Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

da, se potriveste de la golf IV 4 usi la tine. Kitul de reparatie nu prea e smecherie cu el decat daca are cleme de metal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba numai clemele daca sufele si melcul sunt in regula.. nu schimba toata macaraua.. ai sa regreti mai tarziu.. ce este original.. original ramane

 

clemele de plastic costa 20 lei bucata, de fier ajung la 100 lei setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri, am sa vad in weekend ce s-a stricat mai exact si ce modificari am sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stanga fata, mi s-a rupt sufa si melcul este distrus. Clemele si motorasul sunt perfecte. Ieri am desfacut si am verificat, am pus un lemn la geam si maine trebuie sa termin treaba, dar initial trebuie sa cumpar piesele.

Intrebari:

Ce sa schimb? Panoul cu totul? Am citit mai in spate ca Polcar sunt OK, vine complet (evident, fara motor si difuzor), 170lei nou (+ transport) sau varianta pe original 100-150lei SH (dar nu o sa stiu uzura melcului), la fel, cu tot cu panou. Ar fi varianta mai simpla (teoretic, ar trebui sa transfer difuzorul), dar cred ca mai scumpa.

Sufa si melcul? Aici chiar nu stiu cum se face, ce sa comand si cum se schimba (am retinut ca nu e recomandat sa umblu la sine, nu o sa fac asta, dar sufa rupta am scos-o si aruncat-o). Este vreun tutorial de montaj? Imi puteti recomanda un kit anume? Contine si clemele? (dupa cum ziceam, ale mele sunt bune). Daca tot umblu acolo, o sa refac lipiturile la yala, preventiv. In rest, sunt zone unde ar trebui gresate, dupa schimbarea pieselor?

Multumesc.

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa cumperi o macara, dar fara panoul de tabla. Ai variante de la Topran, Mechanex, Speedlift, care sunt foarte ok cu cleme de metal. Dai jos sinele tale dupa tabla FARA sa bati cu ciocanul sau sa tai cu flexul. Folosesti masina de gaurit cu un spiral bun, si cea noua se prinde in suruburi pe care le gasesti in cutie sau pe sine direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu se poate inlocui doar sufa si melcul? Adica sa nu mai umblu la sine? Am vazut in spate un kit fara sine (poze). De Topran am citit tot aici, dar nu de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu schimba sinele sau panoul daca nu sunt probleme.. vei avea mai multe probleme (cum am avut eu)

 

exista kit de melc cu sufe (fara sufa mare) si cleme de metal, era de la VAICO V10-6212 pt stanga

http://www.epiesa.ro/mecanism-actionare-geam-vw-bora-combi-1j6-2-3-v5-vaico-v10-6212/11761/10851/item-2503510/

 

nu schimbati niciodata componentele din fabrica, daca nu sunt deteriorate, nimic nu inlocuieste piesa OE, ca si calitate, dar si montaj/reglare (din fabrica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti.

Dar nu inteleg, cum adica fara sufa mare? Despre care e vorba? Eu acum nu mai am nimic din ce inseamna sufa, am aruncat ce era uzat. Daca iau kitul de mai sus, contine tot ce imi trebuie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablul de la macara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci kitul VAICO V10-6212, contine toate sufele cu galben din desen? Alea imi lipsesc mie + melcul uzat. Intreb ca sa nu cumpar aiurea si sa pierd timp. Mai ales ca o sa montez macaraua in regie proprie si daca nu e ceea ce imi trebuie, nu mai pot face retur. 

post-44288-0-47193000-1439187624_thumb.j

post-44288-0-82104400-1439187638_thumb.j

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, contine numai sufele ce se invart pe melc, sufa mare care nu ajunge pe melc nu o are in kit, eu am marcat cu rosu

 

asta trebuie sa o ai intreaga, pt ca nu ajunge niciodata pe melc.. ci e legatura dintre cleme

 

poza asta de mai sus e de la mine, de cand am schimbat panourile, tocmai pt ca schimbasem sinele, umblasem de vreo 3 ori, si evident ca nu mai era ca din fabrica, de aceea imi agata sufele, nu urca geamul corect.. etc

 

panoul de sus e cel cu care l-am schimbat, iar cel de jos contine sine aftermarket, sufe aftermarket, si melcul aftermarket.. se vede sufa stramba deja, de la 2 folosiri a geamului :))

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, kitul vine cu tot - in functie de producator, ai cu toate sufele sau nu, dar fara glisiere.

 

macarale - exista cu tot cu glisiere sau cu tot cu tabla pe care vine macaraua.

