Jump to content

Lista coduri motoare


Bugtuner
 Share

Postare recomandată

Are cineva o lista completa cu coduri de motoare de vw si audi din anii 70-90. Am avut una am salvat-o dar nu o mai gasesc. Tot ce am gasit pana acum pe net sunt destul de incomplete.

Sau in speta cod ZA va spune ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite poze cu motorul si seria.

Cutia pare 5 trepte 020 si configuratia motorului e clasica de 1,5, 1,6

1,3 din cate stiu arata altfel. delcou in capatul chiulasei, tamponul de sutinere a motorului pe longeronul drept e in fata motorului nuin spate, galeria de evacuare e spre radiator nu in spate etc

E ciudat sa fie 1.3. Poti sa pui de unde ai luat informatia te rog?

post-2506-1272228014_thumb.jpg

post-2506-1272228025_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cod motor ZA - s-a montat pe audi 80 primul model, fabricat intre mai 1972 si iulie 1978, putere 55 cai, capacitate 1297 cm3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult.baieti ;) Am uitat de acele motoare de 1,3 longitudinale de pe primele modele.

Dar ma ajuti te rog si cu lista de coduri, link, etc sau ce tabele ai tu. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e de pe audi atunci se explica de ce nu are delco-ul in capatul chiulasei, insa cu suportii chiar nu am nicio explicatie... Blocurile de 1,3 1,1 nu au gaurile in bloc pt suporti ca la 1,6 1,8? Poate a facut cineva o conversie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am luminat acum. Acele primele blocuri de 1,3 longitudinale sunt diferite de blocurile de 1,1 1,3 transversale de golf jeta scirocco. Sunt identice in schimb cu blocurile de 1,5 1,6 1,8. si aceste modele de blocuri sau montat atat longitudinal (audi, passat) cat si transversal (golf, jetta etc)

Cele de 1,1 si 1,3 (cod GG sau GF) de exemplu sau montat numai transversal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lsita de motoare de pe vag le gasesti pe magazinul online ELIT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de pe un golf 2 gti motor 1.8 cod GZ ce va spune?e bun de ceva?!;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motor de 1.3, avand alezaj de 81mm?

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca alezajul e de 81. Mai de graba sa aiba alezaj de 79

mm ca cele de 1.5 1.6 primele generatii dar banuiala mea e

ca poate fi chiar mai mic. Oricum prinderile intre acest bloc de 1.3

, cele de 81mm si cele 79mm alezaj sunt la fel. sunt curios care

alezajul real.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa cred ca nu manareala. Dar dupa primele raspunsuri la acest topic mi-am adus aminte ca am avut un asa motor acu vreo 5 ani. Era dat jos de pe un audi 80 si toata lumea a crezut ca e 1,6 (nu am verificat coduri, etc, arata ca un 1,6),l-am cumparat si dus acasa, cand surpriza , pe lateralul blocului, din turnare aparea mare scris 1.3. Crede-ma a avut aceleasi prinderi ca unul uzual de 1,6 aceasi configuratie aceasi aspect, doar ca era de 1,3. Cand am scris topicul nu mi-am adus aminte de evenimentul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!