Jump to content

colantari auto


alecsus
 Share

Postare recomandată

Mai oameni buni, eu nu am zis-o cu rautate. Am spus-o si pe alte thread-uri si o mai repet. Suntem aici ca sa ne spunem opinii, pareri. Daca ne intepam unii pe altii nu rezolvam nimic. Colantati-va , vopsiti-va , varuiti-va sau pictati-va masinile. Nu va opreste nimeni. Dar va rog frumos sa fim oameni si sa nu ne dam "granzi" . Daca am gresit cu ceva in postul trecut era de ajuns sa ma corectezi colegu' DEY_tm nu sa faci atata haz de necaz cum s-ar zice. Asta e parerea mea despre colant si nu mi-o poate schimba nimeni. Eu daca am A8 (ceea ce e visu' meu) sau X6 inseamna ca am si bani de optiuni bune si nu mi-l colantez, il iau pe comanda direct vopsit in culoarea dorita.

In fine...deci va rog inca odata haideti sa fim mai prietenosi si sa nu facem "bisericute" .

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    7

  • mishake

    5

  • Deniss95

    5

  • omu_negru84

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate am auzit,vara cand o lasi la soare prea mult timp trebuie sa mai arunci cate o galeata de apa pe ea,acum nu stiu cat de adevarat e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am zis-o cu rautate, doar ce am observat pe site-ul respectiv, masini de multi bani care erau colantate super. Asa e, fiecare cu parerile lui, de aceea suntem aici, sa discutam, sa ne spunem parerile. Eu am gasit o firma din Caransebes, care da garantie 2 ani la autocolant, o gama variata de culori... Fiecare cum poate, face cum crede ca e mai bine, nu trebuie sa crezi ca cineva tine in mod deosebit sa te contrazica, adevarul e ca am vazut taximetristi cu usa imbinata cu autocolant de 3 ori, e jenant pentru ochi, se vede ca omu ala voia doar sa aibe masina galbena, nu sa fie atent la detalii, de aici zic eu ca nici folia nu a fost multi bani, omul se zgarceste, asta mi-e mie foarte clar.

Numai bine si sper ca nu am suparat pe nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ! Am gasit topicul acesta sincer dupa cautari la problemele mele cu motorul de 2.0 l gti de golf 3.

Din fericire sau dupa opinie .."nefericire" de-a lungul anilor am lucrat cu autocolant f mult timp ... pe orice fel de suprafata si in general am pus pret mare pe calitatea acestuia .

Eu unul pentru toate lucrarile la care am avut nevoie am apelat la Algernon ...importatorul ORAFOL in Romania .... am si cateva lucrari facute ... printre altele de alte tipuri .

In principiu exista cateva specificatii date de producator

1. temperaturile intre care se pot aplica aceste folii

2. tipul de suprafata pentru care se cumpara folia ( exista mai multe tipuri pt suprafete diferite)

3. Calitatea suprafetei ce urmeaza a fi colantata (curata si fina)

4. Aplicarea foliei pe suprafata functie de tipul foliei

5. Garantia data de producatorul mai sus mentionat este de 5 Ani in conditii normale ( asta inseamna ca daca aruncati cu pietre in el ....la un momendat va ceda)

Cam astea sunt .... va puteti face imagine a ceea ce se poate face ....atat din grafica....cat si din aplicare mai pe toate sit-urile de gen

de la folii colorate la folii imprimate ...si carbonatate in sus + intesari de culori pe suprafata

Va astept si cu alte informatii despre folii dedicate si sau speciale

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si din experienta ta, nu ai macar o poza cu ce ai facut, sa vedem si noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred totusi ca restul lumii de aici ar vrea sa vada o capota sau ceva cu colant.. nu reclama :)

no offense

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat exemplu de autocolant nu de colantare. Aceea e de la ei...nu am nici o legatura cu ei decat ca si cumparator.

Am o poza in care puteti vedea colantarea pragurilor si a spoilerului...nu va uitati la gagici ca alea nu sunt colantate :(

De 2 ani e autocolantul pe prag si inca tine binisor.

post-68590-1280996370_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:(

pai daca tu pui poze d-astea :) crezi k ne uitam la praguri ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi pus altceva dar mai elocvent nu am decat noaptea si nu se vede...uitati-va si voi la obiect nu la subiect. Gagici sunt destule pe strada...colantari mai rar. Daca nu e un exemplu bun sariti peste si asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))

glumeam domnu'

Oricum arata bine "bara" :D mai ales ca inca rezista si nu se cojeste

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal eu am avut usa data peste cap si am o dunga ramasa pe verticala nu adanca daca pun o bucata, exact pe ea oare se mai vede masina este neagra de dus, la tinichigii nu o mai duc ptr ca mai rau mi-a facuto pe deasupra mi-a si gazato :) sal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te dezamagesc dar se va vedea din pacate... :banghead:

toate bune sa le aveti!

Modificat de mishake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut...cam tarziu postez...dar acum am dat peste acest topic...si sper sa va fiu de folos.

Lucrez in domeniul publicitatii de ceva ani (vreo 6 la numar) si am colantat in tot acest timp aproape orice.

Intr-adevar exista multe tipuri de folie autocolanta in functie de suprafata de aplicare. Cele mai folosite tipuri sunt 641 (economic) si 651 (intermediar) de la ORAFOL. 651 ar fi cel mai indicat pentru colantari masina...pentru ca are o rezistenta la intindere mult marita...si protectie UV mai mare. La taxiuri oamenii vin cu autocolant cumparat din piata le 2 lei mp..si automat ca se exfoliaza.

