Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

da, ce cod are motorasul nou si ce cod are cel vechi - original al masinii ?

am senzatia ca ai pus de generatii diferite... si nu merge asa. Respectiv, pana in 2001 sunt fara can, modul confort cu 1j0 xxx xxx, din 2002 - pe can si cu 1Cx xxx xxx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul vechi a ramas la un service pe care ulterior l-a vandut proprietarul si am ramas fara el si posibiitatea de recuperare.

Cand o sa am timp o sa-l desfac si am sa iti zic ce cod are motorasul. Dar se pare ca asta e problema ... deci va trebui sa caut unul dupa codul nou.

Multumesc

Am o întrebare care poate părea stupidă(sau chiar e) : se poate pune motorașul de la portiera din spate in locul motorașului din fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, nu se poate.

astept sa imi trimiti codul motorasului actual, sa vad daca este compatibil cu masina ta sau nu... inclin sa cred ca nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc. O să o desfac cât de curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

poti verifica si cu VCDS-ul, pe 46-convenienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce e aia vcds :) dar mersi pt sugestie ... găsesc o zi mai liberă să caut toate inbusurile care le am să pot desface fata de portiera. Trebuie să dau jos și motorașul ca să ajung la cod? Sau îl văd doar dând masca jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

VCDS = vag com = interfata pentru diagnoza.

codul ai sanse sa il vezi, cand demontezi fata de usa..... ai sanse, deoarece la unele nu se mai vede.... sau e disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! 

Acum cateva zile cand sa dau jos geamul de la sofer... scrasnituri, parca o trosnitura si am oprit. Cand sa il dau in sus, aceleasi sunete, s-a dus 1-2 cm in sus si apoi in jos. Repet, la fel. L-am tras cu mana si cu butonul actionat in sus si a mers in cele din urma. Motorasul cred ca merge, sa caut din dezmembrari o macara sau o fi ceva de inlouit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa fie clema sparta - caz in care se inlocuieste numai kit-ul de cleme ... sau sa fie si sufa stricata.

Recomand sa demontezi fata de usa si sa verifici ce s-a stricat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am schimbat si eu clemele de la geamul fata sofer cu unele metalice.

Dupa ce am montat totul la loc am observat ca am un joc pe orizontala la geam.

Cand ridic geamul se lasa de coltul din fata.

Am observat ca shufele nu mai sunt intinse perfect cum erau inainte. Cum pot realizeaza tensionarea sufelor?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tensionarea se realiza cand se montau sufele - corect - deci, daca nu stau tensionate, nu le-ai montat corect - altfel, nu au reglaje, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut in ultima saptamana am reconditionat broastele la ambele portiere spate la masina mea , am ajuns in sfarsit la portiera din fata stanga si surpriza ... sinele de la macaraua de geam sunt ruginite .

Are rost sa le dau cu smirghel si sa aplic niste straturi de grund sau pot direct sa le arunc? Mecanismul de geam merge destul de ok , clemele sunt de metal si parca nu as vrea ceva after market care sa se duca naibii dupa ceva timp. A mai facut cineva o reconditionare la sine , curatat rugina si uns din nou tot sistemul cu vaselina siliconica. 

Ce ar trebui sa cumpar mai exact :- grundul asta e ok?

                                                      - vaselina asta Wurth

m5csA0e.jpg

pJzTtKU.jpg

6zZyXEg.jpg

6iWoJrp.jpg

Modificat de Raduxpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata si vopseste, e mult mai ok decat sa montezi vreo chinezarie. Nu ai motive sa schimbi toata macaraua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a plesnit piesa asta la portiera spate dreapta - golf 5  (locul unde intra sufa si sta tensionata) si nu am idee de unde pot sa o comand separat, nu am nevoie de tot chitul de reparatie, aveti vreo idee?:

 

http://olx.ro/oferta/cleme-suporti-macara-geamurivolkswagen-golf-5-ID5ThUk.html#a65f47c73b

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clema singura cred ca mai repede o gasesti pe la dezmembrari, asta sa nu cumperi kit .

