Jump to content

Alarma...o mica problema.


blacka
 Share

Postare recomandată

Salut.Azi mi-am montat lumina in portbagaj(vine si un diy pe tema asta pentru cine este interesat) si am deconectat bornele de la baterie.Dupa ce am montat totul la loc , am constatat ca desi alarma armeaza nu mai ridica si geamurile(ininte le ridica).Din ce tin minte , cand am luat masina , a venit un nene electrician si a apasat tastele alarmei pentru cateva secunde pentru activarea functiei de ridicare a geamurilor.Intrebarea e stie cineva pe ce sa apas?sau cum sa imi activez din nou aceasta functie?Alarma este Gemini , nu stiu exact modelul , a venit cadou de la metrotehnica.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci urmatoarele: pui contactul cu mana, cu cealalta apesi ambele butoane ale telecomenzii alarmei. Alarma o sa-ti semnaleze intrarea in modul programare prin 2 bipuri. Apoi, in functie de functiile care vrei sa le activeze, apesi butonul 1 pentru activare si butonul 2 pentru dezactivare. Functiile sunt urmatoarele:

1. Semnale acustice

2. Panica

3. Current absoption sensor (nu stiu ce face, deci nu am stiut sa-l traduc)

4. Functie de inchidere automata a usilor

5. Alarma pasiva

6. Timp de armare a inchiderii centralizate (intre 0.5 si 6 secunde) - butonul 1 pentru 6, butonul 2 pentru 0.5

7. Inchidere dupa 25 secunde

8 Deschidere prin apasare dubla

Dupa terminarea programarii, alarma va confirma incheierea programarii prin 3 bipuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns Cristi ,Am urmat pasii spusi de tine , toate bune , cu functia 7 intradevar se inchid geamurile.Problema ar fi ca atunci cand o dezarmez se deschid ambele geamuri complet :) ciudat.am lasat-o asa momentan maine cred ca ii dau inca un "reset" de la baterie si mai incerc odata.Multumesc inca odata

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosind pasii de mai sus, trece functia de la punctul 6, care normal se cheama "Locking time", in armarea la 0.5 secunde, scrie in manual ca daca se programeaza alarma sa se activeze dupa 6 secunde, geamurile se vor deschide automat la dezarmare.

Din cate imi dau eu seama, dupa ce treci in modul de programare, trebuie sa apesi urmatoarele butoane: butonul 1 (de armare), butonul 1, butonul 2, butonul 2, butonul 2, butonul 2, butonul 2, butonul 2. Astfel, am activat confirmarea alarmei prin bipuri, functia de panica, iar celelalte functii le-am lasat dezactivate.

Sper sa iti fie de ajutor ce ti-am scris mai sus, din pacate nu am acces acum la un scanner, insa saptamana viitoare o sa scanez manualul si o sa-l pun in acest topic, sunt sigur ca vor mai si alti membri in situatia de a avea nevoie de el.

PS: Am facut poze la cele 3 pagini legate de programare:

pag1.jpg

pag2i.jpg

pag3.jpg

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit!Multumesc inca odata Cristian, pana la urma combinatia castigatoare s-a dovedit a fi butonul 1 , butonul 1, butonul 2, butonul 2, butonul 2, butonul 2, butonul 1, butonul 1.A 7-a functie este cea responsabila pentru inchiderea geamurilor si vine in combinatie cu armarea in0.5sec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa am spus si eu. Ma bucur ca ai reusit pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Aveti idee daca aceste combinatii merg si pe modelul seat ibiza mk3 (2002) ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg doar daca ai alarma Gemini modelul care il avem noi, in sensul ca se programeaza alarma, nu are nici o legatura cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Apelez iar la un coleg mai priceput.De cateva zile , una din telecomenzi nu mai functioneaza(adica se aprinde ledul dar masian nu mai zice nimic) , ma gandesc ca trebuie reprogramata telecomanda, asta cum se face?sa ma duc mai bine la un service de alarme?mentionez ca telecomanda de rezerva functioneaza

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Alarma este Gemini, cea de la Metrotehnica? Daca da, atunci recodificarea unei telecomenzi e putin cam complicata.

