Jump to content

Cum se schimba placutele de frana?


Nik
 Share

Postare recomandată

De ieri am observat ca se aude un zgomot de frecare fier pe fier si sigur se intampla din cauza ca s-au tocit placutele...

As vrea sa stiu daca e grea procedura de schimbare, si poate ma ajuta cineva sa-mi spuna cum se face si cam la ce ar trebui sa fiu mai atnent...mentionez ca am si ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ieri am observat ca se aude un zgomot de frecare fier pe fier si sigur se intampla din cauza ca s-au tocit placutele...

  As vrea sa stiu daca e grea procedura de schimbare, si poate ma ajuta cineva sa-mi spuna cum se face si cam la ce ar trebui sa fiu mai atnent...mentionez ca am si ABS.

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi daca au senzor(placutele) ....se aprinde ceva in bord ?

In mod normal nu e operatie grea...dar masina trebuie ridicata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru reply, dar astazi m-am apucat si le-am schimbat... nu a fost deloc greu, a trebuit doar sa desfac doua suruburi, doar ca placutele pe care le-am luat mi s-au parut putin cam groase si a trebuit sa bat putin cu ciocanul ca sa intre ...am uitat cum se numeste piesa respectiva :). In final, operatiune reusita, cu pedala putin cam elastica dar cred ca o sa se rezolve dupa ce se mai "aseaza" pe discuri placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai batut cu ciocanul pistonasul etrierului sa stii ca nu ai facut bine. In general s-ar folosi o presa speciala insa se poate impinge cu coada ciocanului pentru ca e de lemn si pentru ca poti crea progresiv presiune. Mai mult, impingand de pistonas returnezi lichid de frana in rezervorul de lichid de frana. Vezi sa nu (fi) dea (dat) pe afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate m-am exprimat eu gresit, de fapt am batut cu ciocanul in etrier :-). Pistonasul da, l-am impins cu 2 cozi de ciocan pana la capat, si lichid-ul e ok, ca oricum cam scazuse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

intrebare - ti-ai gasit placute cu acelasi index sau ai pus 'ce se recomanda de producator'? Eu ma chinui sa gasesc placute pentru un golf 3 din 95 si dau numai peste 'carpeli' ori mai mici, ori mai mari, diferite forme... etc.Pe astia de la magazinele de piese nu ii intereseaza ce iti dau atata timp cat au vanzare.O sa ajung sa franzez ca Flinstone in curand ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
intrebare - ti-ai gasit placute cu acelasi index sau ai pus 'ce se recomanda de producator'? Eu ma chinui sa gasesc placute pentru un golf 3 din 95 si dau numai peste 'carpeli' ori mai mici, ori mai mari, diferite forme... etc.Pe astia de la magazinele de piese nu ii intereseaza ce iti dau atata timp cat au vanzare.O sa ajung sa franzez ca Flinstone in curand ..

Cum sa nu gasesti placute de frana? De unde esti, ca la avatar nu ai trecute datele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Intradevar placutele care se gasesc pe piatza sint mizerabile gen PAGID si cam tot ce gasesti pe la 700000. Se uzeaza ingrozitor adica se rup bucati din ele, compozitia lor e proasta, scartaie si te tin 5000 km ...etc. Am avut PAGID si m-am invatzat minte mi-am luat FERODO la pret dublu da merita !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Dupa ce faci schimbul de placute pe fata ,trebuie sa faci cumva aerisire sau ceva in plus ? penrtru ca la mine pedala tine la fel de jos cum tinea si inainte.

