif? ("incinta mdf home made" > mdf=?)

Playerul are iesire de subwoofer...banuiesc...ma intereseaza daca a trebuit sa gauresti prin bord ca sa-l duci din spatele casetofonului pana in porbagaj...

Drumuri Bune! :Driver:

Link către comentariu

Am vazut`o prin oras e super frumoasaaaa. Duduia si muzica :icon_thumright: . Sa o pastrezi mereu asa.

Link către comentariu

astept detalii despre stopuri. pret materiale,manopera? asta in cazul in care te-ai baga la inca o pereche de stopuri.

de cat timp le ai? ai avut probleme,s-au dus din leduri?

costuri .. per total sare de 700 lei (+ 100 lei insemnand al 2lea set de triple - cat am lucrat la acest proiect am avut un set de triple nemodifcate pe masina si unul la care lucram) - sincer nu merita modificare decat daca esti pasionat si daca iti place foooooooarte mult ce am eu ... e mai ieftin sa le iei direct "tuning" :P

manopera .. nu stiu ce sa zic ... nu m-as baga doar pentru ca 1. dureaza (mi-au luat 1 luna jumate aproape cam 5 zile din 7 lucram cam 1 ora/zi) 2. cat sa cer pe manopera? cred ca as cere CEL PUTIN 2 mil la cata munca si migaleala este ... plus ca nu pot oferi nici o garantie ... deci in princiu nu m-as baga.

le am pe masina de 1 sapt ... probleme inca nu ... sper sa nu am pentru ca atunci cand le-am calculat le-am pus la 75% din puterea lor maxima (a ledurilor) la un curent de 15 volti (curent care este FOARTE rar spre deloc la un VW - corectati-ma daca gresesc)

tiam gasit eu un defect :blah: vezi ca trebuie schimbate protectiile la amortizoare pe spate

hehe :)) intr-adevar ... se face la urmatoare intrare in service - 5000km ms oricum

super tare masina...uite ca se poate face ceva cu bun gust si pe masini cu putere mai mica de 150 cp(ma certam cu un prieten ca el nu ar face absolut nimic la o masina sub 150cp). Vin si eu cu aceeasi intrebare care e mai sus despre stopuri. Pret/materiale/manopera? Eu am stopurile negre si tind sa cred ca pe leduri s-ar vedea mai bine. Si farurile de unde le-ai luat si cat au costat?

nici eu nu sunt de acord sa modifici o masina cu o putere asa mica ... dar un minim pentru placul fiecaruia merita:D

farurile le-am achizitionat prin firma unde lucrez (nu as vrea sa dau detalii din cauza marcii :D ) dar se gasesc cu un search pe google pe site-uri din romania

Salut, frumoasa masina, keep it clean

Mi-ar placea sa stiu cum ai tras alimentarea la creatia din porbagaj ca si traseu, a trebuit sa dai bordul jos?...ai trecut in acte alimentarea? ...ca si modifacare...

Difurile sunt de 30cm? ...cat de mare este incinta?(dimensiuni/volum) ...e aerisita sau inchisa? cati wati are un dif? ("incinta mdf home made" > mdf=?)

Playerul are iesire de subwoofer...banuiesc...ma intereseaza daca a trebuit sa gauresti prin bord ca sa-l duci din spatele casetofonului pana in porbagaj...

Drumuri Bune! :Driver:

bord jos ? nici vorba .. este tot timpul un dop de cauciuc special pentru asa ceva in panoul ignifug ... difera de la masina la masina ..ca traseu .. vine prin acel panou ignifug si insonorizat dintre motor si interior, prin praguri pana in spate .. iar in spate ..am trecut printre aripa spate stanga si ornamentele de plastic - nu cred ca e chiar indicat dar asta e - dupa care undeva in spatele panoului spate si direct in spatiul de la rezerva (spatiu care este suplimentat cu un ornament maaaare de plastic intre rezerva si panou spate). sper ca m-am facut inteles

nu am trecut in acte alimentarea - nu are nimeni treaba cu ce am eu in portbagaj - Doar ARR la un eventual filtru la sange

dif de 30" incinta are undeva in jur de 111 litri (90 cm x 45 cm x Xcm - e trapezoidala si nu mai stiu exact dimensiunile), este home made , inchisa , dif are 300W rms , nu a trebuit sa gauresc nimik .. este un cablu cu 2 fire care trece din spatele radio cd-ului pe sub bord , prin unul din praguri direct in spate impreuna cu alimentarea.

Link către comentariu

si cum ti se par farurile? ca stiu persoane care s-au plans de calitatea farurilor si diferitelor probleme intampinate cu ele ( condens in far/ lupa lumineaza aiurea etc.) asta bineinteles la farurile AM cumparate de la diferite firme relativ cunoscute.

cat despre modificari mi se pare irelevanta puterea atata timp cat tu o faci asa cum iti place tie ca si aspect :)

Modificat de ClauSnake
Link către comentariu

si cum ti se par farurile? ca stiu persoane care s-au plans de calitatea farurilor si diferitelor probleme intampinate cu ele ( condens in far/ lupa lumineaza aiurea etc.) asta bineinteles la farurile AM cumparate de la diferite firme relativ cunoscute.

cat despre modificari mi se pare irelevanta puterea atata timp cat tu o faci asa cum iti place tie ca si aspect :)

sunt mai mult decat multumit de ele avand in vedere ca sunt AM .. fac o dunga la perete destul de buna ... iar lumina pe sosea este imprastiata uniform. recunosc ca se vede mult mai bine cu farul origina+xenon decat cu lupa + xenon.

