Jump to content

Golf 4 - faruri sparte


Tinu
 Share

Postare recomandată

Din pacate in 2 sapt am reusit sa imi crap ambele sticle de la faruri ;) . Stie cineva daca se pot schimba doar sticlele sau trebuie sa imi schimb farurile cu totul? Ideea e ca nu as vrea sa apelez la casco asa ca as vrea sa mi le cumpar eu..

Poate sa imi recomande cineva niste producatori de incredere.. ca pe la magazine au faruri si de 1.8 mil si de aproape 10 mil. Sunt cam dezorientat...

Mersi mult!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars

Din cate stiu eu nu exista geamuri separate, ca piesa de schimb originala !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ceva curios... La Hella-urile mele arata si pe programul de piese cum ca ar exista sticla separata dar nu ii da codul. Plus ca si in manualul meu scrie cum se scoate sticla si se pune la loc... Poate la Hella (in Germanica) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu exista geamuri separate, ca piesa de schimb originala !

<{POST_SNAPBACK}>

Din ce am vazut eu sticlele par lipite..asa ca probabil nu se pot schimba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars
Din ce am vazut eu sticlele par lipite..asa ca probabil nu se pot schimba...

<{POST_SNAPBACK}>

Ma refeream la faptul ca nu se pot livra ca piese de schimb !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf IV sticla este lipita de far si nu cred ca o sa gasesti doar sticla ca si piesa de schimb.

Din cate stiu voinea are niste faruri frumoase de vanzare asa ca ia leagtura cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar de curiozitate.. de ce nu vrei sa apelezi la casco? ce-as face eu... le-as schimba pe casco dupa care eventual daca-ti plac farurile lu' voinea le iei pe alea si le vinzi pe astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar de curiozitate.. de ce nu vrei sa apelezi la casco? ce-as face eu... le-as schimba pe casco dupa care eventual daca-ti plac farurile lu' voinea le iei pe alea si le vinzi pe astea...

<{POST_SNAPBACK}>

pana la urma cred ca asta e cea mai buna idee...asa ca de luni va trebui sa ma ocup de dosarul de daune!!

va mai tin la curent..probabil o sa am faruri de vanzare :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta potzi sa-ti iei direct faruri after market si sa nu te mai chinui cu vanzarea unora stock.

Iei frumos o oferta de la o firma de tuning si gata.

E posibil ca voinea sa-ti poata oferi factura si atunci le iei pe ale lui.

Nu te sfatuiesc sa-ti iei stock si sa incerci sa le vinzi pt ca o sa ramai cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect, uitasem de asta... poate plati firma de asigurari costul farurilor stock si daca mai e nevoie completezi tu pana la cele de tuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazut azi in vitan faruri valeo cu proiector la 1mil rol perechea. urechiushele de prindere erau taiate ;) cred ca sapt viitoare vor fi tot acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazut azi in vitan faruri valeo cu proiector la 1mil rol perechea. urechiushele de prindere erau taiate ;) cred ca sapt viitoare vor fi tot acolo...

<{POST_SNAPBACK}>

Exista kit de reparatie pentru urechiusele respective (set de urechiuse noi), la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista kit de reparatie pentru urechiusele respective (set de urechiuse noi), la reprezentanta.

<{POST_SNAPBACK}>

Din pacate sunt din arad. si cam prin 2 septembrie ajung in bucuresti desi m-ar interesa farurile.

nu cred ca se poate face ceva..

mersi mult oricum!

probabil o sa merg pe casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de greu de dat jos sticla.... am incercat ;)

cand am vrut sa-mi pun proiectoarele de ceata, cele din far.....

pana la urma am schimbat farul cu totul, cu unul care avea locasul pt proiectoare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinu, e cineva pe forum care vinde angel-eyes si ar avea nevoie de un far spart de G4 ca sa vada cum se poate monta... ce zici, donezi unul din farurile sparte? Ca daca reuseste, or sa fie mult angel-eyes pe forum... vezi aici

http://vwforum.ro/index.php?showto...92entry100392

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinu, e cineva pe forum care vinde angel-eyes si ar avea nevoie de un far spart de G4 ca sa vada cum se poate monta... ce zici, donezi unul din farurile sparte? Ca daca reuseste, or sa fie mult angel-eyes pe forum... vezi aici

http://vwforum.ro/index.php?showto...92entry100392

<{POST_SNAPBACK}>

Imediat ce le-am schimbat sunt bune de testat :)

Mai ramane de vazut daca reusesc sa le iau pe ale din Vitan..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, hai ca poate iese ceva cu angel-eyes, mie mi-ar placea super mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Este ceva curios... La Hella-urile mele arata si pe programul de piese cum ca ar exista sticla separata dar nu ii da codul. Plus ca si in manualul meu scrie cum se scoate sticla si se pune la loc... Poate la Hella (in Germanica) ?

