Jump to content

Vw Golf 4 1.9 TDI 4motion


trasor

Postare recomandată

Salutare si bun gasit, de azi sunt noul vostru "coleg de forum".

De cateva zile sunt fericitul posesor al masinii. "Haiducul" este din 2001, cutie in 6 trepte, motor 1.9 TDI 4motion care vine cu 150 cp din fabrica, fostul proprietar marindu-i puterea la 188 cp.

Dotari: Xenon, scaune incalzite, Webasto, magazie 6 CD-uri, statie originala, climatronic, computer de bord, scaune sport, suspensie sport, volan si maneta de frana imbracate in piele etc. Dupa dotarile enumerate ce variante de echipare poate sa fie ?

In rest ce sa va mai zic este primul meu jurnal de bord am si un pic de emotii ;) .

Plusuri: Dotarile, Puterea, Stabilitatea

Minusuri: Consumul

Cateva poze:

Modificat de trasor
Link către comentariu

arata bine. Felicitari pt achizitie si sa-l stapanesti sanatos!

Bine ai venit pe forum.

Link către comentariu

este o motorizare de invidiat mai ales ca e si 4motion, felicitari pt masina, eu tot un 4motion de 150 cp caut, daca nu sunt prea indiscret cat a costat masina??

felicitari pt masina :icon_thumright:

Link către comentariu

bine ai venit pe forum !

ai o masina de invidiat ;)

dupa ce se vede, pare a fi echipare highline.

uitate in portbagaj, langa roata de rezerva trebuie sa fie un sticker. in coltul din dreapta sus scrie tipul de echipare.

la fel ca si colegul de mai sus, m-ar interesa pretul, cati km are si daca ai ceva planuri pt viitor

p.s. motorul e :lol:

p.s.2 cat consuma? :P

Modificat de RazvanBlade
Link către comentariu

Ce motor 1.9 TDI de 150 de CP ai tu pe masina? Poate te mai gandesti? Nu o fi 90-101-116- sau 130CP dar 150CP pe Golf din 2001 eu nu am auzit.

Apropo parca gama noua cu motorul 2l are 140CP.

l.E. Colegul mi-a demonstrat ca exista. Scuze.

Modificat de ionatan
Link către comentariu

Offtopic: @ionatan, mai bine cauta inainte sa postezi. Informatii luate de pe wikipedia:

110 kilowatts (150 PS; 148 bhp) @ 4,000 rpm; 320 newton metres (236 ft

Link către comentariu

Ok! Motorul asta nu stiam ca a ajuns si pe VW retinusem ca este doar pentru Seat fiind oferit ca un propulsor sport pentru ceea ce se vrea marca Seat o divizie sport a grupui VAG(considerente de marketing bineinteles).

Greseala mea imi cer scuze.

Link către comentariu

super tare masina!hai cu pretul ca suntem tare curiosi

Modificat de crazymih
Link către comentariu

Imi place ce ai cumparat :). Dotari ai suficiente, putere nu mai zic, dar de ce esti asa speriat de consum? Astept si eu raspunsul la intrebarea asta

Link către comentariu

In primul rand va multumesc pentru urari si in al 2-lea rand sa va raspund la intrebari:

1. Consumul: pe BC in oras imi arata 13, daca stau bine sa ma gandesc nu ar parea mult avand in vedere caii putere. Consumul l-am pus pe minus pentru ca eu eram invatat pe comsum 6-7 L/100 km de pe masinile anterioare. Am vorbit cu un prieten care are acelasi motor cu 150 CP doar ca nu are 4motion si mi-a zis ca mai mult de 9 L / 100km nu ia luat niciodata. Sa fie oare acesti 4 litri diferenta din cauza 4motion-ului ???

2. Kilometri: Masina este adusa din Germania de la reprezentanta Suzuki, si are facuti in tara in jur de 10.000 km. Km totali 140.000 (am si cartea service)

3. Pretul: confidential (ca sa nu va suparati pe mine si sa va faceti o idee am vandut Passatul 3BG berlina 2005 si am luat golful asta si mai mi-a ramas ceva acolo)

La echipare asa m-am gandit si eu: Highline, dar nu eram convins 100%. O sa ma uit in portbagaj sa ma conving.

Modificat de trasor
Link către comentariu

de cat timp ai masina?daca o ai de mai putin de 2 luni e normal sa-ti consume mult..inca nu esti obisnuit cu ea..eu la masina mea in primele 2 luni nu am vazut sub 16-17..acum sta undeva la 13 consumul..oricum..ai o masina de nota 10

Link către comentariu

nu stiu cum e la diesel, dar am un prieten care are golf4 2.0 4motion (adica pe benzina) si prin oras papa cam 14-15 la un mers normal.. nici incet dar nici sportiv.

acum sa zica un coleg care are 2.0 benzina pe golf, fara 4motion, si putem compara cat de mult papa 4motion in plus

pretul de ce sa fie confidential.. oricum banuiesc ca a fost undeva intre 6000-8000 euro, avand in vedere motorizarea si dotarile.. poate chiar mai mult daca a tinut la pret :)

