Jump to content

Probleme vw golf 3 vento vr6


varusase
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic deoarece am cautat si nu am gasit mai nimic despre vr6 ,posesorii de vr6 care avem probleme sa le discutam

Daca a schimbat cineva garnitura chiulasa 2,8 vr6 174 cai ,ce diametru are la piston garnitura?

Ca am mai multe diametre si nu stiu ,de exemplu am luat victor reinz si are 83,5 la piston dar am gasit si 82 si 82,5

ma refer la diametru garniturii in zona pistonului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci chiulasa, dai vechea garnitura jos, masori si apoi faci comanda. e cel mai indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt mai multe tipuri la garnituri... am schimbat de 2 ori si erau la fel. Oricum nu influienteaza cu nimic dimensiunea aia pt ca nu ajunge pistonul la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunte pe mai multe cote. Daca motoru ii la cota 0 ii de 82 daca ii la R1 ii la 82.5 si asa mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope... in catalogul online Victor Reinz, etka si catalogul printat nu da decat un singur cod, o singura garnitura, o singura dimensiune.

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc baieti si multumesc pentru sfaturi ,dar problema sta cam asa>

Am demontat vechea garnitura care este la fel ca cea noua ,dar codul original este 021103383l iar aceste doua garnituri pe care le am au codul 021103383g

Deci trebuie sa fie diferenta de grosime intre ele ,cele doua au 83,5 la piston si 160,5 la grosime ,nu stiu care este grosimea standard adica 021103383l

Am cautat peste tot pe internet si nu am gasit grosimea la codul original ,am cautat si in etka ,tecdoc etc

Problema mea este care este grosimea la garnitura originala din etka 021103383l fata de 021103383g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat un kompressor eaton de pe un mercedes si vreau sa l montez pe vw golf 3 vr6 ,in nafara de montajul la curea stie cineva i mi mai trebuie ceva resoftare sau altceva

Cine a montat asa ceva si stie sa ma ajute si pe mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in legatura cu carnitura de chiulasa pentru vr6 aveti mare grija sunt 2 tipuiri ....ba chiat 3 tipuri de motoare vr6 montate pe Golf 3

este clasicul vr6 de 2800 cm3 la 174 cp,apoi mai exista o varianta de vr6 2900 cm3 la 190cp si mai este o varianta foarte rara vr6 turbo la care variaza hergelia de cai :offtopic:).Deci colegul cand a zis ca este mai multe tipuri de garnituri de chioulasa a avut dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile sunt pe grosimi si nu stiu ce grosime au fiecare ca nu da nicaieri ,daca bag codul original din etka in tecdok i mi da si 16 si 16 ,5 si 82 ,si 82,5 si 83 si 83 ,5

Modificat de varusase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai este o varianta foarte rara vr6 turbo la care variaza hergelia de cai

Ai vazut tu, montat de fabrica, asa ceva?

Cred ca induci lumea in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca toate posturile menite sa corecteze spusele cuiva sunt sterse si raman doar unele.

Eu cred ca mihuz facea misto, asa ca de aceea au disparut posturile

Modificat de taz21
O sa dispara si asta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreba un coleg daca am vazut eu motor vr6 turbo.Pot sa ii spin ca este.A fost fabricat o serie limitata daca nu ma insel undeva pana in 500 de exemplare.Este asa numitul vr6 hgp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape totul despre vr6...http://en.wikipedia.org/wiki/VR6_engine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Noroc baieti am cautat sa bucsez blocul motor de vr6 2,8 tip aaa si ma lovesc de o problema .

Inclinatia camasilor dificil de bucsat ,stie cineva unde a s putea sa bucsez in siguranta ca mi e frica la oricine ca daca greseste inclinatia topste pistonul

As fii recuoscator daca stie cineva pe cineva care a facut motor si nu a avut probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geo_gee2005

mai bine il schimbi si ai rezolvat problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine il schimbi si ai rezolvat problema!