Conteaza foarte mult finisarile care sa aduc autocolantului....si procedeul de montare. Zilele trecute am colantat un chevrolet captiva din gri l-am facut alb...si a iesit perfect...omu a avut inainte negru mat pus pe masina...care a rezistat apox 2,5 ani...

Atasez cateva poze sa va faceti o idee.

PS...prin primavara o sa-mi colantez si eu masina...momentan am doar cupola negru mat...culoarea masinii fiind rosie

post-69365-1284501355_thumb.jpg

post-69365-1284501359_thumb.jpg

post-69365-1284501363_thumb.jpg

post-69365-1284501368_thumb.jpg

post-69365-1284501373_thumb.jpg

post-69365-1284501447_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ORAFOL sunt foliile de print iar ORACAL sunt foliile la culoare pentru colantare. Bine e si ORAFOL ca si solutie de colantare dar printata nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ORAFOL este producatorul mare...care porduce folii ORACAL, ORAJET, etc...

Pentru folii autoadezive sunt ORACAL....colorate in masa sau nu....pentru printere de mari dimensiuni se poate folosi si 641 alb dar se foloseste un alt tip numit de ei ORAFOL care este putin mai subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei boss, tu esti omu' care lipsea pe acest topic. Spune-mi te rog, daca vreau sa aranjez masina, chituit - finisat, gata de vopsire si ma hotarasc sa ii "trag" o folie, cat o sa ma tina, ce imi recomanzi, cat material am nevoie? Mentionez ca detin golful din profil si vreau sa-l fac tot rosu, inclusiv barile fata-spate. Poate imi poti spune si un pret estimativ. Foliile de mai sus le-am gasit in Caransebes, nu departe de Lugoj, deci pot sa le achizitionez cu usurinta, doar pretul sa nu ma arunce jos de pe cal :lol:

Multumesc si numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEY_tm Merge colantata si daca este chituita si finisata dar finisajul trebuie sa fie aproape perfect...pentru ca orice imperfectiune o sa se vada pe autocolant. Ca recomandare ar fi folia 651 intermediare cal, cu o durata de viata recomandata de producator de 5 ani de zile...eu zic ca 3 ani te tine. Ca necesar de material nu stiu sa-ti spun acum....o sa iti spun maine cand ajung la munca si fac un calcul estimativ...asta e in functie si de cine iti colanteaza masina...fiecare are modul lui si poate intra mai putin sau mai mult autocolant. Pentru plastice sincer ti-as recomanda o vopsire cu vopsea speciala pentru plastic...pentru ca plasticul de la bari care il are golful nu este unul lucios ci are asperitati....care nu permite colantului sa adere 100% la suprafata. Pretul de producator este de 4,40 Euro/mp (fara TVA). Daca te duci la o firma specializata o sa te ajunga aprox 800-1000 lei colantarea unei masini mici full. Daca ai pe cineva care se pricepe la racletare...te ajunge mai putin dar si vreo 2 zile de munca. Ca idee noi o cupola de masina in maxim 1 ora o terminam...la mine cand am facut cupola cu negru mat...am stat 2,5 ore...dar a iesit perfect...fara pic de bula :)).

Sper sa fi inteles ceva...daca nu revino cu intrebari

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ingrijoreaza faptul ca se poate vedea chit-ul pe sub autocolant, adica sa se vada pete, e posibil? Oricum nu vreau sa ma duc la o firma specializata, la 1000 ron o vopsesc si am terminat balciul, sa vad cat m-ar costa materialul si cat mai imi cere un tip din oras care se ocupa cu asa ceva. Eventual barile sa le fac fine + primmer pt plastic + grund, apoi sa le colantez. Multumesc pentru sfaturi, chiar is curios cum ies mai bine.

Numai bine, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibiliatea sa se vada pete. Oricum sfatul meu este spre vopsire...pentru ca atunci cand o sa vrei sa o vinzi....tot trebuie sa o vopsesti...ca cu colant isi pierde din valoare. Si eu vreau sa o colez total...ca am ceva imperfectiuni la vopsea...dar cand o fi sa o vand vreo data...dau jos colantu si imi ramane vopseaua originala. Ai gasit tu undeva sa vopsesti cu 1000 lei toata masina ?...mi se pare curios de putin

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Am o problema cu tapiteria de pe plafon si pentru ca pe unde am intrebat mi s-a parut foarte scump sa recapitonez plafonul, ma gandeam daca nu ar merge sa colantez plafonul PE INTERIOR... Ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar cu adezivul de pe autocolant o sa iti vina in cap. la ce pret ai gasit capitonatul (material + manopera)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Nu te-as sfatui sa pui autocolant pe masina,la noi in Ro nu exista autocolant bun,este foarte subtire si slab calitativ in comparatie cu unul "original",iar daca pui,o sa se dezlipeasca,nu recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit cu 300E, piele alcantara cu tot cu manopera.

Modificat de Bogdan-vwg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

300 de euro doar plafonul? extrem de scump chiar daca e vorba de Alcantara. Cu putina indemanare il poti face tu foarte usor, ori cu Alcantara ori cu alte tipuri de panza. da un search ca s-a mai discutat pe aici. Autocolantul o sa arate urat la interior, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!