Link către comentariu

pai degeaba e 4motion, nu te afecteaza la consum acum. eu stiu ca nu cupleaza 4x4 decat cand are nevoie, deci masina se comporta ca una fara 4x4 iar iarna sau cand e ud, mazga sau noroi atunci poti sa spui ca mergi 4x4. 80% fata 20% spate ceva in genul...nu? daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Link către comentariu

@b77eru Din cate stiu eu asa este cum spui tu dar ma gandesc ca este mai grea cu 4motion fata de cea cu tractiune fata. Am uitat sa precizez eu am mers si intr-un regim intre normal si sport ca la cum se infinge ma cam mananca talpa :Driver:

Modificat de trasor
Link către comentariu

Foarte tare motorizarea masinii tale !

Si masina arata bestial , cel putin din pozele prezentate de tine.

Sa o stapanesti sanatos domnule .

Link către comentariu
pai degeaba e 4motion, nu te afecteaza la consum acum. eu stiu ca nu cupleaza 4x4 decat cand are nevoie, deci masina se comporta ca una fara 4x4 iar iarna sau cand e ud, mazga sau noroi atunci poti sa spui ca mergi 4x4. 80% fata 20% spate ceva in genul...nu? daca gresesc sa ma corecteze cineva.

4motion-ul trage normal pe fata, dar cand nu are aderenta trimite puterea la roata/rotile cu aderenta.

Link către comentariu

dotari bune, si masina pare ingrijita.

despre cai....nu te baza pe ce zice fostul proprietar.fa-i un test dyno ca sa te convingi eventual, sau mai mergi cu una de 150 de cai ca sa faci comparatie....multi mint grav de tot cand isi vand masinile, ca sa scoata ochii cumparatorilor.

consumul mare poate sa vina de la injectoare, filtre infundate, chestii minore.

fa-i un schimb de ulei si filtre, te mai obisnuiesti si cu ea intre timp si sunt convins ca consumul va fi altul

e diesel totusi....consum de 13 am eu in oras , mers semi-sportiv....adica jumatate din timp merg normal, dar cand ii dau, ii dau pana la capat......iar a mea e benzina si tot 180 de cai

Link către comentariu

Felicitari pentru masina, iar motorizarea este de invidiat ARL + 4 motion :rolleyes: :wub:

In legatura de consum, eu zic ca e un consum cat se poate de ok, mie la mers normal in CT am media 10.5 iar la un mers sportiv imi sare si mie undeva la 12 si n-am ARL, e un AJM + cateva artificii :P asa ca nu te speria!

Fa-i revizia la timp, chiar undeva sub 15k km, da-i tot ce-i mai bun, motorina buna si cox ca doar e diesel ca sa nu se puna funinginea pe evacuare :)

Link către comentariu

Felicitari pentru masinuta !

Eu cu masina mea 1.9 105CP 4x4 scot cam 8.5-9 in oras,cateodata si 7 sambata duminica, iarna 11....iar la drum lung (autostrada CTA-BUC) max. 5.5 - 6 mers constant 120km/h cu tempomat, infunstie si de vant si incarcatura.

Sistemul lucreaza tot timpul, mai bine spus cardanul se invarte tot timpul, dar la un deal ,de exemplu, la mers de croaziera se simte imediat cum te ajuta puntea spate....deci nu poti spune ca intra 4x4 doar in conditii de aderenta scazute, el practic compenseaza continuu diferenta de roatie intre cele doua punti.

Se simte foarte bine cand dai talpa pe viraje, depasiri, mai ales depasirii in panta.

Eu sunt foarte multumit de sistemul acesta pentru drumuri de toata ziua, si nu as mai trece niciodata la 2x4.

Adica 1-1,5 l in plus nu ma deranjeaza.

Bafta! si atentie...schimba filtru si lichidul HALDEX la intervale de 50000-60000km.

Modificat de PCR
Link către comentariu

felicitari pentru achizitie.este ceva deosebit un golf IV 4motion,cat despre putere, presupun ca senzatia e pe masura la 180 cp.

farurile cu instalatie xenon OEM sunt puse de proprietar sau asa a cumparat-o?spun asta pentru ca din cate stiu la instalatie xenon OEM trebuie sa aiba si spalator faruri.

Link către comentariu

Salut si felicitari pentru masina, e grozava. Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km. fara incidente.

Si eu am un golf 4 1.8t - 150cp care imi papa cam 10l/100km (benzina) in oras mers normal asa ca nu-ti fa probleme, asta inseamna sa ai o masina puternica(platesti mai mult la combustibil).

Oricum...felicitari inca o data pt. masina, si eu sunt curios cat a costat.

Cheers

Modificat de batr
Link către comentariu

Inca un ARL! Felicitari! In mod normal bateria are o "invelitoare" de plastic, poate gasesti una sh sau noua, se vede mult mai bine cu ea.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!