Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

taie dintr-o camera de bicicleta, si lipeste putin cu picatura pe clema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai ce am descoperit la masina ca geamul din spate-dreapta nu coboara..Nu le`am verificat pt ca la masina anterioara nu le`am folosit niciodata si nah...cineva mi`a recomandat schimbarea macaralei dar am vazut ca este si chit de reparatie pe net intre 100-150lei. Voi ce ati recomanda, schimbarea macaralei (care am vazut ca este in jur de 300-400lei) sau doar un chit de reparatie, tinand cont ca eu nu folosesc aproape deloc geamurile din spate?! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

se aude ca lucra motorasul? sa nu te trezesti ca e problema de natura electrica.

poate sa fie si sarita de pe geam macaraua.

prima data desfa, parerea mea.

daca totusi e rupta, iei din dezmembrari. ar trebui sa fie ieftin, nu prea e cerere pt asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, verifica intai daca se aude miscand motorul. Daca nu misca motorul ai 2 variante : fire rupte in flexorul usii / motor defect, sau lipsa macara etc si geamul sprijinit cu vesnicul lemn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, motorasul se aude, deci functioneaza..mi-a mai zis un prieten ca e posibil sa fie doar cazuta macaraua. Nu prea as incerca sa desfac pe acolo pt ca nu ma pricep (adica imi e teama sa nu stric ceva). Daca ar fi doar cazuta macaraua, nu ar fi trebuit sa pice geamul in portiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie vazut ce e acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa imi fac curaj sa desfac sa vad ce si cum. Multumesc pentru sfaturi baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu cade, ca sta bine in rama, dar poti sa-l impingi cu mana.

daca merge lin, nu se aude cum ar macina ceva fire incalcice, probabil e doar iesit din clema.

da jos fata de usa, aia e foarte simplu, nu ai ce strica decat orgoliul. Scoti manerul de la usa cu o surubelnita plata, in spatele capcului vor fi 2 suruburi in cruce, iaj jos sunt 2 in torx, dupa asta dai jos fata de usa, deconectezi swith-ul de geam si bowden-ul de la maner.

de pe panoul metalic scoti dopul ala mare de cauciuc, care e o gaura de vizitare.

da jos macaraua pana la limita de jos si impinge geamul cu mana in jos, apoi vezi daca e iesit din suport. daca da, atunci vei gasi in gaura geamului 2 cilindri concentrici de plastic alb. Lasa-i acolo si impinge geamul in jos pana face "click" in clema macaralei. Impinge-l cu avant, eventual ridica din nou clema pana la nivelul gaurii de vizitare sa vezi ce si cum, iti vei da seama unde trebuie sa intre.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc in weekend si revin cu rezolvarea. Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut . 

Mi-am cumparat un Golf 4 de cateva luni , geamuri electrice fata - spate...

Problema e ca cele din spate nu functioneaza ... motorasul se aude ca functioneaza si azi m-am apucat sa desfac portiera si am observat ca firul acela de sarma nu era la locul lui ... era incurcat ..l-am dat jos ... si faza e ca nu-l mai pot pune in melcul ala de plastic .. unde se aduna ...

Intrebarea mea este , se mai poate pune la loc sau trebuie cumparat kitul acela ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca shufa nu este incalcita rau, in sensul sa nu mai fie firele ei in toate mintile si sa aiba bucle, merge pusa la loc, iti spune singura cat trebuie pusa pe melc din ambele parti. Dar si daca ar fi shufa sarita motorasele tot ar fi trebuit sa se auda. Verifica si firele din mansoanele care fac legatura intre usi si stalpi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasele se aud ca functioneaza ...problema e la usa din spate nu din fata ...  firul nu este destramat , indoit... 

Asta e chestia ca nu prea stiu cat trebuie pus firul pe melcul ala ... egal din ambele parti ?

Cam asa arata usa...

2ry50rd.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si unde e firul sarit? Ca din poza ta pare sa fie ok...Am inteles ca la spatee problema. Deci motorasele se aud ca ar da sa plece dar nu coboara/urca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ar trebui sa fie firul dar nu este :lol:  :lol:  la locul lui , poza e de la alta masina la care functioneaza ...

