Jump to content

Teutonul Rosu


motanul lenes

Postare recomandată

motanul lenes

Da, arata bine un RCD 510, dar nu asta urmaresc. Caut o statie CB care sa se integreze cat mai bie in bord, si pana acum, aceea cred ca s-ar potrivi cel mai bine.

Link către comentariu
  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • motanul lenes

    61

  • FRE

    7

  • Circoloco

    5

  • Adrian_S

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

motanul lenes

Am montat statia cb Lafayette Zeus, in sertarul de sub cd-player, da data asta sunt fotografii reale :) Afisajul este albastru, ca si cd-playerul masinii, insa lumina statei este mai puternica, si are usor alta nuanta. Dincolo de aspectele legate de garantia statiei, ma gandesc sa-i schimb ledurile cu unele de RCD, pentru a avea o nuanta uniforma. Stie cineva ce tip de led se foloseste la aparatele din gama RCD?. Sunt multumit de integrarea statei in bord si de ergonomia operarii ei, mai am de rezolvat spatiul liber ramas in dreapta.

post-66990-0-94348700-1308944142_thumb.j post-66990-0-42419400-1308944171_thumb.j post-66990-0-89980800-1308944191_thumb.j

Modificat de AC DC
Link către comentariu
motanul lenes

Multumesc, am cautat sa integrez cat mai bine statia in bord, am un fix la capitolul ergonomie, nu suport aparatura si cabluri la vedere, asezate aiurea, cum vad foarte multe fotografii pe net. Si asta e o problema la statiile radio cb, din cauza dimensiunilor , a rigiditatii cablului de antena, si a spatiului, de multe ori prea putin permisiv, in masinile moderne.Din aceste motive am ales acest model, care are dimensiuni mult mai reduse decat majoritatea. S-a potrivit si inaltimea de 4 cm, a sertarului, si culoarea albastra a afisajului. Se pare ca si tehnic sta bine aceasta statie, mai ales la calitatea receptiei radio. Oricum ieri nu prea am putut sa vad ce poate, din cauza propagarii foarte mari. Sertarul l-am demontat, acesta fiind piesa separata, si asa am mai scapat si de o sursa de scartaieli :)

Modificat de AC DC
Link către comentariu
  • 1 year later...

Cel mai bine i-ar sta cu RCD 510. Are sotia mea la Polo si e foarte fain. Poate gasesti unul de ocazie...

Intre timp am pus un RCD 310 aproape nou, l-am gasit la un pret bun, dar, in afara de design, pe care l-a schimbat radical, nu aduce nimic in plus, asa ca o sa ma orientez catre RCD 510, sau navigatie, RNS 310, 315, sau RNS 510.

Link către comentariu

Nu am renuntat la statie, am schimbat-o cu alt model, mai performant, si care nu mai intra in acel sertar. Pentru moment, statia o tin intre scaune, se incadreaza bine acolo, in conditiile in care o folosesc doar cand ies din oras. Dincolo de partea estetica, problema deranjanta la RCD 210 era scartaiala sertarasului, la orice denivelare, se trezeau greierii din el. Dar, dupa ce am montat RCD 310, m-a apucat cheful de upgrade, visez la o navigatie. Am gasit la un pret foarte bun RNS 315, insa, se pare ca e cam inutila pentru Romania. Asa ca tot spre RNS 510 trebuie sa ma orientez...

Link către comentariu

Este adevarat, Rns 315 are doar drumurile principale din Romania , dar partea buna la el este ca are modul bluetooth integrat.

Link către comentariu

Da, stiu, ar fi si asta un avantaj. In momentul asta, am un modul bluetooth aftermarket, cuplat la RCD 310. Ideea e ca am gasit RNS 315, impecabil, la un pret atat de bun, incat din vanzarea lui RCD 310 si a modulului bluetooth, ar iesi banii de RNS 315. Deci practic ar fi un upgrade care nu costa nimic in plus, bluetooth fiind integrat, scap de cabluri pe sub bord., iar hartile poate vor fi dezvoltate in viitor. Un alt avantaj ar fi faptul ca se poate reda muzica de pe card, protejand astfel unitatea optica. Cred ca ar merita RNS 315, doar prin prisma pretului, avand in vedere cele sus-mentionate.

Link către comentariu

Eu zic sa iei 315 in cazul asta, chiar daca nu pentru navigatie. Schimba total aspectul masinii, plus ca aduce o groaza de utilitate (card, bluetooth etc)

Link către comentariu

Si uite asa ma faceti voi sa iau jucarie noua :lol: . Navigatia la RNS 315, ar fi si ea partial folositoare, din cate am facut sapaturi, in momentul asta Romania ar fi dezvoltata mai mult decat la nivel de drumuri principale, iar concediile le fac de vreo 5 ani prin Europa. Poate ca versiunea de anul viitor a hartilor va avea un nivel multumitor de detalii, si atunci, poate ca ar merita chiar si achizitia hartilor oficiale -200 euro, avand in vedere pretul de achizitie al aparatului. Mai am timp sa ma gandesc-razgandesc pana miercuri, ziua de leafa :lol:

Link către comentariu

Folosesc un car-kit Mr Handsfree,care are 2 moduri de lucru si de instalare. Se poate alimenta la bricheta, sau mai are un alt cablaj, prin care se alimenteaza normal, prin contact. Unitatea centrala are si difuzor propriu sau se poate cupla prin cd-playerul masinii. Eu am ales calea de mijloc, in sensul ca pentru alimentare am folosit cablajul de bricheta, iar pentru redare, folosesc difuzoarele masinii. Semnalul audio e trimis catre cd-player, iar un alt fir guverneaza functia mute, care intrerupe muzica si trece HU in modul Phone. Cat despre caltatea audio nu stiu ce sa zic, pentru ca nu am elemente de comparatie, nu am mai folosit alte unitati car-kit. Se aude acceptabil, dar probabil ca se poate si mai bine.Conectarea la telefon e ok, se face automat la punerea contactului. Foarte rar se mai intampla sa nu se conecteze telefonul, caz in care trebuie reinitializata secventa de conectare. Ce mi-a placut insa, a fost instalarea foarte simpla, am facut-o singur, si faptul ca nu e fabricat in China. Pe cutie scrie " made in Olanda".