Link către comentariu
Silvian91imAuto

Salut, frumoasa masina, keep it clean

Mi-ar placea sa stiu cum ai tras alimentarea la creatia din porbagaj ca si traseu, a trebuit sa dai bordul jos?...ai trecut in acte alimentarea? ...ca si modifacare...

Difurile sunt de 30cm? ...cat de mare este incinta?(dimensiuni/volum) ...e aerisita sau inchisa? cati wati are un dif? ("incinta mdf home made" > mdf=?)

Playerul are iesire de subwoofer...banuiesc...ma intereseaza daca a trebuit sa gauresti prin bord ca sa-l duci din spatele casetofonului pana in porbagaj...

Drumuri Bune! :Driver:

bord jos ? nici vorba .. este tot timpul un dop de cauciuc special pentru asa ceva in panoul ignifug ... difera de la masina la masina ..ca traseu .. vine prin acel panou ignifug si insonorizat dintre motor si interior, prin praguri pana in spate .. iar in spate ..am trecut printre aripa spate stanga si ornamentele de plastic - nu cred ca e chiar indicat dar asta e - dupa care undeva in spatele panoului spate si direct in spatiul de la rezerva (spatiu care este suplimentat cu un ornament maaaare de plastic intre rezerva si panou spate). sper ca m-am facut inteles

nu am trecut in acte alimentarea - nu are nimeni treaba cu ce am eu in portbagaj - Doar ARR la un eventual filtru la sange

dif de 30" incinta are undeva in jur de 111 litri (90 cm x 45 cm x Xcm - e trapezoidala si nu mai stiu exact dimensiunile), este home made , inchisa , dif are 300W rms , nu a trebuit sa gauresc nimik .. este un cablu cu 2 fire care trece din spatele radio cd-ului pe sub bord , prin unul din praguri direct in spate impreuna cu alimentarea.

...vroiam sa te mai intreb daca incinta este calculata in functie de difuzoare, este? ...in functie de ce e calculata? ...difuzoare..volum porbagaj?

Dopul de cauciuc de pe peretele ignifug doar acopera o gaura? ...sau mai trec si alte fire pe acolo...? In ce parte este?(privit din scaunul soferului de exemplu)

Cablul cu 2 fire de care vorbesti.... are la un capat doua mufe RCA(rosu+alb)care intra in spatele playerului si in celalalta parte un jack de 3,5mm care intra in statie?..sau alte mufe RCA care intra in staie?...sau pur si implu 2 cable care vin puse pe 2 borne ale statiei? ....sper ca nu te-am stresat prea mult cu toate astea :-s

App, legat de trecerea in acte a alimentarii, eu am intrebat fiindca am CASCO si daca ia foc ...ipotetic vorbind....:-s sa nu imi spuna asiguratorii ca m-am bagat eu electrician in masina, doamne fereste :-s

O seara placuta.

Modificat de SilvianDement91
Link către comentariu

Salut, frumoasa masina, keep it clean

Mi-ar placea sa stiu cum ai tras alimentarea la creatia din porbagaj ca si traseu, a trebuit sa dai bordul jos?...ai trecut in acte alimentarea? ...ca si modifacare...

Difurile sunt de 30cm? ...cat de mare este incinta?(dimensiuni/volum) ...e aerisita sau inchisa? cati wati are un dif? ("incinta mdf home made" > mdf=?)

Playerul are iesire de subwoofer...banuiesc...ma intereseaza daca a trebuit sa gauresti prin bord ca sa-l duci din spatele casetofonului pana in porbagaj...

Drumuri Bune! :Driver:

bord jos ? nici vorba .. este tot timpul un dop de cauciuc special pentru asa ceva in panoul ignifug ... difera de la masina la masina ..ca traseu .. vine prin acel panou ignifug si insonorizat dintre motor si interior, prin praguri pana in spate .. iar in spate ..am trecut printre aripa spate stanga si ornamentele de plastic - nu cred ca e chiar indicat dar asta e - dupa care undeva in spatele panoului spate si direct in spatiul de la rezerva (spatiu care este suplimentat cu un ornament maaaare de plastic intre rezerva si panou spate). sper ca m-am facut inteles

nu am trecut in acte alimentarea - nu are nimeni treaba cu ce am eu in portbagaj - Doar ARR la un eventual filtru la sange

dif de 30" incinta are undeva in jur de 111 litri (90 cm x 45 cm x Xcm - e trapezoidala si nu mai stiu exact dimensiunile), este home made , inchisa , dif are 300W rms , nu a trebuit sa gauresc nimik .. este un cablu cu 2 fire care trece din spatele radio cd-ului pe sub bord , prin unul din praguri direct in spate impreuna cu alimentarea.