Modificat de alexe01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de dublu post ... am rezolvat problema cu macaraua ... dar acum problema e ca ....nu coboara geamu ... daca-l trag cu mana si ridic de buton sa-l urce asa merge .... problema e la coborare ...Cu cablul e totul bine , verificat pus bine la loc ... 

Geamul trebuie intepenit in plasticul acela de la  macara cu ceva garnituri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu, pe geam ai o gaura, in acea gaura intra 2 sifturi concentrice(albe) si apoi se clipseaza in clema aia mare albastra, acolo unde e dat cu scotch e gaura.

vezi sa nu fie picate in usa pe intrerior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa , ok mersi mult ... vroiam sa pun ceva garnituri sa`l intepenesc :)) sa nu mai fuga de acolo :)) 

Mersi mult pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Asa... ca un avertisment, sau ceava de genu, nu cumparati kituri (rahaturi), mi-am luat teapa, luandu-ma dupa altii si am comandat de pe un site, si cand sa montezi HOPAAA!!! :o :o nu se potriveste prostia aia alba in care e rola, o sa incerc sa pun niste poze, sunt incepator pe acest forum, sper sa va ajute cu ceva 


nu stiu cum sa atasez poze :D :D scuzati-ma, daca poate cineva sa-mi spuna, as avea ceva marfa... :D multumesc  .. 

Modificat de aragorn2033
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva poze


:(

geam fata, dreapta, golf 4, scurt

post-154880-0-70380900-1435257972_thumb.

post-154880-0-04163800-1435258007_thumb.

post-154880-0-93274300-1435258106_thumb.

Modificat de aragorn2033
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Stii ca poti sa folosesti carcasa originala nu?

Credca ti-au dat piesa pt usa cealalta in orice caz..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Revin din nou... :)) am observat ca nu am bucatiile alea de plastic care tin geamul in macara ... si nu le gasesc nici in usa cred ca cel care a avut-o le-ar fi scos deoarece s-au rupt sau cine stie :) ... intrebare mea e .. se gasesc de cumparat undeva sau trebuie sa improvizez ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MARIUS, crez ca nu am incercat... nu e pt celalalt geam, e pt dreapta fata, ca am vrut sa schimb si la cel de la sofer si am luat si pt geam stanga fata sofer... asa ca na dublu teapa.. :)) asta e... sa fie sanatosi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

bun, dar ai pus carcasa originala? ca aia nu pateste nimic deregula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si carcasa cea veche cu rola nou, dar... nu se potrivesc, rola cea noua nu intra de tot in locasul din carcasa veche raman cativa milimetri afara... nu-s la fel.. credema am incercat mai toate posibilitatile dar deageaba... nu si nu.. o sa-mi cumpar cu tot cu macara.. ma ajunge cam 120 +/- lei 


ti-as face poze sa-ti arat dar.. m-am saturat le-am strans gramada si lea-am aruncat intr-un colt si cam asta-i ca-mi ajunse pana peste cap...   :grrrrrr:  :(


acu stau cu un lemn (o bucata de brau pentru gard) in portiera, fixat bine, si cu masca de interior pusa :))  tre sa dau comanda ca e aiurea fara geam dreapta fata, vrei sa vorbesti cu cineva.. tre sa-l dai pe cel din spate jos.. :)) sau sa deschizi usa  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am o Bora din 2001 , am mers cu geamul deschis(stanga fata) si cand am vrut sa il inchid s-a auzit un poc a intepenit geamul, am mai incercat sa il las jos nu a reactionat, am dat sa il inchid a cazut de tot in usa. Am fost la un service si mi-au zis ca sunt clemele stricate si ca trebuie sa cumpar o noua macara, pentru a nu ma complica.

Am facut cateva cautari pe net si am vazut ca pot cumpara kit de reparatie sau ceva in genu, e bun?

Si o alta intrebare ar fi, macaraua de la golf4(5 usi) se potriveste la Bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!