Jump to content

Transformare din Bora in Gora...


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

subscriu la cele spuse de ikks

Bora e mai "colturoasa", mai ales daca te uiti din spate, e patrata... si cred ca echipa de design-eri de la VW a facut o treaba foarte buna "asortandu-i" fata spatelui (sau vice-versa)

Golful e bombat, de unde si farurile rotunde, etc.

Dar pana la urma... ce conteaza ce spunem noi :icon_thumright: daca tie ti s-a pus pata, go for it! Abia astept sa vad finalizata treaba :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Laurentiu_LWR

    12

  • uhu10uhu

    9

  • mad_kat

    5

  • crispus

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ei? Facurati treaba? S-a realizat Gora? Poze ceva??? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi cam prima de acest gen din ro

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

a fost doar o idee...si parerile voastre au contat mult...si mau facut sa-mi schimb ideea..plus ca nu am gasit pe nimeni dispus sa faca acest schimb...si este o investitie pentru care nu sunt pregatit..inca:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare,

Dezgrop topicul deoarece ma gandesc in primavara sa fac swap-ul la Gora. Am rugina la aripile fata si decat sa le vopsesc degeaba mai bine le schimb. Si daca tot le schimb mai bine schimb si farurile, bara si capota cu unele de golf.

Stie cineva daca trebuie schimbat si traggerul? Sau e doar vorba de aripi, bara, capota si faruri?

Contraaripile de plastic de sub aripa difera?

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...din ce vad in programe...se potrivesc atat tragger-ul cat si contraaripile...

Cum ziceai ai nevoie de aripi, bara, capota,faruri..si grila radiator...

Succes si sa postezi aici poze pe parcursul desfasurarii proiectului...cu toate ca intr-o zi cred ca e gata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a trecut si mie prin cap treaba asta. Plus ca albastrul meu se gaseste f greu pe Bora insa destul de usor pe Golf.

Avantajul ar fi la faruri - cele dublu optice sunt net superioare celor stock de Bora. (daca te aud, Lauentiule, ca zici sa imi iau aftermarket, nu mai vorbesc cu tine :D )

Designul insa este discutabil - ambele modele sunt armonioase in felul lor - fata de Golf este un pic prea rotunjita pentru Bora.

 

Swapul din ce stiu de pe uk mkiv's e super simplu - aripi, bara masca capota si faruri. Plug-in. Si ceva pe la configuratia pinilor de la mufele din faruri - treaba cu stinsul fazei scurte la aprinderea fazei lungi. Cu indemanare, cam o zi cred ca ar lua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la vremea aia visam la faruri xenon oem si bara de R32...si pentu Bora erau imposibil de gasit...

Acum vremurile s-au mai schimbat...au inceput sa mai apara bora la dezmembrat...

Inca ma mai gandesc la proiect...dar abia ce am facut botul la a mea...daca o fi vreodata sa am accident si gasesc mai repede Golf la culoare nu mai stau pe ganduri:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact Florine, pentru faruri merita schimbarea.

Intrebare: faruri Golf OEM din dezmembrari sau noi pe producator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM...macar asa poti fi sigur ca iti pica la linie tot...

Acum nah...cauti si tu sa arate cat mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM - se pot gasi bune.

As lua absolut toate componentele oem din dezmembrari - deja la culoare, vopsea originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e si planul, sa le gasesc la culoare. Nu stiu codul meu de culoare insa, pt ca eticheta din portbagaj e dezlipita.

Imi mai raman pragurile de vopsit ca sa fie totul ok.

Oricum, montajul il fac la vopsitorie, ca sa imi alinieze totul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine ar fi de moft si pentru faruri - nu am rugina pe aripi - doar palierul de pe dreapta are vopseaua putin umflata - insa nu s-a agravat de cand o am.

Codul de culoare il afli de pe eticheta de langa roata de rezerva - acolo sunt toti "parametrii" masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aia de care zici tu Florine lipseste. Eticheta de la roata nu e acolo, se vede locul unde a fost dar cineva s-a gandit candva ca e mai bine sa o rupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca mai ai un astfel de sticker in cartea masinii:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit, era deja scos decoderul de mad_kat din 2012.

8E/ A7W e codul de vopsea, pare aceeasi chestie cu LA7W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, imi aduc aminte - eu il am doar pe lp de acasa

 

in alta ordine de idei - o Gora de pe uk mkiv's - de fiecare data cand ma uit la pozele astea ma apuca sa vreau sa fac modificarea.

si e pe culoarea ta, deci, ar fi o tinta de look final :D

post-50507-0-30688600-1422540768_thumb.j

post-50507-0-81673000-1422540778_thumb.j

post-50507-0-58394600-1422540788_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, acum incep cautarile.

Ori dezmembrari, ori un coleg care e dispus la swap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutare

Ma intereseaza si pe mine subiectul, dar nu m-am lamurit. Mai trebuie vreo omologare, ceva birocratie pentru asta sau faci modificarea si cu asta basta?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Atata timp cat nu modifici nimic la motor, siguranta masinii si culoarea ei nu vad de ce. Oricum ei nu stiu cum arata un golf, ei stiu doar ce euro are :))


PS: si la sistemul de iluminat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info.

 

 

M-a lovit un individ cu masina de bulgaria si aia cu asigurarile nu raspund desi au trecut doua luni. Ar trebui sa schimb fata

Vad ca piesele de golf sunt mai ieftine si cochetam cu ideea s-o fac gora :)

Intrebarea e se potriveste orice fata de golf 4 (hatch / break) pe bora mea (2001, break)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la tine nu mai e gora.. ca nimeni nu o sa vada diferenta dintre bora variant si golf variant, fiind 100% acelasi masini

e gora daca le arati certificatul si scrie BORA, desi are fata de golf :D

bolf si gora e intre golf4 hatch si bora sedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info.

 

 

M-a lovit un individ cu masina de bulgaria si aia cu asigurarile nu raspund desi au trecut doua luni. Ar trebui sa schimb fata

Vad ca piesele de golf sunt mai ieftine si cochetam cu ideea s-o fac gora :)

Intrebarea e se potriveste orice fata de golf 4 (hatch / break) pe bora mea (2001, break)?

Pana in targul vitan peste drum de Poliția Româna - Brigada Rutieră - Biroul Cercetări accidente,este un service care repara numai masini care sunt victime ale evenimentelor rutiere cu vinovati asigurati pe bulgaria.

Mergi pe la ei si vezi daca poti sa iti rezolvi treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!