...vroiam sa te mai intreb daca incinta este calculata in functie de difuzoare, este? ...in functie de ce e calculata? ...difuzoare..volum porbagaj?

Dopul de cauciuc de pe peretele ignifug doar acopera o gaura? ...sau mai trec si alte fire pe acolo...? In ce parte este?(privit din scaunul soferului de exemplu)

Cablul cu 2 fire de care vorbesti.... are la un capat doua mufe RCA(rosu+alb)care intra in spatele playerului si in celalalta parte un jack de 3,5mm care intra in statie?..sau alte mufe RCA care intra in staie?...sau pur si implu 2 cable care vin puse pe 2 borne ale statiei? ....sper ca nu te-am stresat prea mult cu toate astea :-s

App, legat de trecerea in acte a alimentarii, eu am intrebat fiindca am CASCO si daca ia foc ...ipotetic vorbind....:-s sa nu imi spuna asiguratorii ca m-am bagat eu electrician in masina, doamne fereste :-s

O seara placuta.

Incinta este calculata in functie de difuzoare, de caracteristicile lor si bineinteles de spatiul disponibil in masina.

Dopul de cauciuc este cam la 10 - 15 cm deasupra pedalelor - ai acces pe sub bord la gaura.

Cablul cu 2 fire are 2 rca la un capac care intra in player si 2 rca la celalalt capat pentru statie - este cablu de semnal audio

Cat despre implicarea in CASCO - asa este ... nu iti despagubesc daca ia foc din cauza accesorilor pe care nu le-ai montat intr`-un service autorizat si nu sunt incluse pe polita casco.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

revin cu un upgrade la masina ... un HU care face toti banii :D cateva dintre optiunile lui :

Caracteristici principale

* Putere MOSFET 4 x 50W

* Tuner AM/FM

* Compatibil CD-R, CD-RW, MP3, WMA, WAV, AAC (iTunes)

* Fata motorizata

* Iluminare display alba

* Iluminare butoane alba

* Buton rotativ

* Telecomanda inclusa

* Display Multi-Language

* Functie telefon Auto-Mutting

Conectivitate

* Intrare AUX

* Pregatit pentru iPod (Necesita CD-IB100)

* Pregatit pentru USB Direct Control (Necesita CD-UB100)

* 3 Iesiri RCA (F + R + S.W sau NON-FAD)

* Tensiune iesiri 5V

Caracteristici Tuner

* Radio Data System (RDS)

* Best Stations Memory (BSM)

* PTY Search

Caracteristici CD-Player

* Compatibil: CD-R/RW / MP3 / WAV / Windows Media Audio (WMA) / iTunes AAC

* CD Text

* Memorie Disc Title

Audio

* time alignment si egalizor sunet automate sau manuale - chestia asta e chiar ceva deosebit - are un microfon care se pozitioneaza pe scaunul soferului si masoara distanta intre difuzoare si poti selecta pozitia ascultatorului :D

* Loudness

* Filtru Low Pass

* Filtru High Pass

* Egalizator grafic 7 benzi

* ASL (Automatic Sound Leveliser)

* Source Level Adjuster (SLA)

are o multitudine de alte functii .. .si sincer ..cred ca o sa mai imi ia ceva timp pana cand o sa il setez corespunzator :))

astept pareri .. impresii ...

Modificat de Zein Lupo
Link către comentariu

stii ce-i lipseste?culoarea lui sa se integreze cu cea de vw. adica rosu-albastru...corectez! acum am observat ca ai schimbat culoarea in bord. rosu-alb.

deci casetofonul se potriveste cu bordul 70% dar nu stiu cum ai restul de butoane luminate

Modificat de Muale
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salutare. Vin cu un update. Recent am montat modul leaving home - coming home si incalzire in scaune de la WAECO. super multumit de aman2. Modulul chiar e folositor in zonele intunecate iar scaunele se incalzesc in cca 2 maxim 3 minute - oricum mai rpd decat motorul :)))

Link către comentariu

de unde ai luat incalzirea in scaune si cat ai dat? poate o sa am si eu nevoie de niste sfaturi de la tine pt montaj. am dat si eu comanda la reperezentanta si astept sa vina.

Link către comentariu

kitul e luat de pe net ..300 lei. .se gaseste pe okazii ... daca ti`ai comandat kit original , nu te pot ajuta ca nu stiu cum arata si cum se monteaza. daca este tot aftermarket .. e mai mult de cat simplu :D. Oricum , iti stau la dispozitie pt nelamuriri

Modificat de Zein Lupo
Link către comentariu

un golf IV din 2004 motor 1.9 sdi (da..cel fara turbo si 68 CP). Am atasate niste poze cum arata masina inainte adik exact cum am cumparat-o. O am din 2005 mai exact de la 161000km reali (pe bord avea 61000km).

Intr-un an de zile masinuta a parcurs 161.000 km? S-a tras de ea, nu gluma. Oricum SDI-urile astea nu au moarte, merg 1 milion km fara reparatii.

Foarte interesanta varianta asta in 2 culori.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!