Jump to content

Proiect golf V 2.0 TDI 4Motion


Vizitator

Postare recomandată

Salut,sunt nou pe forum,si am decis sa-mi prezint si eu masinuta care deocamdata a intrat intr-un proiect de transformare :D

O voi prezenta normal cu inceputul dupa care revin la partea cu tranformarea....

Masina a fost cumparata de la noi din tara, mai exact am fost pana in Satu Mare dupa ea:)) avea 145.000 km masina nu arata prea bine exterior,respectiv vopseau era cam prost intretinuta plus prost data jantele erau zgariate,cauciucurile erau fiecare de un fel plus ca erau varza, urme de uzura in interior, dar ce m-a atras foarte tare a fost motorul care fiind diesel si avand ceva km se comporta extraordinar,nu scotea zgomote cidate si cel mai important nu scotea pic de fum nici cu motorul rece nici cu el cald, faptul ca este 4motion si inca cateva optiuni foarte ok,cum ar fi scaune electrice full piele incalzite,perna lombar sertaras in dreapta sub scaun ,cotiera etc, si ca varianta este sport :D ,schimbatorul ferm ambreajul la fel testata cu vag comul nici o eroare am zis mecanic/tehnic este ok o iau ceea ce am si facut.Plus ca nu parea sa fi avut vreo bubuiala serioasa,lucru care pe viitor a fost verificat.cu alte cuvinte cel carea avut-o "avea o masina...."si atat mergea cu ea pe oriunde si aia era...:( nu avea sa zic asa un extra care.

Am ajuns acasa am bagat-o in service si am constat urmatoarele:toate amortizoarele curse(eu credeam ca sunt numai 2) un rulment pe spate de schimbat,burdufele de planetare si ma rog scuturi chestii de genul,atunic am zis tot raul spre bine si m-am documentat si am zis sa fac si modificari daca tot schimb si am inceut sa caut amortizoare sa ma interesez si pana la urma am gasit si am reusit sa-mi comand niste Bilsteine-uri B6 fata spate, de care sunt foarte multumit intre timp am facut schimb la cam tot ce s-ar incadra la categoria de "consumabile"

Ulei motor,ulei cutie,filtre ulei motorina.Lichid Haldex,filtru haldex, lichid frana,.....din pacate a trebuit sa mai bag niste banuti pentru a schimba si cateva chestii din interior: butoanele de la sofer pt actionarea geamurilor plus grila,butonul de esp,butonul de oglinda si au mai fost cateva oricum nu asa multe :)).Bun am facut asta cu "readucerea la normal" si am inceput sa ma gandesc ca trebuie sa incep sa o modific.

In prima faza am inceput cu sunetul,eu fiind pasionat si cu acest domeniu mi-am creat un sistem audio destul de ok

I-am antifonat usile ,am dat cu 3 straturi de teroson pe dedesuptul masinii(pt comfort),i-am schimbat Radioul-OM cu un DVD 2din,In cazul meu un Alpine iva w200 RI cu procesorul de sunet PXA H701 acestea doua fiind legate prin fibra optica,2 statii audison lrx4300 si un Helix H400 Esprit,iar difuzoarele de la Hertz seria Hi Energy.Sistemul fiind full activ 3-cai Tw,media,Midbass controlate fiecare independent.

Acum ,in prezent sunt din nou under construction si voi vedea eu ce sistem voi face nu va mai plictisesc cu detalii de genul :)))mai ales ca nici eu nu stiu ce sa pun pe ea.....deocamdata

Si stage 3: A fost ziua mea si niste prieteni buni de ai mei ,stiind ca am o pasiune pentru masina in general s-au gandit sa-mi faca cadou geamurile fumurii pe spate 3M lucru care mi-l doaream dar mai asteptam niste banuti,au reusit sa ma bucure foarte tare si sa ma faca sa-mi creasca dragostea si mai mult pentru masinuta si sa ma ambitioneze si mai tare sa-i dau inainte si astfel m-am decis sa ma ocup de exterior sa-i dau o noua vopsea mai speciala:P sa-i schimb faruri stopuri jante distantiere evacuare bumper etc.si in prezent masina este in service i-si asteapta anumite piese, culoare etc.

Voi pune pozele cu ea "underconstruction",urmand sa reactualizez cu noul look sau cu anumite etape ce le-am mai facut :)) sper ca va iesi tare si ca va fi frumusika:P

Astept pareri impresii,reprosuri orice :)Va multumesc(deocamdata nu am gasit poze cu masina simpla dar o sa mai caut si pe la prieteni si sper ca voi gasi)

post-53751-1268853020_thumb.jpg

post-53751-1268853090_thumb.jpg

post-53751-1268853053_thumb.jpg

post-53751-1268853151_thumb.jpg

post-53751-1268853020_thumb.jpg

post-53751-1268853053_thumb.jpg

post-53751-1268853090_thumb.jpg

post-53751-1268853151_thumb.jpg

Modificat de kamikaze kmz
Link către comentariu

Bine ai venit! Tot respectul pentru ca ai avut curaj sa te apuci de un asemenea proiect! Spor la munca si te asteptam cu poze noi. Cu respect, Soso ASD!!

Link către comentariu

Bine ai venit pe vwForum! Interesanta povestea masinutei, si proiectul in sine este foarte interesant. Iti urez muult succes cu proiectul si sa-l duci la bun sfarsit fara prea mult efort. Cat depre masinuta.... sa o stapanesti sanatos fara incidente, si numar nelimitat de km! :vaidecapulmeu: Ce culoare te gandesti sa o faci?

Link către comentariu

ai avut un curaj demn de toata lauda :vaidecapulmeu:

spor la modificat

Link către comentariu
Bine ai venit! Tot respectul pentru ca ai avut curaj sa te apuci de un asemenea proiect! Spor la munca si te asteptam cu poze noi. Cu respect, Soso ASD!!

