Jump to content

colantari auto


alecsus
 Share

Postare recomandată

Multumesc frumos! Revin cu update in functie de ceea ce gasesc, dupa ce rezolv :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    7

  • mishake

    5

  • Deniss95

    5

  • omu_negru84

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Colantarea mi se pare o alegere buna de moment pentru 1 an maxim 2, dupa eu am avut probleme cu folia si a inceput sa faca bule sa se increteasca , sa se traga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ma bate gandul sa pun o folie neagra pe plafon, deoarece am o pata destul de maricica unde s-a dus lacul si nu merita sa vopsesc numa plafonul.Cam la cat m-ar ajunge si ce ziceti da bine plafonul negru pe masina mea?(e visiniu metalizat) Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Si eu as vrea sa ii fac asta. Nu ca as aveea vreo pata pt ca abia am vopsit-o. Dar se vede plafonul ca si cum ar fi panoramic. Dar eu o fac cu lucios nu cu mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu o sa-mi colantez masina,in urma unor incidente si revopsiri pe elemente masina arata in 4 nuante,si m-am saturat de asta.

Problema este ca vreau sa schimb culoarea din verde in gri mat,si nu stiu daca voi avea probleme cu politia.Un amic cu smart si-a recolantat masina din rosie in alba,inainte s-a interesat la politia rutiera si i s-a spus ca e ok,cum ca aceasta colantare este provizorie si nu trebuie schimbat talonul.

In privinta calitatii colantului,am sa aleg Oracal si nu am nici cea mai mica emotie,am avut experienta cu acest tip de colant si este foarte bun si rezistent.

Asta e culoarea pe care vreau sa o fac,acest Ferrari 360 modena a fost colantat cu folie Oracal,asa ca si Skoda mea infinit mai ieftina merge

vivid2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut! vreau sa colantez capota, plafon, si portbagaj si vreau sa stiu daca trebuie sa modific culoarea din carte si din talon. vw golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e mai mult de 30% (parca asa era legea)

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare mai baieti eu am si un papuc in afara de masina din eticheta care este colantat in portocaliu .

Colantul l-am pus la niste baieti din bucuresti de prin ferentari acum 3 ani si vreau sa zic ca ori colantul este prost ori meseriasii ( i-mi cer scuze fata de ei dar eu nu i-i consider meseriasi asta fata de colantul de pe anumite taxiuri care rezista  mult mai mult).

Lam pus in primavara si vara a inceput sa se stranga pe la incheheturi; Daca zgariam mazina un pic colantul incepea sa se stranga si sa ramana urme destul de mari vizibile.

Mentionez ca masina era alba.

Acum dupa 3 ani vreau sa o decolantez sa o chituiesc din nou si eventual sa o vopsesc daca nu sa o colantez eu singur. 

Are cineva idee cum pot da colantul jos dupa masina cu tot cu lipici ?

As vrea sa stiu care sunt procedurile.

Sa cumpar un feon sa o incalzesc iar apai sa o sterg cu diluant ? 

Aveti vreo idee in acest sent de decolantat colantul dupa masina ?

Care sunt procedurile de recolantare ?  

O sa pun si poze sa vedeti cam ce va asteapta dupa colantare.

Mentionez ca eu am colantat-o pt ca era mult mai ieftin si probabil la un papuc nu merita sa dau banii pe vopsire .

Modificat de ppaarroollaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stie nimeni cum sa decolantez o masina fara sa ramana lipiciul ala dupa folie pe tabla masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut , am si eu o intrebare:

Masina mea (Golf 3 1.6 CL) este de culoare neagra care bate putin spre mat.Pe talon scrie NEGRU ,masina are cateva puncte de rugina care se vad cu ochiul liber( am facut eu o improvizatie cu banda izoliera neagra sa nu mai vada asa rau).Daca as colanta toata masina neagra imi trebuie omologare RAR ca este colantata sau atata timp cat este aceasi culoare atat in talon cat si pe masina nu mai trebuie? un raspuns va rog!

 Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca păstrezi culoarea e ok nu trebuie omologare. Ai grija cu petele de rugina ca autocolantul nu rezolva problema. Curata zona eventual chit si macar un strat de grund. Abia apoi folia. Personal inclin spre vopsire totala deoarece diferența de pret nu e asa mare. O colantare toatala te duce undeva la 800-900 lei iar o vopsire daca cauti bine gasesti pe la 1300-1400.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am sa fac! Multumesc! :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde gasesc autocolant prin Cluj? Am gasit pe net dar exista comanda minima si mai e si transportul. Mie imi trebuie maxim 1m liniar pt niste ornamente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masina mea in timpul operatiunii de colantare, este poza de anul trecut, pana acuma foarte multumit de colant are 1 an

 

post-98075-0-31579300-1407687403_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea in timpul operatiunii de colantare, este poza de anul trecut, pana acuma foarte multumit de colant are 1 an

Observ din imagine ca masina a fost neagra inainte , cat te-a costat toata operatiunea folie+RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este albastra (ala de vw) si nu am facut omologare pt ca nu mai exista cod de culuare in certificat doar culuare (7 parca). Legat de pretul materialului aici depinde de care pui, eu am colatat cu Oracal 651 recomandat este Oracal 751 cu asta nu te ma chinui la haion asta sta mai bine in 3 axe, (haionul este curb in 3 axe partea de sus de la luneta) masina a fost conlatata de mine asa ca nu pot zice un pret la manopera,  este facuta doar din bucati intregi, nu cum se fac cele de la taxi la usa daca esti atent. Colantul 651 este in jur de 5 euro la distribuitor, iar 751 cam 8 si ceva, ai nevoie de apr. 20 mp, se foloseste coland cu latime de 1 m, iar la capota latime de 1.26 se vinde la metru patrat, timpul de conlatare nu pot sa apreciez ca am facut printre picaturi + tinichigerie la masina, la moi la atelier dureaza cam 1-2 zile daca masina este pregatita inainte, aici ma refer sa nu se exfolieze vopseaua sau rugina, masina se pregateste inainte ca si la vopsit, se vede daca este o suprafata cu rugina sau vopseaua exfoliata, daca ai nevoie de sfaturi nu ezita sa intrebi, cu stima Silviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa o decolantez cu greu , au fost necesare cateva zile sa i-l dau jos cu un feon cu aer cald , iar apoi sa dau lipiciul ala cu nitrodiluant. Am umplut cred ca jumatate de sac de carpe cu lipici post-44115-14078641541301_thumb.jpgpost-44115-14078641802466_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este albastra (ala de vw) si nu am facut omologare pt ca nu mai exista cod de culuare in certificat doar culuare (7 parca). 

Momentan mai am cateva probleme tehnice la masina si ma ocup de ele mai intai si dupa am sa ma ocup si de vopsea(are pete de rugina cam urate dar nu foarte grave  :( ) Am sa-ti las mesaj cand o sa am nevoie de informati. Multumesc frumos! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!