Jump to content

Masina cu vechime pe forum, proprietar nou


kirkus

Postare recomandată

Salutare,

Dupa destule cautari, dupa multe schimbari de idei, de modele, de marci ne-am hotarat foarte repede sa luam masina lui Voinea pusa saptamana trecuta la vanzare.

Pentru cei ce nu cunosc masina, este vorba de un Golf PLUS din 2006, 2.0 TDI BKD ce are de ceva timp 170 de caluti.

Ca si dotari am facut urmatoarea selectie:

-interior : piele Vienna, volan si schimbator piele, scaune incalzite, CB+, climatronic, n+1 spatii de depozitare, cotiera, RCD 300.

-exterior: Tornado Red, jante BBS CV 17" (nu stiu daca le vom tine sau vom trece pe 16..urmeaza sa facem o analiza cost-beneficiu :P ), suspensie sport, spalator faruri, folie geamuri fata - spate cu grad mic de inchidere (tipul de la RAR care nu a vrut sa autentifice masina a spus ceva de genul: "nasol, asta nu e folie, sunt tratate" :) dar cu ajutorul forumului s-a rezolvat ). Mai sunt si 2 pleoape aplicate si etrierii sunt vopsiti si ei.

Cam asta e sumarizat.

Masina ne place foarte foarte mult si ii multumim inca o data fostului proprietar pentru starea extrem de buna in care se afla masina.

Voi reveni cu poze dupa curatarea masinii.

Pentru viitor avem in plan cat mai multi km fara probleme. Ar mai fi poate niste pedale gen R32 + footrest, un alt RCD....dar nu chiar acum.

Sepoate considera ca si continuarea topicului http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=220

Modificat de kirkus
Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie, este o alegere foarte buna, am avut si eu un BKD. Este cel mai bun raprt putere consum. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Link către comentariu

Bravo domnule! Ai facut o treaba foarte buna! Dragos este un om pasionat de masinile lui si a intretinut-o f. bine. Multi km fara probleme! Felicitari!

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie...sa te bucuri de ea din plin...cati mai multi km fara probleme :icon_thumright:

Link către comentariu

Multumesc de urari si ne vedem pe la intalniri!

Se pare a am uitat de una din cele mai bune dotari de pe masina: Webasto!

Link către comentariu

Salut.

Ne-am cunoscut duminica la intalnire. Te mai asteptam si inca odata te felicit pentru masina.

Modificat de cip12cip12
Link către comentariu

Pe cine gasim noi aici:D. Nu stiu daca tu ma mai tii minte, dar eu te stiu de pe vremea cand eram (cel putin eu, nu stiu tu) biker si am cumparat piese de bicicleta de la tine. Aveam id ritza2006_16 :zzzzz:

In fine, foarte frumoasa masina si foarte ingrijita . Iti urez cat mai multi km la bordul ei si sa te bucuri din plin de ea :icon_thumright:

Link către comentariu

Drumuri lungi si placute iti doresc :rolleyes:

Gandeste`te si vezi cum facem cu jantele ca nu mai pot ... :coolpics:

Link către comentariu

Salut.

Mai, suntem tentati sa le tinem momentan.

Si cu 16 si cu 17 cred ca raman la fel "pe burta" in zapada cum am patit de dimineata.

Link către comentariu

salut, sa o stapanesti sanatos si bafta la modificarile ce vrei sa i le faci! :banghead:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Multumesc de urari.

Astazi masina a primit placute fata noi (ATE...acum parca imi pare rau ca nu am luat Ferodo) si ulei de frana Aral.

Totusi mi se pare ciudata forma placutelor..parca prea trapezoidala ^_^

Atasez o poza u diferenta de "carne" dintre cele noi si cele vechi.

Voi atasa ai multe poze cu masina dupa ce vremea imi va permite o spalare

Link către comentariu

Si cateva poze pe minunata vreme de astazi din Bucuresti...

img0566a.th.jpg

img0565yz.th.jpg

img0564y.th.jpg

img0562c.th.jpg

img0561r.th.jpg

img0560gy.th.jpg

Modificat de kirkus
Link către comentariu
  • 1 month later...

Multumesc, multumesc. Probabil va primi si niste praguri negre in curand.

Si o poza cu sora mai tanara

post-15380-1269238476_thumb.jpg

Link către comentariu

Salut kirkus! Sa stapanesti sanatos masina,in rest imi place foarte mult cum arata,este bine dotata si bine intretinuta.Mai pune niste poze cu interiorul.Cat despre jante,nu te-as sfatui sa le schimbi,pentru ca astea dau foarte bine cu masina.Dar decizia e a ta... :icon_thumright: .

Link către comentariu

Multumesc

Mi-am propus un tratament Leatherique pentru interior si o navigatie (cel mai probabil un RNS2 pentru a nu avea probleme cu gateway-ul la care se va lega un telefon cu GPS si TV-out pentru hartile locale)

Astazi masina a primit un parbriz nou, identic cu cel original, dar fara sigla VW (AGER). Baietii de acolo au returnat primul parbriz pentru ca seful de atelier a observat o zgarietura pe el. Chiar au stat peste program sa imi pot lua masina azi.

Jantele pleaca doar daca le schimb cu 18" :rolleyes:

Modificat de kirkus
Link către comentariu

Cat a fost parbrizul cu manopera cu tot ? si eu trebuie sa`l schimb pe al meu ...

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Un mic update...masina a juns la 60.000km dupa 5000 in cele 3 luni de la achizitie. Nimic de reprosat in afara de o miscare cam mare a motorului, dar sunt in plan niste bucse mai ferme.

De week-endul plecut am trecut la frane de 312mm pe fata si franarea s-a imbunatatit considerabil :blah:. Voi pune poze si detalii din timpul lucrarii.

Daca totul decurge ok, masina va primi si pe spate franele de gti si furtune metalice pe fata. Va urma si un set de cauciucuri.

Modificarile pe care le mai doresc in afara de cele de mai sus:

- Detailing piele

- Detailing exterior

- Volan Golf 6 GTI

- Pedale GTI

- Praguri negre

Link către comentariu

Poooaaaa .. eu sunt interesat de niste detalii referitoare la frane... :P

Astept poze si explicatii... costuri samd ...

* mai intra si tu pe mess :icon_cry:

Link către comentariu

Pai update-ul este foarte simplu cand ai pe fata 288mm. Discuri, port-etrieri si cateva ore de munca in fata casei :) Mai mult mi-a luat vopsitul (total neprofesional, recunosc :D )

La sfarsit nu am ramas cu piese in plus, deci operatia a reusit.

Costuri minime de la 288 la 312:

- Discuri 312mm

- Port-etrieri

Acum o sa am nevoie de o vopsea mai buna de etrieri...i-a ramas cuiva ceva? :D

Link către comentariu

stiu masina foarte bine si sincer te felicit pentru achizitie, drumuri bune si cati mai multi km fara incidente rutiere.

poti da mai multe detalii despre frane, eu acelasi diametru ca si tine, 288mm, dar pe Octavia 2, ai idee daca si la mine merge sa fac acelasi lucru, adica port-etrier si discuri?? astept cu nerabdare raspuns, multumesc mult

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!