Modificat de motanul lenes
Link către comentariu

Inainte sa iti cumperi RNS 315 te sfatuiesc sa analizezi bine plusuri si minusuri,eu am avut pe o masina inchiriata si nu suporta comparatie cu RNS 510.Poate reusesti sa faci un efort financiar........

Link către comentariu

Parerea mea e ca nu merita. Da, bordul arata altfel, "mai plin", cu un RNS 315/510, insa prefer o chestie de-ASTA unei navigatii dedicate, din mai multe motive:

- e portabila,

- are actualizari gratuite pe viata, si

- costa mai putin, in timp ce de stiut, stie mai multe decat un navi OEM.

PS: nu cumparata din Romania. Io am luat-o pe-a mea de la Media Markt (dar se gaseste si pe amazon.de) cu 187 Euro (cca. 869 lei). Cum, frate, sa ceri 1.727 lei (dublu!) pentru aceeasi treaba si sa mai si ai tupeul sa zici "2-3 saptamani de la coanda?" :dry:

Link către comentariu

Foarte de acord cu amandoi, e adevarat ca nu suporta comparatie cu RNS 510( rezolutie ecran mai slaba, lipsa HDD, iar de harti, nici nu mai discutam), insa RNS 510 are un pret prohibitiv, chiar si sh, in conditiile in care navigatia e sub un amarat de PDA cu IGO. Dar, cu toate astea, RNS 315 este foarte tentant, in conditiile in care acest upgrade costa, practic zero lei ( ma rog, presupune doar blocarea unei sume de bani, pana cand voi vinde RCD 310 si car-kitul). Deci, doar in conditiile astea cred ca merita. Pe de alta parte, am gasit si RNS 510 la un pret foarte ok, insa pentru asta nu am fonduri acum, iar vanzatorul nu stie ce varianta e, din ce an, nu stiu cum arata, etc - stiu doar ca provine de pe un Golf V. De aceea inca nu ma pronunt in privinta RNS 510, nu am toate datele problemei.

Link către comentariu

Daca faceti comparatia intre RNS 315 si RNS 510 atunci clar, nu merita.

Dar daca facem intre RNS 315 si RCD 510. pentru ca acela este pretul, atunci este foarte simplu: primesti o navigatie utila in afara tarii si bluetooth OEM in schimbul unui ecran ceva mai mare (dar la aceeasi rezolutie) si un CD Changer (pentru ca RNS 315 nu are).

In cazul acesta, luand in calcul si diferenta de pret, eu zic ca merita RNS 315.

Link către comentariu

La RNS 315 am impresia ca iti trebuie microfon OEM montat in plafoniera,pentru a functiona bluetooth-ul !

Link către comentariu

Pentru ca ne invartim in jurul ideii de investitie eficienta prin prisma pretului in raport cu avantajele oferite de RNS 315, ar trebui sa furnizez toate datele problemei. RNS 315 m-ar costa 600 ron, iar RNS 510 1300 ron, deci ambele sunt foarte tentante, cu mult sub pretul pietei. RNS 315 l-am vazut , l-a achizitionat un prieten, e ok. In privinta microfonului, el avea OEM pe masina, eu nu am, dar cred ca se gaseste pe la dezmembrari, si chiar si cel din linkul de mai sus e destul de rezonabil ca pret. Despre RNS 510 nici vanzatorul nu are datele problemei - varianta, led sau nu, ce vechime etc. Din cate am inteles( poate ma insel) astea nu pot fi identificate pe stickerul de pe aparat. Iau in calcul si RNS 510 la pretul asta, dar trebuie sa mai fac niste sapaturi in privinta lui.

Link către comentariu

Pentru ca a fost cuminte si ascultator, si nu a creat nici cea mai mica problema pana la implinirea celor 43 000 km, Teutonul Rosu a primit cadou, o navigatie RNS 510, pana la urma :lol: , si nu a comentat nimic, chiar zice ca-i place, cred ca din politete, pentru ca desi are harta Romaniei in detaliu, in orase, mai are totusi putin de asteptat pana va primi ultima versiune. Acum sunt la faza de butonat si descoperit diverse chestii, ca un copil mare :icon_bounce:

Link către comentariu

Putin mai mult chiar, doar ca, acum nu am gandirea prea coerenta, dupa o noapte de nesomn provocata de euforia achizitiei, si o tura de zori la serviciu. Dar cand trec prin capitala, promit sa dau berea, ca mare dreptate avusasi! :lol: Cam atat am putut acum, e versiunea B, dar cred ca o sa fac un upgrade la versiunea C sau mai sus, pe LED. Doamne, bine ca nu citesc pe aici femeile din familie :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!