Jump to content

Rola intinzatoare uzata


Negresa
 Share

Postare recomandată

de cateva zile a aparut un scartait destul de puternic din zona motorului iar azi am verificat un pic prin zona si am descoperit rola respectiva cu un joc foarte mare dar nu-mi dau seama cum se demonteaza de pe motor, nu vad nici un surub la baza corpului. daca este cineva care a facut aceasta manopera,il rog sa ma indrume. multumesc.

atasez o poza cu zona respectiva in care piesa cu problema are nr 1

rola.th.jpg

la orele de engleza nu prea am fost :P

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

tragi inspre in fata cu cheia pe surub ca sa scoti cureaua pt accesorii,dupa care desfaci surubul.

post-28990-1264889097_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tras intradevar de surub cu cheia de 16 dar doar pentru a da jos cureaua si nu am stiut ca se desface de tot, deci daca desfiletez acel surub o sa iasa tot ansamblul rolei intinzatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce-am inteles eu tu vrei sa dai jos intinzatorul cu totul, da?

Ok, atunci trebuie sa desfaci surubul (6) din poza ta.

Cateva recomandari:

Daca rola are joc iti recomand calduros sa schimbi cu totul intinzatorul.

Odata demontat surubul (6) din poza trebuie sa il inlocuiesti neaparat cu altul si trebuie strans la cuplu conf. documentatiei de reparatie. Altfel risti foarte mult sa se rupa acel surub (6) tocmai cand ti-e lumea mai draga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am rezolvat problema, rola intinzatoare ina 180 ron.am demontat alternatorul, am scos filtrul de ulei si abia apoi am ajuns la surubul care tine rola. la magazin am facut comanda pentru rola ina iar cand au primit-o am vazut ca pe ambalaj scria ina dar pe piesa nu, scria doar made in germania, am refuzat sa o cumpar si au dat comada tot pentru ina la un alt furnizor care a adus aceiasi piesa ca si prima, adica nu scrie ina pe piesa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Imi poate spune si mie cineva la ce cuplu trebuie strans surubul (6) din poza? Nu am documentatia de reparatie. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)
strans surubul (6) din poza?

vezi in poza atasata, eu am strans ,, la simtul mainii '' fara cheie dinamometrica si am folosit acelasi surub.

post-26926-1274112193_thumb.jpg

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Negresa. Mie mi-a schimbat un mecanic rola acum ceva timp si stiu ca tot la simtul mainii a facut-o. Voiam sa verific acum cu o cheie dinamometrica, ca m-a speriat Blitz. Tu de ce ai folosit acelasi surub? Tin minte ca rola a venit cu tot cu un surub nou.

Inca ceva: cureaua si rola intinzatoare se schimba la fiecare 50.000 km, sau daca nu se aude nimic ciudat merg mai mult? La mine, dupa 58.000 km incepuse sa faca rola urat si se slabise, astfel incat cureaua atingea metalul dedesubt. Si acum e lucioasa zona aia, cat a fost slefuita de curea... (acum am 83.000 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am avut surub in cutia rolei intinzatoare(INA) si nu am mai stat sa caut surub, am schimbat rola intinzatoare deoarece incepuse sa faca galagie, huruia. nu stiu la cati km se schimba rola si cureaua, eu m-am uitat la starea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
strans surubul (6) din poza?

vezi in poza atasata, eu am strans ,, la simtul mainii '' fara cheie dinamometrica si am folosit acelasi surub.

Salut !

Sunt proaspat posesor de Fabia 1.4 16 V motor AUB an 2000.Pana acum sunt incantat de masinuta

dar inca nu stiu prea multe despre ea.Am gasit manualul de utilizare dar este sarac in informatii tehnice.

Am observat ca ai un pdf cu scheme explodate .

Te-as ruga daca poti sa-mi spui de unde l-as putea descarca sau daca mi-l poti trimite(daca nu e prea mare)

Iti multumesc anticipat si sper sa ajung sa dau o bere.

adresa mea este mihai1214@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Din ce-am inteles eu tu vrei sa dai jos intinzatorul cu totul, da?

Ok, atunci trebuie sa desfaci surubul (6) din poza ta.

Cateva recomandari:

Daca rola are joc iti recomand calduros sa schimbi cu totul intinzatorul.

Odata demontat surubul (6) din poza trebuie sa il inlocuiesti neaparat cu altul si trebuie strans la cuplu conf. documentatiei de reparatie. Altfel risti foarte mult sa se rupa acel surub (6) tocmai cand ti-e lumea mai draga.

Sal Blitz, dar am o mica nelamurire..de ce este recomandat sa schimb intinzatorul cu totul? rola e max 70 ron si intinzatirul cu totul 230 ron.Ma poti lamuri?

Nu vad logica si nu as vrea sa ma apuc de treaba si la urma sa imi dau seama ca am aruncat cu banii...Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu timpul cred ca se slabeste arcul care tine intinsa cureaua, si, fiind mai detensionata cureaua, o sa iti "slefuiasca" partea metalica de dedesubt. La mine si acum e lucioasa zona aia, se slabise pe la 55.000 km; acum am 92.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marog, scrisesem ca trebuie inlocuit intinzatorul pentru ca nu am stiut ca se gaseste de cumparat doar rola. Ca piesa originala vine intinzatorul cu totul iar documentatia de reparatie VW nu prevede doar inlocuirea rolei.

Pe de alta parte este valabila si afirmatia lui cosminbej. Arcul se slabeste si atunci apar vibratii (si zgomote) la acel intinzator care vor conduce la ruperea acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine a inceput sa scartaie la 31.12.2009. Dupa ce nu a mai fost umiditate excesiva in atmosfera, s-a linistit. Acum, de cand cu umezeala, a inceput din nou, parca si mai tare. Asa ca am schimbat cureaua. Am pus un Contitech, made in romania, care , la aspect parca are ceva depus pe cauciuc,un fel de film subtire de pasla, sau ce-o fi pe acolo. Nu mai scartaie nimic. Intinzatorul a fost curatat frumos, suflat cu aer, iar rola nu are joc. Rola, de fapt, am vazut ca este facuta din 2 buc de tabla ambutisata, nituite intre ele, iar intre table e prins un rulment. Dar masina mea e fara AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut ,
 
 
E posibil ca rola de la intinzator sa genereze un zgomot asemanator unui rulment de roata dus,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este posibil.

Poti verifica daca zgomotul provine de la rola intinzatoare....sau rulmentii alternatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc  pentru raspunsul prompt,Carmina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Trebuie sa schimb si eu rola intinzatoare, Ce marca recomandati?

Am gasit una promo INNA sau sa ma reorientez catre SKF/FEBI?

 

diferenta e cam 30%

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!