Jump to content

Ajutor potrivire piese


bebeko
 Share

Postare recomandată

Vreau sa fac urmatoarele 2 modificari la Fabiuta, si sunt curios daca se poate:

1. se potriveste bara fata/spate de vRS pe Fabia 1 facelift fara nicio modificare ?

2. farurile de ceata ( rotunde ) sunt identice cele de vRS cu cele de Fabia 1 facelift ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac urmatoarele 2 modificari la Fabiuta, si sunt curios daca se poate:

1. se potriveste bara fata/spate de vRS pe Fabia 1 facelift fara nicio modificare ?

2. farurile de ceata ( rotunde ) sunt identice cele de vRS cu cele de Fabia 1 facelift ?

sa inteleg ca tu ai fabia model pana in 2004 si vrei sa o faci sa arate ca vrs face lift,ca in pozele atasate,raspunsul este :Da se poate:) si piesele se potrivesc tre doar cateva clipsuri parca dar merge si cu chiplinguri si nu mai stiu sigur daca prinderile laterale de pe aripi in care intra bara sunt la fel ,sunt 2 suporturi de plastic negre dar sunt f ieftine

post-4364-1266331779_thumb.jpg

post-4364-1266331789_thumb.jpg

post-4364-1266331779_thumb.jpg

post-4364-1266331789_thumb.jpg

Modificat de Spankyro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Fabia 1 facelift din 2006 si vreau sa arate ca si vRS ( care stiu ca este doar un singur model - cel putin la barile fata/spate ). Din cate stiu eu chiar exista si Fabia sport care are barile de vRS ;)

post-5995-1266406470_thumb.jpg

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahaaa, hai sa iti raspund eu ca m-am documentat si eu acum vreun an dar n-am continuat din lipsa de bani.

1. Bara fata de RS se potriveste la montaj pe masina ta fara probleme.

2. Iti trebuie grile proiectoare stg si dr ca cele de pe masina ta nu se "pupa" cu noua bara. Nu sunt o avere, deci nu e bai.

3. Problema majora a barii de RS este ca are obligatoriu gauri pentru duzele de spalatoare faruri (toate RS-urile au xenon si implicit spalatoare). Deci va trebui sa iei si capacelele spalatoarelor si sa le lipesti pe bara inainte de a o da la vopsit SAU sa mai bagi niste bani si sa iti pui si spalatoare far (evident mai trebuie si pompa de lichid cu iesire pentru spalatoare, cred).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut in SOTE ca exista cod separat pentru bara fata de vRS fara gauri pentru duzele de la spalatoare faruri. De altfel, exista varianta de echipare sport, care nu are si xenon de serie. Normal ca bara vreau sa o iau completa.

Blitz, stii cumva detalii suplimentare despre bara spate ?

Si vad ca nimeni nu imi spune daca sunt aceleasi faruri de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu fabia sport nu o stiu si nici ce-i ala SOTE. In Etka nu am vazut decat modelul cu gauri de spalatoare. Marog, o sa consult din nou.

Pai nu stiu ce sa iti spun despre bara spate. Prinderile sunt absolut identice. Totusi, mi se pare cam uratica bara spate de RS. Eu zic sa nu investesti deocamdata.

Despre proiectoare cred doar ca sunt identice (verific maine si iti dau de veste). Can vroiam eu sa imi pun bara de rs ma gandisem sa imi pun niste site dinalea metalice de aluminiu in locul gaurilor de proiectoare, eventual dublate de niste plastic negru. Nu ma gandeam sa dau banii si pe proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SOTE este tot un fel de ETKA, dar ceva mai vechi.

Eu de fapt bara spate vreau sa o schimb, dar asta presupune sa o schimb si pe cea din fata pentru ... armonie. Ma incanta bara spate de RS pentru a incapea toba ( momentan am pe spate ca si in poza ).

Banii au sa vina din ... asigurari :icon_thumright:

post-5995-1266527647_thumb.jpg

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti anexa te rog, o poza cu tot spatele masinii? Sunt curios cum arata ornamentul de toba combinat la bara originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am inteles ca bara fata se potriveste fara modificari, trebuie inlocuite doar suporturile de pe aripa.

Inca nu m-am lamurit cum sta treaba cu farurile de ceata si bara spate.

Pentru MarlboroMan :

post-5995-1266592986_thumb.jpg

post-5995-1266593007_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: sa ma scuzi te rog bebeko, nu am avut timp azi. Daca nu-i graba ma voi documenta negresit luni-marti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat eu intre timp. Trebuie schimbat cam asa :bara fata de RS + 2 grile laterale + grila centrala + suport numar + farurile de ceata + 2 suporturi de prindere pe aripi + vopsire bara + ..... ma las bagubas. :cool:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
michelangelo888

Salut baieti.Am si eu niste intrebari in legatura cu fabia mea mk1 combi.1:Vreau si eu sa pun pe ea barile de VRS si vreau sa stiu daca bara din spate se potriveste?Precizez ca bara spate este de hatchback cea tuning.2:toba de esapament se potriveste?Stiu e greu de modificat "break-ul"dar as vrea totusi sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!