Jump to content

Masina cu vechime pe forum, proprietar nou


kirkus

Postare recomandată

Ieri masina a primit a doua revizie pe anul asta (filtre esi ulei Aral)

Toate bune si frumoase, insa la 100m de service masina s-a oprit brusc si irecuperabil. Verdict: pompa de motorina.

Le multumesc colegilor forumisti care au venit sa ajute la diagnosticare si la impinsul masinii in service :)

Pt Animalutz: Nu, nu iti dau jantele :))

Link către comentariu

Frumoasa treaba cu farurile . Mai sunt oameni care se gandesc si la LUPE :P . Masina este din generatia 2005-06 ?? Pacat ca au atatea probleme motoarele astea , in rest zboara si sunt foarte silentioase fata de 1.9 tdi .

Link către comentariu

Si BKD-ul are problemele lui specifice (Cut off valve, pompa motorina, filtru epurator ulei, etc.) :)

Idee e ca oricum nu`i topic-ul dedicat pt discutii tehnice :D

@kirkus: pe cand vedem poze cu farurile "terminate" ? :rolleyes:

+ niste filmultet cu bi-xenonul :icon_cool:

Link către comentariu

Probleme pot aparea la orice masina...am schimbat azi pompa de motorina si masina merge excelent. Am scapat de vibratiile in mers si parca si la relanti e mai cuminte. Nici vorba de volant nou asa cum credeam :D

Sper ca maine sa am si poze cu farurile intr-un stadiu 95% final.

Link către comentariu

Nu folosi ce ti-am dat :D. Am desfcaut eu un stop de-al meu care era lipit cu asa ceva (arata identic) si nu ai idee cat m-am chinuit, noroc ca era un strat subtire. Asta in cazul in care nu vrei sa-l sigilezi pe vecie :D. Eu nu m-as risca. Cel putin eu am fost nevoit sa le desfac de 3 ori pana acum.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Foarte bine ti-au iesit farurile. Zici ca sunt OEM.

Vad ca ai dat jos si pleoapele. Veneau peste lupe, sau nu iti mai placeau ? :D

Link către comentariu

Dupa doua seri de mers cu noile faruri pot spune ca sunt mai mult decat multumit de rezultat. Acum pot sa le resigilez fara probleme.

Diferenta de vizibilitate e de la cer la pamant...

Bineintees ca nu as zice nu unor faruri OEM adaptive cu auto leveling. Poate later on...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ai un mare atu prin bara fata prevazuta deja cu locas pentru stropitori de faruri ! Chiar daca ele nu exista acolo. Asa chiar nu vei avea probleme cu RAR-ul daca e sa prinzi vreodata supracontrol ITP. Eu, cum nu am asa ceva, ma gandesc sa imi lipesc niste capacele false :)

Poate a ajutat si arhitectura farului, dar le-ai finisat bine. Good job !

Link către comentariu

Cred ca masina lui are spalatoare de faruri, nu sunt doar de forma. Din cate stiu nu exista masina cu capacele, fara spalatoare, decat daca s-a montat bara ulterior, nu din fabrica.

Modificat de dark_master
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Masina are intr-adevat spalator de faruri din fabrica.

In curand masina va avea instalate componentele din poze :D In sfarsit am gasit faruri OEM. Proiectul vechi este de vanzare pentru cei interesati :D

post-15380-0-31415000-1291199615_thumb.j

Link către comentariu

Te-ai scos cum s-ar spune :D. Spor la montaj care oricum o sa fie mai lejer decat cu fostele :)

Link către comentariu

Cu siguranta va fi mai usor...de data asta am si balasturi OEM :D

Astazi am inceput sa ma bucur din nou de una din dotarile masinii....Webasto....de vis, avand in vedere vremea de afara :)

Link către comentariu

ai putea sa imi dai un pm cu pretul pt cele "facute" de tine...si daca se poate sa imi spui si mie de unde le-ai cumparat cele originale....si cu cat.....mersi anticipat

Link către comentariu

Ieri am reusit sa montez farurile. Desi parea o treaba usoara, s-a muncit cateva ore bune... Ca si idee...farurile xenon se pot monta/demonta doar dand bara jos...cele cu halogen nu necesita operatiunea asta.

Aspectul masinii e mult intinerit acum, iar semnalizarea pe toata partea de jos a farului e senzationala.

Multumesc Cristi (AlBundy)!

Modificat de kirkus
Link către comentariu

Pun poze ceva mai incolo. Momentan nu sunt reglate si fac semnale luminoase la avioane :))

Link către comentariu

Cum ajustezi farurile? Mai functioneaza reglajul pe verticala din masina?

Link către comentariu

Ajustarea momentan e manuala cu un imbus potrivit :)

Momentan...candva va fi si automata :D

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!