Jump to content

Teutonul Rosu


motanul lenes

Postare recomandată

am condus si eu la drive test un Polo nou de 1.4 si chiar mi-a placut. sa o stapanesti sanatos multi km inainte!

Link către comentariu
  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • motanul lenes

    61

  • FRE

    7

  • Circoloco

    5

  • Adrian_S

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc! Teutonul a ajuns la 800 km si comportamentul s-a mai imbunatatit. Desi inca nu se pune problema, am facut si primul consum. A iesit 7,2 dupa 250 km in regim interurban si 230 in oras.

Link către comentariu

Sa-l stapanesti sanatos pe 'teuton'. E superb

La cat mai multi km fara probleme :vwrullz:

Link către comentariu

Multumesc, abia astept sa trec de pragul celor 1500 km,sa ma pot juca mai in forta cu ea. Pana cum am observat ca la curbe abordate mai sportiv, parca e prinsa cu un magnet de sosea :vwrullz:

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme cat mai mult timp! Astept la randul meu una la fel, si asteptarea asta ma omoara :cool:

Link către comentariu

Ceva poza te rugam ? E frumoasa foc cu noul design si vrem sa ne mai bucuram si noi ochii la ceva poze ! :icon_thumright:

Multumim anticipat !

Felicitari pentru achizitie si sa iti traiasca multe sute de mii de km fara neplaceri.

Modificat de Florinutzu
Link către comentariu

Stormlord, stiu cum e cu asteptarea, desi in cazul meu a durat doar trei saptamani, de la primele demersuri, pana am ridicat-o. La ce ora ai inceput sa te trezesti dimineata? Eu incepusem sa ma trezesc pe la 4.30 AM, in ultimele zile :Driver:

Florinutzu, intamplarea face sa ma ocup si de fotografie, ceva mai serios, si inca nu am prins lumina buna, in locatia si la ora potrivita. In afara de asta, mai trebuie si o spalare :P

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
motanul lenes
Publicat (modificat)

Primele fotografii, alese la repezeala, ale unui teuton murdar

post-66990-1273821142_thumb.jpg

post-66990-1273821155_thumb.jpg

post-66990-1273821535_thumb.jpg

post-66990-1273821206_thumb.jpg

post-66990-1273821288_thumb.jpg

Modificat de AC DC
Link către comentariu
menes662000

acuma am vazut pozele! Foarte misto!!! Nu pare asa murdara...

Ma voi duce si eu maine sa-i dau o prima spalare.

Link către comentariu

Felicitari pentru masinuta . Intradevar, arata foarte bine noul Polo.

Ca si un minus - as fi ales alta motorizare :D

Link către comentariu

Foarte tare masina, sotia mea s-a indragostit de ea si cred ca nu scap pana nu-i iau una identica :RO flag: la cati mai multi km.

Link către comentariu

Pacat ca nu i-ai ales alt motor si ca nu i-ai pus proiectoare :D In rest,arata demential. Bafta!

Link către comentariu
motanul lenes
Publicat (modificat)

Multumesc! In legatura cu motorizarea, am stiut foarte bine ce aleg, in functie de cerinte, buget, regim de folosire, si cel mai important - timpul de asteptare. Si sa nu uitam ca eu trec de pe un motor de Matiz, tot in trei cilindri, 48 de cai, si care nu m-a dezamagit in nicio situatie! sunt totusi aproape 50% cp in plus :icon_thumright:

In privinta proiectoarelor, da, mi-ar fi placut, dar nu am avut de ales. Poate fac o plimbare prin Germania, sa-i arat locurile natale, si o sa-i fac cadou o pereche de proiectoare.

post-66990-1274119146_thumb.jpgpost-66990-1274119167_thumb.jpg

post-66990-1274119186_thumb.jpgpost-66990-1274119205_thumb.jpg

post-66990-1274119229_thumb.jpg

Modificat de AC DC
Link către comentariu

Imi place mult detaliul cu banda semnalizatoare din oglinda, prelungita pana spre sticla. Super tare :icon_thumright:

Link către comentariu
motanul lenes

Pai, pret de lista vreo 12 500 euro, din care am beneficiat de un discount de 900 de euro, si am mai folosit 3 tichete Remat, in valoare de 2700 euro. A rezultat un pret final de 8900.

Link către comentariu

Foarte frumos Polo tau.Si eu ma gandesc sa cumpar unu cu tichete remat (PENTRU SOTIE).

Link către comentariu

Este desenat senzational noul Polo ( cel putin din pct meu de vedere )

Felicitari pentru alegerea facuta !

Sincer, am avut ceva dubii in privinta motorizarii insa ma bucur ca nnu te-a dezamagit !

Drive safe !

