Jump to content

Swap de motor


cr0n0s
 Share

Postare recomandată

Salutari. Cum minunata varsta de 18 ani se apropie cu pasi imensi, ca orice pusti innebunit dupa masini, vreau sa imi achizitionez una.

Cu banii oi vedea eu cum oi face. cel mai probabil o sa le propun alor mei sa faca un imprumut de cca 7-8 mii si le-oi da eu inapoi cand terc pe serviciu... (probabil peste vro 2 ani). Dar ma rog.. asta nu prea are relevanta aici.

De ce am postat. Vreau sa optez pentru un golf 4 cabrio de pe mobile.de cu euro 3 ca sa nu am probleme la inmatriculare si alte treburi si sa imi mai cumpar ca baiatu un motoras VR6 de pe un golf 3 sau un passat mai vechi de prin ger, ma rog suspensiile de pe fata, transmisie si ce o mai trebui. nu prea le am cu mecanica. Le pun frumos in portbagaj si vin cu ele in ro.

Inmatriculez masina si apoi ma duc sa imi schimb motorul ca din cate am vazut eu nici un politist nu a stat sa controleze seria motorului.

Se poate face swapul la noi in tara? Se poate face swapul cu vr6-ul pe un golf 4 cabrio? (de putut stiu sigur ca se poate pune pe golf, insa nu stiu ce modele sunt suportate)

Am postat deoarece am vazut ca aveti in grup niste golfuri si poate mi-ati putea vreunul din voi un sfat - daca merita investitia sau nu.

astept cu mare nerabdare raspunsurile voastre, si daca nu am postat unde trebuia, rog un mod sa mute postul.

merci anticipat.

p.s. de asemenea as mai avea de optat si ptr un golf iv coupe

Modificat de cr0n0s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

fiind prima masina incearca sa gasesti un TDI . Din pacate m-am uitat pe mobil si dupa cautarea mea au rezultat doar 3 pagini de golf iv cabrio dupa 2001 si diesel. nu o sa gasesti decat motoare de 90CP. Faci chiptuning si ajungi la 120. Pentru prima masina este suficient. Ai cuplu de diesel, consum bun (doar ai bani de returnat)...

Ca pret 7-8 mii nu ajung pentru cabrio. Pretul e de la 10mii la 18mii !

Vezi si tu AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

In avans iti dores bun venit printre soferi. Cateva chestioare:

- ii dau drepate lui voinea cu masina si motorul. La bani, mai recalculeaza si tu putin. Ce vrei tu mai costa (mobile.de te ajuta).

- nu uita ca te costa si motorul suplimentar ceva, te costa si mecanicul ceva (mai mult). Doar daca nu esti tu f. priceput la chestii d-astea.

- parerea mea in legatura cu schimbatul motorului: nu te juca cu melitzia ca e lege, frate: nu ai voie sa schimbi ceva de pe masina fara sa apara in pe carte. Motorul? Nu prea se uita la el, dar la RAR il verifica, daca vrei sa o revinzi, sigur nouyl proprietar se uita. Daca iesi din tara si te opreste vre-un militzian strain si are chef sa verifice masina daca nu e furata, se uita la seria sasiului si a motorului. Unii sunt asa de scrupulosi si isi trec si schimbarea de cauciucuri in acte...

Si o ultima chestie (mi-au spus-o si mie altii, o spun si eu mai departe): "fa-ti" mana pe o masina mai uzata si mai "calma". O sa ai destul timp sa fi "nervos"... (nu zambi si spune "yes, babacu'" :rolleyes: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti la varsta la care esti plin de impresii si ai impresia ca esti regele soselelor. sa-ti puna careva in mana un vr6 si-i rupi pe toti. Nu e un repros, si eu sunt apropiat de tine ca varsta (mai am putin si fac 22) si-mi amintesc cum eram acum 3 ani. Exact ca tine. Iti spun sincer... daca aveam o masina de 200 si ceva de CP in mana, nu stiu daca mai eram aici sa postez... sincer! Pe langa asta, nu cred ca realizezi sumele enorme pe care le vei cheltui pentru schimbarea motorului (ca sa nu mai zic si eu de bataile de cap cu politia, RAR, etc...). Parerea mea, ia-ti un TDI de 90CP, fa-i un chip si o sa-ti ajunga. (In locul tau chiar as merge vreo 6 luni fara chip, prea multi CP la prea putina experienta nu poate sa dea nimic bun). Si inca ceva... 7-8000? Deci vrei un G4 de prin 2000-2001 (ca-i trebuie Euro 3), un motor VR6 si toata manopera de schimbare a motorului (care nu cred ca va fi un milion) la 7-8000E? Nu uita de taxele de inmatriculare, vama (!!!)... Ca sa-ti faci o idee, eu am dat 9500E pe un G4 TDI de 90CP din 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mah lasati omul in pace,

eu am inceput pe un scirocco 2 16V 139 CP

la banii astia nu o sa-ti iasa g4 vr6 aproape sigur

dar un g3; corrado , etc se poate

sau la extem ... un MK2/MK1 direct bomba de la mama ei.

