Jump to content

RETROFIT: Instrument Cluster BC MaxiDOT


Riddler
 Share

Postare recomandată

Neata, ce trebuie facut ca sa pot transforma si eu luminile bordului adica da culoare afisajului central care e acum alb/negru in color respectiv, limbile in albastru. Mensiunez ca in prezent am ceasurile clasice de CC.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. in color - adica ceasuri Premium... alte ceasuri - pret SH aproximativ.... in jurul la 400-500 euro.

2. limbile - alte limbi, de R plus ledurile inlocuite - cele rosii cu altele albastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la o varsta.....:biggrin: scuze, dar nu am putut sa ma abtin....

Da, merge - cauta pe Ebay, se comanda - sa demonteaza ceasurile, se inlocuiesc ledurile respective, se calibreaza, se monteaza.

https://www.google.ro/search?q=vw+r+line+blue+needles&tbm=isch&source=iu&pf=m&ictx=1&fir=q_tjZAwMyg8PnM%3A%2CfsfL1GHT0pAHUM%2C_&usg=__sNJG7Y0ztmqzb9Nuj5Lap0sUZFk%3D&sa=X&ved=0ahUKEwi_u7OAvp_XAhVCzqQKHXYfAjoQ9QEIKjAB#imgrc=JMrOXLn9orzw1M:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie va rog, din ce cauza se intampla asta?

Atunci cand face asa, dau o data- de doua ori cu degetul in partea de jos a display-ului si isi revine. Face destul de rar asta, dar este enervant.

Trebuie schimbat display-ul sau este din cauza conexiunii acestuia cu placa de baza? Cum este prins pe placa, prin mufa sau lipita banda intre el si placa?

IMG_0230.JPG

IMG_0231.JPG

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dori_x Uite asa este conectat display-ul la pcb: prin doua cabluri panglica, nu sunt lipite de pcb, au fiecare cate un connector.

IMG_1202.thumb.jpg.3679f79ceecc29d01ecb64579a4c1e2d.jpg

IMG_1203.thumb.jpg.b46c60218c4fab506a03e7d8b8c4df3d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Cred ca in week-end o sa incerc sa vad, poate nu este bine conectat unul din conectori. Ma gandesc ca daca era din display, nu isi revenea doar dintr-un ciocanit usor in geam...

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Dobre Catalin said:

@dori_x Uite asa este conectat display-ul la pcb: prin doua cabluri panglica, nu sunt lipite de pcb, au fiecare cate un connector.

IMG_1202.thumb.jpg.3679f79ceecc29d01ecb64579a4c1e2d.jpg

IMG_1203.thumb.jpg.b46c60218c4fab506a03e7d8b8c4df3d.jpg

nu la toate, doar la primele modele de maxidot, de la acesta platforma - dupa 2006-2007, au un singur conector/panglica

13 hours ago, dori_x said:

Spuneti-mi si mie va rog, din ce cauza se intampla asta?

Atunci cand face asa, dau o data- de doua ori cu degetul in partea de jos a display-ului si isi revine. Face destul de rar asta, dar este enervant.

Trebuie schimbat display-ul sau este din cauza conexiunii acestuia cu placa de baza? Cum este prins pe placa, prin mufa sau lipita banda intre el si placa?

IMG_0230.JPG

IMG_0231.JPG

posibil sa fie de conexiune - da-l jos, curata bine mufa cu alcool izopropilic si vezi daca isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am incercat si eu sa fac sa imi apara brek in maxidot dar nu am in vcds long coding. Am un passat b6 si imi apare berlina in maxi. Cum pot schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B6-le tau, daca vorbim de bordul cu display rosu, nu merge din VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, F l o r i n a scris:

La B6-le tau, daca vorbim de bordul cu display rosu, nu merge din VCDS.

Ok, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, as vrea si eu sa-mi schimb IC-ul cu unul maxidot rosu cum ii cel al colegului dori_x de mai sus. Pasatul meu benzinar ii din 2007 si nu are BC, inafara de ceasuri si maneta cu buton mai trebuie sa schimb ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii, nu cred ca asta este topicul cel mai potrivit, dar e cel mai aproape de topicul meu.

