Jump to content

pedala de acceleratie e prea tare :(


yda_v
 Share

Postare recomandată

Pedala de acceleratie e super tare ..asa o am de cand am cumparat masina , si m-am gandit poate ma poate ajuta cineva cu un sfat , cum se poate regla (motor 1.8 rv ,at)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pedala de acceleratie e super tare ..asa o am de cand am cumparat masina , si m-am gandit poate ma poate ajuta cineva cu un sfat , cum se poate regla (motor 1.8 rv ,at)

Nu ai ce regla la ea ... fisiie pe undeva , adica pierzi din vacuum pe traseu . Sint de verificat pompa de vacuum daca suge , furtunul daca nu are o fisura , tulumba de la servo daca nu are lichid in ea sau membrana gaurita ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg ce legatura are acceleratia (care e actionata prin cablu) cu instalatia de vacuum ...m-am uitat astazi si undeva sub galeria de admisie sint 2 arcuri care deschid clapetele de aer ...si am observat ca din cauza lor este pedala asa de tare .. chiar as aprecia un sfat daca se poate face ceva sa mai slabesc pedala sau daca asa e de tare si la voi macar sa stiu sa nu stric ceva :)

at=automatic transmission (cutie automata)

Merci!

Modificat de yda_v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam eu ca de la cutie automata,

si la mine merge la fel pedala mai greu, dar m-am obisnuit cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cred ca er trebui verificat cablu de acceleratie.

daca are sarme desfacute, merge greu...

revine greu pedala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revine usor pedala.E foarte tare pedala la apasare. Si nu am nici o idee de unde s-ar putea regla . Presupun ca arcul de la clapeta de acceleratie ar fi de vina :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-ti baga mainile in clapeta de acceleratie, arcurile alea 2 sunt pt fluturii din clapeta, nu pt pedala. am umblat o data la un golf cu AT si avea 2 cabluri de acceleratie, unul de la pedala pana la cutie si unul de la cutie la clapeta, ai toate sansele sa fie la fel si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Ok. Cum spune si "ksi_id" poate la g2 cu cutie automata asa e pedala mai tare asa ca o sa ma resemnez cu ea asa ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1.6d

cablu de acceleratie vine undeva deasupra la pompa de injectie si actioneaza o chestie rotativa de acolo poti regla taria pedalei

intrebare : cand e tare pedala iti tine turat motoru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. merge normal numai ca e mai tare decat pedala de frana :) si dupa 30-40 de km ma iau carceii la picor :) si cand conduc alta maisna turez motorul fara sa vreau :) (pt ca eu sint obisnuit sa apas serios pe pedala )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma si io am incercat sa umblu la cablu dar mi s-a dat peste cap relantiul ba merea, ba nu merea bine, faza ii ca si la mine mere mai greu dar nici vorba sa fac carcel sau io ma stiu ce.

verifica cablul-urile sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi am sa verific cablurile .Dar in mare am sa ma obisnuiesc cu gandul ca asa este de tare pedala la cutie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca tre sa fie asa tare... Tre sa fie ceva... Daca faci un drum lung o sa faci febra musculara :icon_thumright::)

Nu cumva are un arc si pe pedala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!