Modificat de mariusrizea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa aerisesti...este posibil sa ai aer in instalatie daca ai pedala jos... :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei dupa schimbare de placute fata sau spate, nu este nevoie de aerisire de circuit , pedala este mai slaba din cauza ca discurile nu se uzeaza uniform si drept si placutele noi fiind drepte atinge discul de frana doar in cateva puncte, din aceasta cauza pedala este elastica si mai jos,dar dupa parcurgerea unor kilometri se uzeaza placuta dupa forma discului si atunci placutele se lipesc pe toata suprafata discurilor si abia atunci este frana eficienta...daca si atunci pedala tine tot jos se apasa pedala cu frana de mana trasa si daca este mai sus pedala atunci trebuie reglati sabotii pe spate[autoreglajul ori este blocat ,ori uzata parghia dintre saboti, ori uzate ferodourile de pe saboti] dar in cazul in care dupa toate acestea pedala ramane elastica se aeriseste circuitul[ de obicei cu furtunasul si sticla pana nu se mai vad bule de aer] :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha ,adica nu este o operatie relativ simpla aceasta aerisire ? pentru ca se pare ca eu de asta am nevoie.

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai folosi QUOTE la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se schimba placutele de frana......asta ii topicul.....eu zic ca pentru 20 lei.....nu are rost sa te apuci tu sa le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar 20 de lei? :( eu cand le-am schimbat ajungeau cam cat placutele...doar ca placerea m-a facut sa le schimb singur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu !!! Stati asa ,ca placutele le-am schimbat insa vroiam sa stiu de ce nu si-a revenit pedala dupa schimbul placutelor.

Adica este la fel de joasa ca inainte, si de asta intrebam daca nu cumva trebuia sa-i fac si o aerisire.

ESTE ULTIMUL AVERTISMENT CU PRIVIRE LA FOLOSIREA QUOTE-ULUI! DATA VITOARE PRIMESTI WARNING! CITESTE REGULAMENTUL!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca schimbi placutele nu e nevoie sa faci aerisirea.

aerul din instalatie nu e o consecinta a schimbului de placute. Daca ai aer, pedala de frana este elastica si franarea mai putin eficienta.

Ca iti tine jos pedala nu stiu ce sa spun. Cat de jos?

Verifica si lichidul de frana sa fie pana la max acum ca ai schimbat placutele.

Uite niste explicatii din manual:

post-982-1234976171_thumb.jpg

post-982-1234976180_thumb.jpg

post-982-1234976189_thumb.jpg

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e : am aer in instalatia de franare deoarece am si pedala elastica si mai tine si destul de jos. Trebuie aerisita. Invatati-ma si cum se face asta va rog.

Modificat de mariusrizea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci mai pe scurt si la obiect ca intelegi mai repede, roaga si tu un vecin(a), un trecator ceva ca de unu singur nu prea o sa reusesti, sa-ti faca pedale si tu incepi sa aerisesti incepand cu cea mai departata roata de pompa, dreapta spate, stanga spate, dreapta fata, stanga fata, inainte de toate cumpara 0,5l lichid nou cu ocazia asta schimbi si lichidul daca e prea vechi, dupa fiecare roata aerisita verivici si nivelul din vas sa nu intre aer din nou.

Si atentie la mediu, furtunasu si sticluta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa schimb placutele de frana pe fata cu un prieten si totodata si lichidul de frana.Am un litru de DOT 4.In sistem cred ca e mai mult de 1L,sa presupun ca o parte din lichid il golesc.Intrebarea este daca are ceva daca combin lichidul de frana nou,cu cel vechi?(mai pe scurt vreau sa inlocuiesc 1L de lchid)Are ceva daca se combina?

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge sa pui si peste...il schimbi doar daca simti canu ai frana da in rest merge sa si completezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Nu !!! Stati asa ,ca placutele le-am schimbat insa vroiam sa stiu de ce nu si-a revenit pedala dupa schimbul placutelor.

Adica este la fel de joasa ca inainte, si de asta intrebam daca nu cumva trebuia sa-i fac si o aerisire.

ESTE ULTIMUL AVERTISMENT CU PRIVIRE LA FOLOSIREA QUOTE-ULUI! DATA VITOARE PRIMESTI WARNING! CITESTE REGULAMENTUL!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!