 

ca sa vezi ce contine, cel mai bine vb cu furnizorul/vanzatorul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am un golf 4. De 1 luna geamul spate trosnea cand il deschideam dar nu mereu pana ieri cand a trosnit iar si nici ca a mai mers. Geamul a ramas inchis. Cand apas pe buyon sa il inchid sau sa il deschid se aude motorasul dar geamul nu se clinteste. Geamul il pot misca cu mana si daca il las in jos nu merge mai mult de 5cm . Cam de la ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu te mai juca la buton, ca risti sa strici si sufele.... 

2. Pare sa fie clemele rupte - da jos macaraua si verifica

 

daca sunt doar clemele, le poti comanda separat - cumpara metalice nu tot de plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja s-a jucat la el, acum are nevoie de kitul intreg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, daca nu le lasa.... ajung sa strice si sufele, melcul, s.a..m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am un golf 4. De 1 luna geamul spate trosnea cand il deschideam dar nu mereu pana ieri cand a trosnit iar si nici ca a mai mers. Geamul a ramas inchis. Cand apas pe buyon sa il inchid sau sa il deschid se aude motorasul dar geamul nu se clinteste. Geamul il pot misca cu mana si daca il las in jos nu merge mai mult de 5cm . Cam de la ce ar putea fi?

Asa. Am mai descoprit ceva. Nemergand din buton am incercat sa il imping in jos ca sa il deschid si a mers. Apoi a mers sa il inchid din buton.. Nu merge decat sa il inchid. Mai pe scurt il deschid manual si il inchid din buton.

Modificat de Bogdan996
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este sarit din clema. Probabil a cazut stiftuul de plastic in usa pe undeva. Demonteaza fata de usa , macaraua, si pune la loc stiftul pe geam si clipseaza-l in clema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.

 

Ieri am observat la desfacerea panoului din fata (sofer) ca am o clema crapata intr-o parte si ar trebui inlocuit pana nu pusca.

Am vb cu cativa prieteni si mi-au recomandat macara completa Topran , dar am auzit ca sunt si cleme din metal care nu se rup.

Am gasit aici pe topic un link cu mecanism cu tot cu cleme si cabluri marca Vaico.

Vad aici ca parerile sunt impartite , deci care ar fi cea mai buna varianta?

Cleme separate am gasit pe Olx dar sunt 80 de lei (transport inclus)

Intrebarea e daca am nevoie de tot kit-ul sau se poate schimba doar clemele?

 

Ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
andrystefan

Am cumparat cablurile care intra pe rola si capacul de la rola, acestea fiind piesele cu probleme, acum observ ca nu pot monta deoarece sunt mai scurte cu 1 cm si nu pot rasucii rola pentru a tensiona cablurile, are ceva daca tai din camasa cablului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tai nimic. Probabil nu le-ai montat corect. Vezi ca se tensioneaza pe tambur cu  clema speciala, care ar fi trebuit sa fie in kit.(sau inca 2 maini). Doar asa poti  sa le pui pe role.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrystefan

Am incercat , le-am montat corect, decat ca nu se ajungeau cablurile sa le rasucesc cu rola, nu am avut acele cleme, am avut inca un set de maini, am scurtat camasa cu 1,5 cm si au mers ok, arcurile stau tensionate bine, a trecut aproape o saptamana si nu sunt probleme pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ai cumva masina in 2 usi si ai luat kitul de 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrystefan

Nu,am masina in 4 usi si am comandat de la un vanzator de pe net, cablurile pentru masina in 4 usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare natiune

Acum cateva zile am schimbat motorasul si macaraua de la portiera soferului si am observat urmatoarea anomalie: imediat dupa ce am cuplat mufa motorasului am facut cateva ridicari si coborari de geam (cam de vreo 5 ori) dupa care nu a mai functionat. Am scos mufa si am bagat-o din nou si aceeasi treaba .... merge de vreo 4-5 ori apoi gata. Am fost nevoit sa scot borna la baterie si am observat aceeasi chestie : merge de cateva ori (4-5) apoi mort din nou. Am veriificat contactele la mufe, am verificat (vizual) firele in burduf, am desfacut pana si motorasul sa vad daca sunt ceva urme de ars pe placa .. nimic.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?? multumesc.

Salutare natiune

Acum cateva zile am schimbat motorasul si macaraua de la portiera soferului si am observat urmatoarea anomalie: imediat dupa ce am cuplat mufa motorasului am facut cateva ridicari si coborari de geam (cam de vreo 5 ori) dupa care nu a mai functionat. Am scos mufa si am bagat-o din nou si aceeasi treaba .... merge de vreo 4-5 ori apoi gata. Am fost nevoit sa scot borna la baterie si am observat aceeasi chestie : merge de cateva ori (4-5) apoi mort din nou. Am veriificat contactele la mufe, am verificat (vizual) firele in burduf, am desfacut pana si motorasul sa vad daca sunt ceva urme de ars pe placa .. nimic.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!