Multumesc mult pentru urare,si voi pune poze noi cu detalii cum am spus :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

frumoasa poveste.

fa sa iti placa tie.

cat mai multi km. fara probleme, chestia cu muzica este probabil de la varsta. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Mult succes in continuare si sper sa iasa cu ti-ai visat-o

Sa fieeeee!!!!multumesc si sper sa iasa intradevar cum mi-am dorit-o

frumoasa poveste.

fa sa iti placa tie.

cat mai multi km. fara probleme, chestia cu muzica este probabil de la varsta. :vaidecapulmeu:

Ma bucur ca ai remarcat "povestea" si ai apreciat-o,iar in ceea ce priveste muzica este de-a dreptul o pasiune care nu va disparea cu una cu doua singura piedica pentru minear fi "bugetul" exista oameni si pe forum care impartasesc aceeasi pasiune si sunt mult mai invarsta decat mine ,iar ei doar prin anumite scule audio si-au triplat valoarea masinii asta doar valoarea sculelor fara montaj si alte accesorii.in rest o voi face cum i-mi placemie ca vb aia "doar eu sunt proiectantul:))),stima

Bine ai venit pe vwForum! Interesanta povestea masinutei, si proiectul in sine este foarte interesant. Iti urez muult succes cu proiectul si sa-l duci la bun sfarsit fara prea mult efort. Cat depre masinuta.... sa o stapanesti sanatos fara incidente, si numar nelimitat de km! :beerchug: Ce culoare te gandesti sa o faci?

Multumesc mult pentru primire,culoarea ramane un secret:D sper oricum sa iasa ceva tare.

Link către comentariu

Foarte interesanta povestea,mi-a placut foarte mult!ce sa mai...speechless.

Bafta cu proiectul, o sa devina ceva foarte placut ochiului!Bafta!! :D

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute. Bafta la modificari si sa iti iasa exact cum ti-ai dorit.

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie si pentru curajul de a te apuca de un asemenea proiect. 2.0 TDI 4 Motion are potential si merita sa bagi bani in ea.

Iti doresc succes cu masina si sa-ti realizezi toate planurile.

Participi la SQ cu masina? La un asemenea sistem ma astept sa fi pe la concursuri.

Link către comentariu

Multumesc ,pentru urari ,am participat la concursuri si am luat locul 7 la Sq la clasa Audiofili 3canale cu primul meu golf pe care l-am avut inaintea asteia.Iar cu asta din semnatura acum in 2009 la pitesti am luat Locul I la cea mai mare clasa SQ Audiofili fara limita dar asta e mai dubios am avut noroc am fost singurul la aceea clasa :vaidecapulmeu:)

Link către comentariu

Ambițios tare proiectul. Vei fi foarte mulțumit de motor. Te așteptăm la

Link către comentariu

Felicitari, acum ca a trecut iarna, nu mai poti face drifturi la Polivalenta, trebuia sa faci altceva ceva nou. Excelenta masina, s-o stapanesti sanator, m-ai plimbat si pe mine azi iarna in ea, atunci aveam Cupra in service si eram cu MAzda 2 verde. :lol: :(

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si dupa cum am zis revin cu pozele de "reasamblare" :blink: si cu noul paint job Astept in continuare pareri ,critici,sfaturi

ps.. masina este under construction,asta a fost partea cea mai grea sa aiba o noua culoare, dupa care vin detaliile si amanuntul.

post-53751-1270321701_thumb.jpg post-53751-1270321710_thumb.jpg post-53751-1270321761_thumb.jpg

post-53751-1270321768_thumb.jpg post-53751-1270322254_thumb.jpg post-53751-1270321795_thumb.jpg

post-53751-1270321808_thumb.jpg post-53751-1270321884_thumb.jpg post-53751-1270321990_thumb.jpg

post-53751-1270322005_thumb.jpg

Link către comentariu

Vopseaua arata excelent,si farurile sunt foarte interesante,dar in schimb bara fata nu imi place,imi aduce aminte de Need For Speed,ceva mai discret cred ca i se potrivea mai bine,dar daca tie iti place e perfect,pana la urma asta e important. Bafta in continuare si Paste fericit!

Link către comentariu

Foarte frumoasa culoarea. Spor la modificat masina si asteptam cu nerabdare finalizarea proiectului :blink:

Bara ce model este? Nici mie nu prea imi place , dar daca iti place tie e ok :(

Link către comentariu

Cu bara sincer mi-am cam luat teapa:( cu ea... eu am comandat-o de pe un site din germania pe acel site din poze era altceva gen erau grile separte la proiectoare,grila pe centru separata,plus ca scria materia:ABS cu aprobare TUV si defapt in realitate difera putin, este cel mai prost tip de ABS posibil mai casant decat fibra lol.Atunci am zis asa e pretu e ok, ea e frumoasica si de fapt cand a venit s-a schimbat treaba dar nu-mi displace...parere mea este ca e putin "demodata" fiinde putin cam prea complicata(gen underground) e tipul de bara care zici azi "e ok e misto" si mai incolo zici "da e ok dar parca...."si tot asa deabea am inceput uite o prima schimbare la care ma gandesc ar fi sa-i schimb grila cu una de jetta am impresia ca s-ar potrivi,sau sa-i scot grila si sa-i fac o matrita,dupa care sa fac din fibra o masca fara semn.multumesc pentru precizare

Link către comentariu
  • 2 years later...

am renuntat la bara aia oribila dupa 3 saptamani am revenit lookul original,de ceva vreme nu m-am mai acupat de ea ,dar ma voi apuca din nou si voi pune poze in contiunare :D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!