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu o sa iti vanda nimeni la dezmembrari, numai clema.... vand macara completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.05.2016 at 10:18 AM, F l o r i n said:

da, ce cod are motorasul nou si ce cod are cel vechi - original al masinii ?

am senzatia ca ai pus de generatii diferite... si nu merge asa. Respectiv, pana in 2001 sunt fara can, modul confort cu 1j0 xxx xxx, din 2002 - pe can si cu 1Cx xxx xxx.

 

Am reușit după lupte seculare să desfac portiera si sa constat că , codul începe cu 1J....deci trebuie să găsesc unul cu 1C ...nu? Asta e făcut pe 30.03.1999 , anul când am terminat liceul :)). O confirmare te rog 

IMG_20160719_203015.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca e topic de golf 4, incerc si eu cu problema la un golf 5.

 

Am comandat piesa care era rupta, clema aia mare de plastic care tine sufele de la macara. Stiu sa o schimb, am mai dat jos fata de usa, problema mea e ca nu stiu si nu mai pot sa pun nicicum nici clanta de la usa dreapta spate si nici butucul ala fals, care tine clanta. Pur si simplu clanta mea nu vrea sa intre si sa stea lipita de fata de usa.

 

Am incercat operatia asta fara fata de usa, si intra si clanta si butucul in locul lor, insa cu fata de usa pusa nu intra neam. Am rasverificat fata de usa si e pusa corect, toate cel 3 tipuri  de suruburi la locul lor, mecanismul din interior/broasca functioneaza corect. 

 

Care este ordinea?sau ma ajuta cineva cu un pdf ori vre-un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Incearca problema ta in aria dedicata...

Nu cred ca prezinta interes problemele de la Golf 5 in aria Golf 4...

Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
mariuspolizei

Salutare, si eu am o problema la macaraua de la usa stanga fata. De ceva vreme observasem ca ridica geamul mai greu, ulterior ridica pana la jumatate, se oprea ca si cum intalnea un obstacol si cobora si trebuia sa tin eu de buton ca sa ridic geamul pana sus. Ultima data, cand am dat sa ridic geamul, a inceput sa trozneasca. L-am ajutat cu mana si a urcat geamul, si de atunci sta ridicat pana cand voi ajunge la cineva care se pricepe. Banuiala mea e ca au ruginit sinele si de aia merge greu, nu cred ca e ars motorasul pentru ca nu ar mai fi urcat ultima data. Daca va fi nevoie sa schimb si clemele de plastic cu unele de metal, oare gasesc de cumparat doar clemele respective? As vrea sa le cumpar deja daca voi merge sa se uite cineva la macara, ca sa nu stau sa desfac de doua ori fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai sigur, defaci si verifici - altfel, cumperi macaraua completa, daca nu vrei sa desfaci de doua ori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Daca vreti sa va luati doar kit-ul de cabluri, nu recomand Topran. Am pus eu si nu se inchidea geamul cum trebuie, se inchidea stramb, sar arcurile alea din mecanism, o porcarie.. Asta pentru ca in kit-ul de la Topran, un cablu era mai scurt decat la mecanismul original.

La mine s-a stricat vechea macara de la cabluri, in carcasa aia alba de plastic de care vine prins motorasul, s-a tocit plasticul permitand cablurilor sa se incalece pe acolo, practic s-au distrus cablurile. Asta din cauza lipsei lubrifierii in mecanism, ori n-a avut deloc, ori s-a uscat de atatia ani. Cand e vorba de plastic, cea mai buna vaselina e cea siliconica... Daca inca nu aveti probleme, cel mai bine e sa esfaceti si sa lubrifiati, altfel problemele de genul asta or sa apara.

Alta problema la mine au fost clemele acelea de plastic, una s-a rupt. ele se vor rupe la un moment dat, cel mai bine e sa fie inlocuite cu unele metalice. 

Topran m-a dezamagit, am comandat acum Vaico, putin mai scump. Astept sa vad cum se comporta alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Stiti pe vreo cineva care vinde astfel de kit si asigura si montaj? Kituri se gasesc, cineva care sa si monteze mai greu.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Exista acest DIY si daca esti atent la toti pasii poti face si tu operatiunea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Am un Golf 4 hatchback cu 4/5 usi, geamuri manuale si s-a rupt sufa de la geamul stanga fata.

Stie cineva daca macaralele/kiturile electrice sunt compatibile cu cele manuale?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!