De cateva zile nu-mi functioneaza ceasurile de la bord (nu-mi mai arata turatia si viteza).

Am fost la service cu masina si problema ar fi la ceasurile de bord si trebuie schimbat ceasul de bord (maxidot).

Am un VW Passat DSG 2006 motor BKP volan stanga, teoretic codul corespunzator este 3C0920870QX Z02, asa mi-au zis la service.

Pe pieseauto si alte siteuri nu am gasit doar cu seria 3C0920871.

Ce credeti pot schimba ceasul de bord cu 3C0920871? O sa am probleme? Difera doar 1 numar.

Multumesc mult si scuze ca spamez topicul, se poate sterge postul meu daca deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge - nu o sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult Florin.

Codul exact e: 3c0920871e vd1 . Merge si cu asta? Din cate am inteles vd1 nu conteaza. e-ul ala in plus (de la sfarsit) e ok?

Inca o intrebare:

Passatul meu e berlina/sedan si din cate am inteles de la baietii de la dezmembrari o sa fie demontat de pe masina asta:

Auto: VW Passat B6

An: 2007

Varianta: COMBI

Motorizare: 1968

Cod motor: BMR

Combustibil: motorină

Volan: pe stânga

 

O sa-mi apara pe bord in loc de berlina imaginea combi? Trebuie recodat sau o sa am berlina chiar daca ceasul e demontat de pe Combi cum zic ei.

Pretul de 200 de lei e foarte ok pt ceas, cred.

Mersi inca o data Florin!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest model nu face diferenta intre sedan/variant. 

Ceasul merge la tine.

Pretul e f. mic. Acum, vezi tu in timp care e starea display-ului.... un display nou original e mult mai scump decat platesti tu pe ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .Se poate face update la can gateway 3c0907530A ?

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am schimbat si eu clusterul pe un maxidot, precum si maneta cu una cu buton. Totul bine si frumos dar am ramas cu o eroare in bord, volan galben si servo merge greu.

Eroarea ii:

Address 44: Steering Assist        Labels: 1Kx-909-14x-44.clb
   Part No: 1K1 909 144 L
   Component: EPS_ZFLS Kl.132 H07 1806  
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: 34677AF557EAFCE11B-8060

1 Fault Found:
02546 - Steering Limit Stop 
            005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation
             Freeze Frame:
                    Mileage: 94830 km
                    Temperature: 14.0°C
                    Voltage: 14.20 V
                    Voltage: 14.00 V
 

Care ar putea fi problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA procedura pentru Steering limit stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns. Am facut amandoua procedurile (g85 si limit) din tutorialul de la Ross-tech, dar tot asa. S-ar putea sa fie din cauza ca poate am sarit un dinte cand am pus volanul inapoi ?  Sau nu am facut dupa tutorialul bun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi inca o data Florin, bordul nou functioneaza perfect, deci ai avut dreptate, normal.

Acum am o alta problema, baietii de la service nu au reusit sa copieze numarul de km de pe bordul vechi (228.000) pe bordul nou/second (260.000).

Ei mi-au zis ca cineva a umblat deja in soft la km si fiindca  se pot modifica doar 1 singura data, ei nu mai pot modifica nicicum numarul. Am insistat un pic, dar mi-au zis ca nu nu, nu este posibil, doar hackerii mai pot modifica... nu prea cred dar nah...

Ce metoda exista sa mut km de pe bordul vechi pe ala nou/second?

Eventual daca stiti vreun service in zona Targu Mures/Bistrita, posibil si Brasov momentan care sa-mi rezolve problema pt un pret normal?

 

Modificat de janky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este adevarat - un bord sh, il poti modifica de cate ori vrei - doar ca nu au ei scula compatibila... sau care sa faca asta.

un bord nou, cu 0 km... acela il poti modifica o singura data, cu VCDS-ul, VAS, ODIS, etc.... ca sa ii pui km masinii. Dupa aceea, trebuie interfete dedicate, ca sa faci asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!