Link către comentariu
alecsandru19

Super frumos noul Polo...buna alegere! :blah: S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de placerea de a conduce un vw! :icon_thumright:

Link către comentariu
motanul lenes

Multumesc! In privinta motorizarii, depinde acum si de punctul de referinta, coroborat si cu nevoile personale de transport. Am mai spus, eu vin de pe un Matiz, merg cam 80% din timp singur si bagaje putine, sau deloc. Am avut insa ocazia sa merg odata cu patru pasageri,vreo 20 km, interurban, inclusiv urcari de panta, si s-a comportat ok. Am si un coleg de serviciu, sofer profesionist, mare vitezoman si fanatic al motoarelor puterice. E si genul care spune in fata ce gandeste, nu te invaluie in vorbe politicoase. Cand i-am povestit ce motor urmeaza sa iau a protestat vehement. Cand a incercat masina, a ramas foarte placut impresionat. Repet, daca de la multi prieteni ma astept sa fie doar politicosi, sa te faca doar sa te simti bine, cu persona de mai sus, chiar nu e cazul, o consider o parere obiectiva. Insa, dincolo de motor, marele merit cred ca este si al cutiei, care stie sa stoarca ce-i mai bun din motor. Si sa nu uitam de cuplu, foarte multi alearga dupa cai-putere, dar ignora cuplul. La acest motor cupul este obtinut destul de jos pentru un benzinar, la 3000 rpm.

Link către comentariu
motanul lenes

De maine, plec in concediu, vreo doua luni, timp in care nu o sa prea am acces la internet, decat ocazional. O sa revin cu noi impresii dupa un rulaj mai mare, in toate conditiile. :Driver:

Link către comentariu
  • 2 months later...
motanul lenes

Am revenit din concediu, si Teutonul a ajuns la 9000 km. Se comporta cu totul altfel, a mai facut muschi :D S-a plimbat si pe la Budapesta -Viena, si s-a simtit...nemteste pe autostrazile lor . Nici pe dincolo nu am vazut multe, doar 5 exemplare in trafic. Chiar si pe acolo mai intorcea lumea capul dupa teuton. Haios a fost dupa ce am trevut vama, la Nadlac. Ma opreste politia maghiara, chipurile, pentru control de rutina. Ma intreaba de vesta reflectorizanta, eu zic ca am si dau sa le-o arat. Mi-au facut semn ca nu, da fapt erau interesati de masina, m-au tinut de vorba vreo 5 min, sa admire si sa-mi ceara detalii, impresii, intr-o engleza precara, combinata cu romana, atat eu, cat si ei :D Masina nu a primit niciun accesoriu, cu exceptia unei statii cb( microb vechi), Maxon CM 70. Am avut si o antena Sirio ML 145, cu talpa magnetica, pe care am uitat sa o demontez intr-o seara, prin RM Valcea. Evident, a disparut, cu tot cu talpa. Urmatorea va fi un Midland ML 145. Studiez posibilitatea de a monta una fixa, in locul celei radio. Dar am senzatia ca trebuie demontat plafonul interior, ceea ce nu ma incanta.... Daca e asa, raman tot la magnet. Si daca am ajuns la evenimente neplacute, o tipa s-a gandit sa ma agate. Nuuu, nu ea pe mine, mai exact Skoda ei pe Teutonul meu,parcat pe dreapta. oglinda in oglinda. A rupt bratul, ceea ce inseamna, aproape toata oglinda, in valoare de 6 mil. Nu intru aici in detalii, dar, provizoriu, am reusit sa o fac la loc, estetic si functional 100 %. Doar ca la alt eventual impact, nu va mai avea niciun fel de rezistenta. Ma rog, sa vad ce minune fac cu RCA-ul ei, Euroins, care e de toata jena...

O poza cu statia, care, sunt multumit cum sta in bord. Desi e in garantie, tare as umbla in ea, la afisaj. Am senzatia ca iluminarea e cu LED, si as pune unele albastre, ca sa fie la fel cu cd-player-ul. Cum e acum, noaptea e cam tricolor pe consola, rosu, galben si albastru ;) Mai studiez...

post-66990-1281288180_thumb.jpg

Link către comentariu
motanul lenes

Da, si mie :blah_: Daca nu ar fi aparut, nu as fi achizitionat vechiul model, m-as fi orientat catre Opel Corsa. Lupta dintre asta micu si rosu, si Corsa a foat crancena!. Dar in final a castigat Polo.

Link către comentariu
bleunightdanger

Eu nu inteleg ce faci cu statia aia de emisie-receptie???

In rest masina mi se pare super. Cum te-ai simtit la drum intins cu ea, pe autostrazi la viteze mari? Cam cat iti consuma pe autostrada la 130-150?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!