Fa urmatorul lucru: cumpara 2 baterii rotunde plate cod CR 1616, schimba-le in telecomanda cu probleme si vezi daca isi revine singura. De obicei, la telecomenzile Gemini cand bateriile se apropiau de final, telecomanda nu mai functiona, chiar daca led-ul se aprindea.

Daca nu merge cum ti-am spus, suna-l pe fostul meu coleg de la Gemini, Gabi la 0722.255.185 si te ajuta el, fiindca el a ramas sa asigure "reviziile" dupa ce alarmele nu s-au mai adus in Romania.

Ai putea sa o recodifici tu, insa e mai mult de munca, daca vrei totusi sa o faci, da-mi un semn si incerc sa iti dau eu o mana de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

aveti idee despre alarmele Thunder ca-106 si Discovery 5650R ce puteti sa-mi spuneti despre fiecare dintre ele. Pe care e mai bine sa o aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema legata de alarma gemini.Am aceasta alarma pe un golf 4 alh si incepuse sa nu armeze/dezarmeze tot timpul cand apasam butonul pana cand,intr-o zi cand ma aflam la mare nu a mai vrut sa dezarmeze.Initial am crezut ca e de la baterii si am cumparat doua baterii cr 16 de care aveam nevoie si surpriza: nu mergea.Am descuiat cu cheia si bineinteles a inceput sa urle,si prin acele sunete oribile am luat decizia de a decupla goarna situata in compartimentul motor.Bineinteles ca acum o incui/descui din cheie,nefunctionand inchiderea centralizata decat pe usa din dreapta fata.Banuiesc ca a fost dezactivata tocmai pentru a putea fi accesata din telecomanda.Problema e urmatoarea:Vreau sa repun alarma dar cand pun goarna la loc se aude un bip si dupa aceea incepe sa urle,iar senzorul nu beculeste,de parca nu reactioneaza la telecomanda.Am incercat sa conectez goarna si sa scot bornele bateriei vreo 5 minute in ideea ca poate se rezolva (cumva).Nu s-a rezolvat si nu stiu ce sa ii fac.Un sfat de la cineva care a trecut printr-o situatie similara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa se fi desincronizat telecomanda alarmei. Oricum, cel care a instalat alarma nu cred ca a lucrat foarte bine, la mine functioneaza inchiderea centralizata de pe cheie in paralel cu alarma, adica pot inchide/deschide masina din butoanele de pe cheie. Daca nu reusesti sa rezolvi problema da-mi un PM sa-ti dau numarul de telefon al celui care se mai ocupa inca de alarmele Gemini, nu mai exista importator oficial in Romania pentru aceasta marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cumva modelul de Gemini compact, in a carui goarna intra un cablu negru gros, protejt de un manson de cauciuc?

Daca da, atunci e normal sa sune cand incerci sa recuplezi, fiindca se armeaza automat, insa tie nu iti functioneaza telecomanda. Telecomanda trebuie recodificata, insa e o procedura mai complicata.

Iti las si tie nr. unui fost coleg de al meu de la Gemini, Gabi 0722.255.185. Da-i un telefon si te rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va multumesc mult colegi,am vorbit cu Gabi si ma duc intr-o ora sa se uite la ea.Revin cu rezultatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata,am fost si s-a rezolvat foarte usor.Alarma trebuia resetata,acest lucru necesitand desfacerea corpului( la mine e in carcasa goarnei tot sistemul) deoarece nu aveam cheia de resetare.Multumiri colegilor pentru recomandarea facuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

Am si eu o alarma thunder ca 106, care din noiembrie se tot inchuie singura dupa ce inchid usa, dar azi a fost o zi speciala pt mine, sa incuiat cu cheile inauntru. Norocul meu a fost ca eram in fata blocului si am luat dublura.

Deci in concluzie ma gande-am ca daca eram in concediu plecat si uita cheia in masina eram om.

Ma poate ajuta cineva cu o schema sau cu un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!