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa gaseste doar sticla ca si piesa de schimb numai ca este de proasta calitate. Stie cineva cum se scoate sticla si se pune la loc ?

se poate face fara scoaterea lampii ? trebuie neaparat demontata bara de protectie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, stiu eu cum se scoate sticla/pune la loc. nu se poate face fara scoaterea lampii. da, trebuie demontata bara de protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. la faruru originale de Golf IV - HELLA le face cu cleme si se poate scoate sticla . Unii avem original Hella unii nu.

Alt far de prima echipare (de fabrica) la golf este VALEO. Acestea au sticla lipita. Sunt mult mai intalnite la modelele dupa 2000 faruri VALEO. Aici nu ai ce sa faci si le schimbi cu totul

Sticla de la HELLA poate fi cumparata (nu stiu cat costa dar daca are un pret bun si esti putin dibaci poti sa scoti sticla actuala si sa o lipesti pe cea HELLA cu silicon transparent si poate costul e mic pe total

Alta varianta este cu casco si le schimbi pe amandoua. Gasesti pe stoc la diversi tuneri faruri. Augsburg au de la FK acum pe stoc si stiu ca si pitstoptuning au pe stoc. Amandoua firmele au modelul cu angel-eyes in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

tocmai am patit o noua bucurie. stau in berceni, exact langa casa lui Florin Salam, si cum zilele astea fiind plin de tigani mai mult sau mai putin spalati veniti la priveghiul nevestesii, mi-am gasit masina cu geamul de la farul stanga fata spart. Cu siguranta farul nu a fost spart de membrii academiei romane si nici nu s-a mai intamplat ceva de genul asta prin zona in care stau, in concluzie e clar ca de plictiseala sau de suparare tiganii aia nespalati care stau toata noaptea in fata curtii lui salam sperand ca le da ceva pomana s-au gandit ca ar fi foarte smecheri daca sparge un far de masina. Se vede clar ca a fost lovit cu ceva, nu am nici o zgarietura sau lovitura pe masina si nu e nici o piatra prin zona. acum, ajung in sfarsit la adevarata problema, incerc sa imi dau seama ce fel de far trebuie sa imi cumpar.

e standard? sau trebuie tinut cont de faptul ca am proiectoare si motoras de reglarea inaltimii faruruilor? precizez ca becurile se aprind deocamdata. exista posibilitatea sa cumpar doar geamul de la far?

Modificat de Marius
Post mutat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cativa colegi care au cumparat numai geamul, problema este la montaj. E un pic mai dificil, farul trebuie incalzit bine in cuptor pt ca geamul este lipit, dupa care se poate desface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul il poti folosi de la al tau,farul se vinde fara motoras,becuri.Daca ai proiector in el ar trebui sa-i spui la cel de la care cumperi;eu de ex.am fara si cand mi le-a schimbat(dupa ce mi-au fost sparte) erau la fel,adica locul unde altii au proiector de ceata la mine e acoperit.Cred ca ai ca la G4 1,6 farul,In functie de pret e si calitatea.Eu am avut Valeo,care sunt in jur la 500 ron dar mi-au pus de-alea ieftine de 150.Mai sunt,Hella cam la fel de scumpe.Sticla,e lipita si nu prea o mai nimeresti sa nu patrunda apa.Am vazut pe un topic,un coleg care si-a dat sticla jos,pt.a vopsi farurile interior,dupa care a lipit-o inapoi.Erau Valeo,parca,zicea ca nu orice sticla poate fi dezlipita(la cald).Deci daca nu ai bani si gasesti un far la care sunt de ex.urechile de prindere rupte,poti incerca operatia asta,da cred ca e munca de chinez batran.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!