Jump to content

simering tija schimbator viteze (la cutie)


dieselbee
 Share

Postare recomandată

De o vreme am pierderi de ulei in 3 locuri pe langa cutie. Cel mai deranjant este simeringul (?) de la tija care intra in cutia de viteze, deoarece toata timoneria imi este imbacsita cu ulei si mizerie.

Celalalte 2 sunt simeringurile de la planetare, ambele.

pentru primul aveti vreo idee cum trebuie schimbat? se poate si singur?

si pentru celelalte?

mai trebuie sa schimb si suportul motor din dreapta si ma gandeam sa cuplez mai multe operatii deodata.

Modificat de dieselbee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...uite pentru cei de la planetare iti trebuie ceva de genul.

ps daca ajungi la semeringi, verifica-ti si coronitele puse de mine in poze(le gasesti in spatele semeringilor si in majoritatea cazurilor sunt crapate...au o taietura de fabrica dar nu-s din 2 bucati :blink: ).

post-1474-1272281789_thumb.jpg

post-1474-1272281797_thumb.jpg

post-1474-1272281803_thumb.jpg

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma am aterizat de sub masina. 1 calmant si voi fi in regula. Am scos suportul motor din dreapta-spate. Halal treaba, insa deja il am in mana. Arata bine, insa e de o varsta cu masina.

Simeringurile respective le las pe alta data. Astea de la planetare le pot schimba pe loc, folosind groapa.

Multumesc Eugen pt informatii & poze.

idei pentru ala de la cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am aceeasi problema,cu simeringul de la tija care intra in cutia de viteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Mai bine ai da cutia jos,e mult mai usor,sa lucrezi cu ea data jos si cu ocazia asta ai schimba toate simeringurile.Macar dupa aceea stii,ca numai ai probleme cu simeringurile.Cel de la timonerie se poate trage de el cu o surublenita,la fel ca si cel de la priza.Pe cele noi le-am batut cu niste camasi de rulmenti,pe care i-am ales sa se potriveasca cu diametrul simeringurilor.

Preturi:

-simering planetara-11lei/buc,Corteco.

-simering priza-18lei/buc,Corteco.

Si nu uitati site-ul precizat de Eugen,e foarte bun,dupa el m-am ghidat cand mi-am facut 02K-ul si dupa inca un manual. http://www.brokevw.com/ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

de ceva vreme am observat ca am joc in flansa de la planetara lunga(cutie4t) si vreau sa schimb rulmenti sau ce trebuie sa schimb acolo sa nu mai joace? stie cineva cum se face? este vorba de coronitele de care zicea zim?

 

si neaparat toate simeringurile de pe cutie pentru ca e toata de ulei,stiti cumva un cod sau dimensiunile de la cel de la schimbatorul de viteze?

 

ce ulei recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc mult de tot pentru link,chiar imi e de folos dar nu reusesc sa gasesc cod la protectia aia de cauciuc de la selector sau dimensiune de la simering de la selector,am luat azi simeringuri corteco de la flanse si ulei eneos   :blink:  mi la recomandat un prieten spunea ca e foarte bun..

post-65531-0-60677500-1370623513_thumb.j

post-65531-0-79365000-1370623525_thumb.j

Modificat de andreigtd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
vampirehunter

salut! cum ti-ai confectionat  presa pt semering? de cat trebuie sa fie acel filet? sa sa stiu daca pot si eu sa imi confectionez una.   Multumesc mult.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!