Jump to content

Diferenta ulei Romania-Germania


mocris
 Share

Postare recomandată

si mai ales faptul ca nu au parte de trasee suficient de lungi si suficient de des care sa le ajute la incalzire si curatarea la temperaturi inalte a funinginei si calaminei

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

.

Ciudatenia e ca la Skoda schimbam la 15.000 si mai completam iar la asta schimb undeva dupa 25 si nu competez deloc...

 

vb de aceiasi masina sau ai uitat sa modifici la profil ?

Daca  vb de masina din profil cu codul ala BKD da-mi voie sa am dubii legat de utilizarea pe termen lung(in beneficiul bunului mers al motorului) a uleiului 5w30(chiar si longlife), vezi topicul dedicat uleiurilor pt PD. In rest iti sustin afirmatia legata de diferentele in ce priveste calitatea uleiurilor in cele doua tari(mi-am exprimat parerea in acelasi topic)

Stima !

 

Daaa...am uitat sa modific la profil...Nu mai am Skoditza...desi am sa fiu pe viata fan :) Am fost extrem de multumit de masina...Iar uleiul il schimbam la 15.000.. :)

Am adus la zi informatiile din profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

poate s-a mai discutat insa nu am gasit raspunsul. Am ajuns la primul schimb de ulei si sunt nedumerit de unde sa cumpar uleiul pentru a ma feri de necazuri.

 

Din cate vad exista 2 tipuri de bidoane de ulei Castrol EDGE.

Primul arata cam asa https://imageshack.com/i/nfe0iesj

Al 2-lea arata https://imageshack.com/i/nm2advj

 

Stie cineva care e diferenta? Sa fie primul bidon o garantie a calitatii?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul nu prea l-am vz in romania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca e ambalajul vechi, nici nu o sa il mai vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut ca o curiozitate in DE uleiul 5w30 507.oo -504.00 la Real si ATU costa intre 94 si 99 euro bidonul de 5 litri

 dupa parerea mea spre tarile din est se livreaza uleiul cu un pachet mai restrans de aditivi si implicit alta calitate altfel nu se explica diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret este rezultata si din diferenta de putere de cumparare intre RO si DE. Crezi ca salariile in Ro sunt la acelasi nivel cu cele din DE? Daca pretul ar fi identic, cine din RO ar mai cumpara acel ulei? Asa ca decat sa nu se vanda deloc, mai bine castiga totusi ceva...

 

Parerea mea!

 

Nu cred ca uleiul se face diferentiat in functie de piata de desfacere. Procesul este automatizat, doar nu crezi ca un "Gica" pune el cat aditiv considera necesar, in functie de tara de destinatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema. Vreau sa pun in masina Shell 0W-30 Helix Ultra Professional AV-L cu norma 504/507. L-am gasit in Germania, in diferite locatii on line la preturi sub 30 de euro/5l. La noi e ~ 15 euro/litru. Acum ce  concluzii pot trage? Ca uleiul de la noi, judecand dupa pret, e de o calitate uluitor de superioara fata de cel din Germania? Sau acesta e doar un adaos imens? Sincer sa fiu sunt in dubiu cand vad diferentele mari de pret. Daca cel din Germania e contrafacut?!  :icon_confused:

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista ancheta UE privind calitatea mai slaba a produselor marilor corporatii pentru piata de est:

http://www.mediafax.ro/social/produse-coca-cola-jacobs-tchibo-si-nescafe-de-calitate-inferioara-in-magazinele-din-europa-de-est-8157771

 

Eu am electronice si electrocasnice fabricate in vest care fie aveau un cod special fie aveau o eticheta "pentru Bulgaria", pentru Europa de Est etc

Nimeni nu vinde fix acelasi produs mult mai ieftin in RO din cauza puterii de cumparare. Daca e mult mai ieftin, e mai slab.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai vazut din ce an este articolul? E din 2011!

Pana si Decebal baga in masina personala ulei made in Germany :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema. Vreau sa pun in masina Shell 0W-30 Helix Ultra Professional AV-L cu norma 504/507. L-am gasit in Germania, in diferite locatii on line la preturi sub 30 de euro/5l. La noi e ~ 15 euro/litru. Acum ce  concluzii pot trage? Ca uleiul de la noi, judecand dupa pret, e de o calitate uluitor de superioara fata de cel din Germania? Sau acesta e doar un adaos imens? Sincer sa fiu sunt in dubiu cand vad diferentele mari de pret. Daca cel din Germania e contrafacut?!  :icon_confused:

 

Concluzia e ca avem putere mai mare de cumparare :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nimeni nu vinde fix acelasi produs mult mai ieftin in RO din cauza puterii de cumparare. Daca e mult mai ieftin, e mai slab.

 

 

Si daca cineva vinde mult mai scump in Ro decat se vinde altundeva, ce concluzie ai?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de mult o concluzie: suntem luati de fraieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ar fi atat de mari taxele de shipping cred ca nu as mai cumpara mare lucru din Romania! Deja am gasit un amic in DE care imi va aduce uleiul. Acolo costa cu shipping cu tot 34 de euro, la noi~72 de euro. Chiar ca suntem luati de fraieri! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E contrafacut! Cum sa fie in De mai ieftin decat la noi, si la o calitate superioara? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, locuiesc in Danemarca am cumparat ulei Castrol de la importatorul direct din DK. Spre surpriza mea cand am deschis coletul pe sticla scria Made in EU si avea un abtibild romanesc??? Ma gandesc sa il trimit inapoi. 

Se face Castrol 5w30 Edge in romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine la cisterna de la turci, se imbuteliaza in Romania . In toata Danemarca nu ai gasit altceva fabricat in Germania decat Castrol?

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimite-l inapoi! IMEDIAT!

Nu crezi ca importatorul direct din DK si-a asumat niste responsabilitati in momentul in care a introdus pe piata acel produs?

Esti TU, un utilizator, mai tare decat importatorul la cunostinte tehnice si teste?

 

Si, daca vorbim si serios, acel ulei respecta normele trecute pe bidon. Dac vrei sa-l returnezi e treaba ta. Dar daca la urmatoare comanda vei primi bidoane Made in Turkey, ce vei face...? Nu e Made in Romania!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ciudat dat fiind faptul ca data trecuta am primut castrol fabricat in Germania. Si ma rog de ce ar importa din Romania si nu din Germania? Imi vine greu a crede ca in germania castrol e trimis in romania.

@calin.g folosesc castrol 5w30 edge si pana acum nu mia mancat max 200 g la 15 000 km deci sunt multumit de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strategie economica, se fabrica unde este mai ieftin. De asta in Dk a ajuns ulei din RO. Probabil nu au mai luat din DE pentru ca era mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat distribuitorul oficial care ridica din umeri. Urmeaza sa ii intrebe pe cei de la castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il trmit inapoi si iau altceva, sunetul motorului s-a schimbat s devenit mai zgomotos dupa ultimuæ schimb de castrol. Codul de bare incepe cu 9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!