Cu ce sa l schimb frate ca am 3 motoare si toate s la fel tot ce este in romania are 70 fanta la segmenti ,vreu sa l fac nou am luat piese de 50 mil ,nu i problema de altu dar sunt la fel toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai tu geo motor vr6 cu fanta la segmentul de compresie sub50 i ti dau cat vrei tu pe blocul gol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@varusase- Nu poti deschide topic de fiecare data cand ai o intrebare.

Te rog sa postezi doar in acest topic discutiile legate de motorul VR6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc baieti am cautat sa bucsez blocul motor de vr6 2,8 tip aaa si ma lovesc de o problema .

Inclinatia camasilor dificil de bucsat ,stie cineva unde a s putea sa bucsez in siguranta ca mi e frica la oricine ca daca greseste inclinatia topste pistonul

As fii recuoscator daca stie cineva pe cineva care a facut motor si nu a avut probleme

La Psapet Bacau intreaba. www.psapet.ro

Eu nu l-am bucsat dar l-am alezat la o cota mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inteles ,,am gasit pistoane de 2,9 pe america cu segmenti bolturi 516 dolari si cu 65 transportul si l fac de 2,9 decat tiganii cu bucsat

Asa alezeaza pentru 82mlm si este nou ,va mai tine 200000 ,am fost la unu sa bucseze si cica sa iau dupa aia din segmenti sa le fac fanta 0,25 auzi ras sa pilesti segmentii

Nu ma dau banii afara din casa dar am bagt prea mult in masina ca sa ma stric aici ,deci gata cu bucsatu stiti vorba aia >dai un ban dar stai in dreapta

Am inteles ,,am gasit pistoane de 2,9 pe america cu segmenti bolturi 516 dolari si cu 65 transportul si l fac de 2,9 decat tiganii cu bucsat

Asa alezeaza pentru 82mlm si este nou ,va mai tine 200000 ,am fost la unu sa bucseze si cica sa iau dupa aia din segmenti sa le fac fanta 0,25 auzi ras sa pilesti segmentii

Nu ma dau banii afara din casa dar am bagt prea mult in masina ca sa ma stric aici ,deci gata cu bucsatu stiti vorba aia >dai un ban dar stai in dreapta

Stie cineva pistoane de 2,9 vr6 de vanzare ?sh sau noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta informatia asta . Mai demult pe site-ul Cosworth (arhicunoscutul producator de motoare) era un configurator in functie de producator si motorizarea masinii si iti spuneau ce piese iti pot fabrica ei . Incearca cu un mail / telefon ceva si poate iti fac ei o oferta pentru pistoane noi.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta informatia asta . Mai demult pe site-ul Cosworth (arhicunoscutul producator de motoare) era un configurator in functie de producator si motorizarea masinii si iti spuneau ce piese iti pot fabrica ei . Incearca cu un mail / telefon ceva si poate iti fac ei o oferta pentru pistoane noi.
Modificat de varusase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am rezolvat-o set pistoane vr6 2,9 kolbenschmitd 24 mil cu tot cu segmenti ,bolturi ,acum urmeaza diferential lsd vre o 20 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Am rezolvat-o set pistoane vr6 2,9 kolbenschmitd 24 mil cu tot cu segmenti ,bolturi ,acum urmeaza diferential lsd vre o 20 mil

Sa stii ca exista cineva in Bucuresti care poate sa bucseze un VR6.

Am facut eu la al meu dupa ce m-am plimbat in 3 service-uri cu blocul.

Se numeste Service Caprita este pe undeva pe langa Piata 1 MAI...

Singurul lucru de care ma tem este sa nu fi murit meseriasul care a facut lucrarea su am fost acum 5 ani pe acolo, atunci mai aveam si timp liber.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=23703

Nu cred ca ii bate nimeni la scule au un intreg atelier de strungarit.

Si eu am ajuns acolo cu rugamintea sa imi rectifice blocul ca pentru prima reparatie si a spus ca nu se baga, e prea greu din cauza unghiului.

Dar s-a bucsat foarte usor, si asa te alegi cu un motor bun.

Modificat de foxy vr6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!