Jump to content

Masina cu vechime pe forum, proprietar nou


kirkus

Postare recomandată

Nu stii daca se poate face ceva artificiu sa mearga ajustarea pe verticala din interior? Tu planuiesti sa treci la autoleveling?

Ii sta foarte bine cu noile faruri ;).

Link către comentariu

Am vazut ca ar fi un artificiu pentru a pastra reglajul din interior, dar asta la G4. Cauta pe net dupa "rheostat mod"

Si da, planuiesc instalarea kitului de auto leveling. Voi cauta piesele cat mai ieftine pe la dezmembrari sau ebay, iar cablajul ma gandesc sa il fac local

Link către comentariu

Super cu noile faruri zici ca sunt de pe Phaeton :D. "Fie-ti calea luminata" :))

Link către comentariu

Nu am timp nici sa montez cauciucurile de iarna...de spalat ce sa mai zic?

Macar ma bucur de lumina..dimineata e intuneric, iar acum cand plec spre casa...guess what...e iar intuneric :D

Link către comentariu
  • Administrator

Momentan...candva va fi si automata :D

sa-mi zici pretul dupa ce are xenon si e automata :P

Felicitari pentru munca depusa! Si nu ai vrut sa iei plasa in seara aia (cine nu stie e vorba de plasa de prins obiectele in portbagaj pe care nu a vrut sa dea 10RON).

Link către comentariu

Da, masina e superba.

P.S. - plasa care se pune pe fundul porbagajului, doar 10 lei ? sau modelul de lateral?

Link către comentariu

Bine ca ma face de ras Dragos :) Multumesc de aprecieri

Mai am nevoie doar de senzori, 2 mufe si 6 pini... insa trebuie sa gasesc senzorii la un super pret :D

@F l o r i n - cea de pe fund

Link către comentariu

Misto noile faruri domnule kirkus :icon_cool:

Felicitari pt munca si bani investiti :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Un mic update: EBC Red stuff fata - spate, schimbat un burduf de planetara buclucas si curatat ambele capete de planetara.

Cu noile placute pe setup-ul de gti franarea e incredibila, chiar si la rece. Am ramas surprins de brutalitatea lor. Momentan scartaie la franarile usoare, insa sunt in rodaj...

Urmeaza volant+ambreiaj, insa sunt in dubii intre dual si single mass.

@Riddler: da, dar tot TL-ul rupe orice far ...

Modificat de kirkus
Link către comentariu

Bun asa, bun asa! Felicitari inca o data, acum ai placute in culoarea masinii :))

Eu recomand single-mass sincer. Este o investitie poate ceva mai mare, masina va fii mai galagioasa la relanti, dar legat de capitolul ambreiaj, vei stii o treaba :) Si eu am dilema asta de ceva vreme, si am tot incercat sa vad cam ce inseamna, am cerut cateva pareri si avand in vedere raportul calitate-pret + o pedala destul de usoara care e ok pentru mersul in oras, recomand Southbend.

Succes in continuare! Ah...si distractie placuta la revelion! :D

Link către comentariu

Mai zgomotos nu cred ca este decat atunci cand este destul de dus ambreijaul. La mine se simte ca e dus si la relanti fata de o masina identica cu acelasi ambreiaj dar nou. Aici fiind vorba de masa dubla. Eu voi merge pe single mass la batrana mea :D. Un an nou fercit si plin de $ George :icon_thumright:

Link către comentariu

La multi ani tuturor! Dupa 1000km zilele astea am observat urmatoarele: la -6 grade, 4 persoane, masina nu tremura in mers...la 0-2 grade face ca naiba de la a 3-a in sus, facand depasirile un cosmar. Se stabilizeaza la viteze constante, peste 2400 ture. Pe A1 nu a comentat deloc. Cu o zi inainte de plecare mi s-a reconfirmat ca volant e pe duca... Acum totul va depinde de pret...:)

Red stuff sunt incredibile ca si placute. Parca am schimbat etrierii, nu placutele.

Modificat de kirkus
Link către comentariu

Ai pus placutele pe discurile standard sau pe discuri sport? Din cate stiu discurile standard nu rezista la placutele astea ca sunt mai dure si cu timpul se subtiaza.

Modificat de b 50 ppx
Link către comentariu

raspund eu in locul lui kirkus,sper sa nu se supere........din cate am observat el a facut upgrade la franele de gti.......deci placutele le-a pus pe discurile de gti.

Link către comentariu

Asa e, sunt discuri de GTI, dar standard.

Am facut 5000km de la ultima revizie si surpriza..inca nu a cerut ulei. Si la rece se comporta mai bine cu Aral 431.

In schimb e un chin mersul in afara localitatii cu volant-ambreiaj in starea actuala. Masina tremura rau in mers intre 1800-2300 din treapta a 3-a pana in a 6-a. Trebuie facut ceva in acest sens.

Link către comentariu

Kit nou :D Si eu am venit azi de la CT si tare nasol e in depasiri cand simti "bete in roate" :D. Drumuri bune si ne vedem weekendul viitor, am vazut ca te-ai anuntat :icon_thumright:

Link către comentariu

Pentru ca ma bate gandul sa imi cumpar si eu placute Redstuff, cum se comporta dupa "rodaj"?

Modificat de sebip
Link către comentariu

Placutele isi fac treaba foarte bine.

Momentan masina e biturbo :)) una sub capota, una in portbagaj, virgina. Transplant in curand...

Link către comentariu

Fiecare cu ce poate: altii au in portbagaj roata de rezerva, altii turbina de rezerva :D!

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!