Jump to content

vacum turbo diesel


spike
 Share

Postare recomandată

vreau sa imi pun ceas sa imi indice ce presiune am in turbina dar nu stiu care este vacumul. eu am o banuiala dar vreau sa imi confirme cineva care cunoaste. pun poza cu banuiala mea

post-40497-1271020084_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ceas ce trebuie sa legi? Pune o poza si cu ceasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect spike. De acolo te legi cu un T si tragi furtunase la ceasul de boost. Atentie, furtunase din material care nu e sens la caldura sau care sa se deformeze usor - recomand furtunul de injector.

SI nu ai vacuum acolo niciodata, doar presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersii mult crywolf asa o sa fac

ceasul are 2 fire plus minus si un tuspic unde intra un furtunas :)

alta mare intrebare pe care dintre furtunele de la intercolet pot pune blow off???? m-am tot contrazis cu un forumist si ma tot face copil ca vreau sa imi pun blow off. imi afecteaza motorul?? din cate citesc pe net nu afecteaza cu nimic si nu ajuta cu nimic doar sunet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ajuta cu nimic pt ca tu nu ai clapeta de acceleratie, presiunea care se creeaza in galeria de admisie e prea mica pentru ca sa opreasca (teoretic vorbind) turbina. Asta pentru ca teoretic vorbind, asta e scopul BOW, adica sa elibereze admisia de o presiune creeata inutil, care poate duce la o infranare a turbosuflantei, care la randul ei, are ca urmare o intarziere de creere a presiunii necesare motorului in acel moment. Pot fi si mai explicit, insa nu la ore deastea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu imi afecteaza motorul cu nimic. eu oricum vreau sa ii maresc presiunea in turbina poate asa ma ajuta sau poate nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te va ajuta indiferent cat maresti presiunea, pentru ca nu se va creea niciodata atata presiune incat sa se intample ce am scris mai sus. Deci daca o sa o montezi, o faci pentru bunul plac al tau doar. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersii mult ca m-ai lamurit asa explicatie cautam :icon_thumright:

dar totusi pe care furtun se pune pe cel de sus sau jos din poza de mai sus :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off pssss psssss dar pe care furtun? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spike, daca te rog, nu pui o poza cu ceasul? Si eu vreau sa achizitionez un ceas de boost..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!