:lol:

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos de aprecieri si pareri. Postul a fost scris acum ceva timp, si postat pe inca 2 forumuri.

Unul din ele m-a indrumat sa vin sa inteb aici (si bine au facut)

In cel de-al doilea am primit chestii de genul "o sa te omoare motorul", "nu iti lua", "nu ti-ar placea mai mult un 2.0" etc :lol:

Intre timp m-am mai interesat si am observat ca preturile o sa cam depasesasca posibilitatile mele.

De asemenea s-ar putea sa optez ptr un golf cu 3 usi deoarece f multa lume mi-a spus ca nu e prea bine sa imi iau cabrio mai ales ca nu am garaj (stau la bloc). :lol: (astept si parerea voastra aici)

Eu nu prea sunt genul de om nebun pe care "il mananca talpa". Sunt la fel de constient ca voi ca nu am experienta si ca reprezint (oarecum) un pericol. Am zis sa imi fac o masina buna si destul de puternica deoarece nu stiu cand s-ar putea sa imi permit alta :lol: (mai ales ca urmeaza si faculatea/facultatile s.a.m.d)

Sa vad cum rezolv cu parintii. Daca nu or sa fie destui bani s-ar putea sa fac ce a spus voinea.

@scirocco cine imi mai inmatriculeaza mie golf 3, corrado, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai iti iei unu din .Ro cu 4500 sunt sigur ca gasesti

si apoi cu 1000-1500 iti pui sigur si motoru

poate si mai eftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mah lasati omul in pace,

eu am inceput pe un scirocco 2 16V 139 CP

la banii astia nu o sa-ti iasa g4 vr6 aproape sigur

dar un g3; corrado , etc se poate

sau la extem ... un MK2/MK1 direct bomba de la mama ei.

:lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Esti un caz fericit. In general cei care incep pe puteri prea mari (150+) sfarsesc devreme la cimitir, eventual bagand acolo si nevinovati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti un caz fericit. In general cei care incep pe puteri prea mari (150+) sfarsesc devreme la cimitir, eventual bagand acolo si nevinovati.

Sunt de acord cu asta. Chiar acum vreo 2 luni am aflat ca un tip pe care-l cunoscusem acum vreo 2 ani la mare (statea in CT) a primit cu ocazia implinirii a 18 ani cu BMW 525 de la tatal lui (care mie mi se pare cel putin inconstient, cum sa pui atata putere in mana unui pusti de 18 ani). Anyway, ideea e ca doua luni mai tarziu s-a infipt cu el intr-un copac la 100+km/h, la 2 saptamani dupa ce tatal lui (omul asta era nesanatos) i-a cumparat un volan sport, evident fara airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand sa lasi entuziasmul la o parte, fa inainte 300 - 1000 km cu parintii langa tine, te mai tempereaza ei!!! stiu atatia care au pus mana pe masini puternice dar nu aveau experienta si au bagat in pamant oameni nevinovati sau au intrat ei

ce zici??? masina buna (ford 2001 full opt) + vreo 200 km/ora (dupa estimarile politiei) + copac sanatos + el (22 ani carnet de un an) si sora lui(20) = parinti fara sprijin la batranete

o masina cu cp mai putini te ajuta mai mult

iti urez sa-ti dobandesti din prima permisul si tine minte raspunzi de cei din masina, de ceea ce faci, condu preventiv :(

bafta si sa auzim de bine :o

imi cer scuze pt ;)

Modificat de radu_cracu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti un caz fericit. In general cei care incep pe puteri prea mari (150+) sfarsesc devreme la cimitir, eventual bagand acolo si nevinovati.

<{POST_SNAPBACK}>

nu stiu ce aveti voi da' de unde faza ca daca ai > 150 cp tb neaparat sa dai cu ei de copaci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, dupa toate posturile voastre am inteles ca DA, se poate face la noi in tara asa ceva, dar ca ar terbui sa mai astept pana sa fac un asemenea pas. Nu sunt un inconstient, si de obicei cand 2 sau mai multi oameni spun ca sunt beat, ma duc si ma culc :(

O ultima intrebare mai am. RAR-ul ar fi omologat schimbarea de motor? (probabil asa voi face dupa ce voi dobandi o anumita experienta ptr ca nu stiu daca voi avea bani de alta masina)

In continuare vreau sa rog administratorii site-ului sa nu imi stearga userul (am vazut ca tineti o evidenta destul de stricta) ca sa mai invat si eu. Promit ca nu ma bag in seama aiurea sau fac offtopicuri. merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia-ti frate un golf 4 1.4 75 de magari ca e parfum pt 18 ani...stiu eu unu de vanzare jmecher 40.000km parfum masina 7500 de mardei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari un motto f.f. bun :(

Daca ai vointa muti si muntii din loc. Daca ai creier ii lasi acolo ca nu te deranjeaza

un g4 la 75hp este ok

cat pt schimbarea de motor iti trebuie actele si se rezolva

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!