Jump to content

Al 3-lea stop


Tracto
 Share

Postare recomandată

Inca o varianta interesanta aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tracto

    18

  • DEY_tm

    8

  • b-66-six

    5

  • robert28

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

ultimu_neuron

Am vazut asa ceva pe ebay. seamana foarte mult cu cel din poza lui robert28 de pe prima pagina a acestui topic.

stop frana

Vanzatorul spune ca e de polo 95-00 sau vento 96-98.

Oare o fi la fel ca cele OEM montate pe G3?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe vento nu este al 3-lea stop probabil sigur este puss..asa am si eu dar nu il am in interior ci in exterior intre eleron si portbagaj si se vede si da destul de bine la estetic parerea mea:D:D:D:D

post-70531-1278964972_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut asa ceva pe ebay. seamana foarte mult cu cel din poza lui robert28 de pe prima pagina a acestui topic.

stop frana

Vanzatorul spune ca e de polo 95-00 sau vento 96-98.

Oare o fi la fel ca cele OEM montate pe G3?

Multumesc

Ultimu neuron din poza cred ca este identic cu ce am eu,doar ca ii lipseste capacul din spate,cel putin asa se vede in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! Mi-am luat si eu stop aftermarket cu 24 de leduri (a costat doar 12 ron :( ), si as vrea sa stiu unde sa conectez firele de alimentare pe blocul de lumini din partea stanga. Am vazut ca sunt si ceva mufe nefolosite pe acolo. Imi poate spune cineva la ce mufa sa il leg direct cu papuci, sau daca nu, atunci ce fire dezizolez sa leg stopul ?

Modificat de robex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu miam pus si al 4-lea stop sun spoiler.acum intrebarea este :stie cineva sa-mi zica si mie cum sal fac sa clipeasca cand apas frana??are cineva idee???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar merge sa-i pui un releu de semnalizare. Daca e pe leduri , va clipi mai des decat semnalizarea pe bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e pe leduri dar dac zici ca va clipi mai repede decat semnalizarea e prea repede ceva mai lent .ca si semnalizarea ar fi bine.o sa incerc cu releu sa vad cum iasa:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa clipeasca lent, trebuie sa pui in paralel cu stopul o rezistenta (5-10 ohmi ....incerci si vezi cu care merge mai bine) care sa pacaleasca releul...ca si cum ar merge pe bec.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Cum as putea anula timpul de aprindere mai rapid al stopului de frana pe led astfel incat sa se aprinda in acelasi timp cu stopurile laterale? Ledurile se aprind cu 1/2 - 1/3 sec mai repede decat becurile. Credeti ca daca pun o rezistenta pe firul de la stopul cu leduri ar putea intarzia acest timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu miam pus si al 4-lea stop sun spoiler.acum intrebarea este :stie cineva sa-mi zica si mie cum sal fac sa clipeasca cand apas frana??are cineva idee???

Uite aici o varianta cu cat mai putine componente.

Si aici niste link-uri cu un montaj experimental

semnalizare1

semnalizare2

semnalizare3

Am facut montajul cu urmatoarele componente

-releu cu doua perechi de contacte

-o rezistenta de 50-200ohmi, valoarea nu este critica, din ea se regleaza raportul dintre timpul in care becul sta aprins si cel care sta stins; inversarea acestor timpi se poate face prin legarea becului pe pinul 7 al releului (de exemplu daca becul sta aprins 1ms si stins 3ms prin inversarea aceasta va sta aprins 3ms si aprins 1ms); atentie ca numerotarea pinilor releului am facut-o aleator, ea diferind in functie de releu

-1 condensator electrolitic de 50-200 microFarazi la cel putin 16V; atentie ca trebuie respectata polaritatea. Din el se regleaza cat de des sa clipeasca, cu cat este mai mare valoarea cu atat clipeste mai rar. In primul clip am folosit 100micro, iar in al doilea 200micro.

In clip-uri intensitatea luminoasa la clipituri este egala, se vede asa din cauza filmarii.

Sa vedem daca reusesc sa-l lamuresc, ca dupa 2-3 clipiri sa ramana aprins fara sa recurg la tranzistori sau circuite integrate ;).

@ultimu_neuron: Nu cred ca merge doar cu rezistenta, nu ar face decat sa diminueze intensitatea.

Probabil ar merge daca ai pune si rezistenta in serie si un condensator electrolitic (nu stiu ce valoare, trebuie incercat) in paralel cu stopul.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa adresez o rugaminte celor care au al 3-lea stop din fabrica sa imi spuna si mie dimensiunile exacte ale conturului negru (ce inconjoara stopul). Vreau sa montez al 3-lea stop si nu imi place cum arata fara acel contur si vreau sa il fac din folie la dimensiunea exacta. Astept masurile voastre . Va multumesc ! :Driver:

post-10002-1281012265_thumb.jpg

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cei care intrebau de intarzierea pentru leduri fata de becuri, se poate rezolva cu o rezistenta....pentru clipire se poate adapta un releu de semnalizare de dacie, eu am facut si merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar vezi tu ca la releul de dacie clipeste rar de fapt trece ceva timp pana se reaprinde becul iar la cele de formula unu ledul licare mult mai des .daca s-ar putea face ceva la releul de semnalizare sa licare mult mai des fata de normal ar fi perfect

cred ca e mai buna varianta lui "lupobv"dar e de munca pt realizarea circuitului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa scapati de lag, sau timpul necesar aprinderii si stingerii becului normal cu incandescenta le puteti inlocui cu leduri de tip W5W.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat si eu stopul OEM . Conturul din vopsea de pe luneta l-am reprodus din folie de 95 % si se vede foarte bine .

Pe aceasta cale ii multumesc inca o data lui Dacro pentru dimensiunile furnizate .

post-10002-1284065954_thumb.jpg

post-10002-1284065996_thumb.jpg

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde anume ai legat mufa sau firele pt al 3-lea stop(pe blocul cu becuri). Ma intereseaza mufa sau culoarea firelor pe care trebuie sa il leg in paralel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am legat la stopul din stanga. Dai jos capacul de protectie si o sa ai 2 mufe, una mai mare si una mai mica. Pe pe mufa mai mare te legi la firul rosu cu negru (+) si la cel maro pentru masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, cu ce ai lipti stopul, ca eu am folosit banda dubla adezivă si s a deslipit. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banda dublu adeziva neagra. Am gasit in Carrefour se numeste "Car tape" si scrie ca e speciala pentru asa ceva. Mi-a cazut si mie dar a doua oara cand l-am lipit am curatat toate suprafetele bine si nu am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vara pe caldura mare o sa cada intr-o veselie. Trebuie o banda dublu adeziva mai calumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cu banda dublu adeziva am lipit eleronul de la bizon scria ca e pt. Bandouri eleroane si alte chestii de genu si sta inca f bine. Am lipit acum 5 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu ma gandeam sa montez un stop de matiz ! am vazut ca se vede destul de bine in trafic, ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ce are? Eu am unul de fiat albea, incadrat frumos, sus la mijloc. E la fel ca cel original de vw, numai ca imi lipseste folia aceea care il incadreaza. Dar nu ma deranjeaza ca la vara ii pun folie. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!