Jump to content

Kit Cupra R


Swat Cat
 Share

Postare recomandată

salutare, cine are niste preturi pt bara fata spate de cupra R (cea zambitoare, nu mustata lui hitler :beerchug:

si ce alte lucruri ar trebuii sa schimb ca as montez pe un Leon simplu....

am ocazia sa schimb barile pe casco si ma gandeam la un upgrade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima oara cand am verificat,bara fata costa ~2500 Ron , iar spate ~2000 ron.Asta acum cateva luni.

Bara fata trebuie sa o iei completa:grile,proiectoare +multe multe chichite.

Daca tot e pe casco,DO IT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pe casco... dar va trebuii sa platesc diferenta intre cea stock si asta......... cred...

post-4720-1263195067_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ai aici toate piesele/codurile si preturile aproximative pentru Cupra R si pentru Cupra, FR, Top Sport- franceza

Si inca doua documente cu piese si coduri (fata / spate) - germana

frontschuerze_05.pdf

Heckschuerze_05.pdf

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee la aparatorile de noroi fata... ce difera intre stock si cupra ??? ( o or fi putin mai lungi pt praguri?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Oala" e aceeasi. Ai nevoie doar de adaptoare mici de plastic - pozitia 25 din fisierul pdf cu poza din ETKA.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu o sa trebuiasca sa-i schimbi si toba finala sau cel putin terminatia ei ca sa arate bine si la kitul asta automat iti trebuie si niste praguri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite prelungirile de care-ti spuneam. In prima poza mai apar si niste ghidaje care se monteaza pe contraaripa si in care se prinde partea superioara a spoiler-ului.

Iar pentru spate, asa este, trebuie schimbata evacuarea.

post-10390-1263389203_thumb.jpg

post-10390-1263389268_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma trebuie contra aripide leon sau de cupra r... alea sunt apratori de noroi pt a nu stropii lateralul....

iar evacuarea o schimb ca nu intra bara sau ca se vede urat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contra aripile raman cele care le ai deja pe masina adica cele de Leon standard.

Cand pui bara de Cupra R (modelul din poza ta) sau de Cupra, FR sau Top Sport, va trebui sa pui si acele plastice (stanga drepta), ca sa nu-ti ramana gaura la imbinarea dintre bara si contraaripa.

Codurile sunt:

1ML 807 479 stanga

1ML 807 480 dreapta

Bara spate intra, nu e problema dar se vede urat, pentru ca toba ta finala, este mai scurta si curbata in jos.

Vezi ca si pt spate ai nevoie de 4 plastice:

2 pentru ghidaj, ca si in fata si 2 pt contraaripa care seamana cu adaptoarele de pe fata, numai ca se prelungesc astfel:

- stanga imbraca decupajul pt evacuare

- dreapta are si un capac care acopera carligul de remorcare.

Inca ceva. Vezi ca va trebui sa schimbi absolut toate grilele din fata, cea cu sigla S si proiectoarele.

post-10390-1263390793_thumb.jpg

post-10390-1263391075_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu oricum ai tips-urile ascunse,deci nu se pune problema de intrat bara.O sa se vada urat 2 tevi subtiri si orientate in jos :D

Pui ori 1 tips oval,gen R,ori 2 groase din inox.Oricum,nu iti lua evacuarea de le ei,e prea scumpa :)

Ups.se pare ca am postat in acelasi timp cu roger.

Sorry

Modificat de Ciosmi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, masina asta a suferit o transfomare de la bara normala la cea de FR. Nu e mare diferenta intre asta si cea de Cupra R.

post-10390-1263396669_thumb.jpg

post-10390-1263396717_thumb.jpg

post-10390-1263396727_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am vrut sa-mi pun bara de Cupra R pe spate(pe RCA:P)

Pe spate te ajung aprox 3 mil prelungirile de carenaj, 30 ron capacul de la carlig(vine separat fata de spoiler), si cam 15-18 mil bara spate care vine nevopsita..cea de cupra r are si un mic difuzor jos de culoarea antracitului.

PS: evacuarea are si un mic offset in stanga sau dreapta,

Foarte importanta daca vrei bara de Cupra R trebuie sa schimbi si farurile(sunt mai late)!!!!! si proiectoarele cum a spus si roger.

La bara de Cupra(FR) se potrivesc farurile normale. Grilele stiu ca sunt destul de scumpe..proiectoarele si mai scumpe undeva la 8 mil unu:), iar bara cam bate spre 24 fara grile. Si pragurile sunt cam 10 mil unu.

Modificat de mcbeowolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca farurile sunt la fel pentru toate echiparile.

Bara fata/spate + grilele se mai pot lua si de pe ebay. Ce nu prea se gaseste, sunt elementele de prindere si alte prostioare. Astea trebuie luate de la dealer.

Eu am de gand sa pun kit de FR/Cupra.

Am luat deja bara fata + 3 grile inferioare =100E de pe ebay+ 30E transport.

Maine astept o confirmare pentru 2 praguri si bara spate la 200E + transport 50E.

Grila mare si cea centrala (cu "S") au fost aprox 50E (luate de la PoRo)

Asta inseamna un kit complet la aprox 450 Euro. Eu zic ca e bine.

La la toate astea se mai adauga vopsitul (inca nu stiu cat, cum, unde) si ceva surubaraie, plastice, prelungiri, ghidaje, capacele, estimate la 120 E.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[Roger] pretul e excelent,ma interesa si pe mine acest kit asa ca le-am trimis un e-mil la PEX Seat ,am primit raspuns si ma cam dat pe spate pretul BARA FATA CUPRA (FR) 2064 CU TVA INCLUS :BARA SPATE CUPRA (FR) 1762 CU TVA INCLUS ,pe langa asta tre si praguri si toate piesele de prindere ,adica te duce pe la 5000 si ceva de roni ,o avere ce mai,ale tale sunt originale sau replica,eu am gasit la o firma asa ceva http://carlovincriminals.eu/,nu stiu sunt in dubiu mi-e frica ca nu o sa cada cum trebuie,o parere de la toti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originale. Nici macar 1 secunda, nu m-am gandit la replici din fibra sau plastic.

Bara spate si pragurile le astept saptamana viitoare. Au fost luate de pe un FR negru, facut praf in fata.

Uite poze cu bara din fata. Am luat-o cu tot cu grilele de sus (grila mare), dar pentru ca aveau un piciorus rupt si o plesnitura la interior (cum te uti din fata, in partea stanga) am aruncat-o. O am deja cumparata + grila de sus, de pe mijloc, cu "S". Grilele de la proiectoare au venit si ele odata cu bara.

post-10390-1265558342_thumb.jpg

post-10390-1265558372_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare :Driver: acum bafta la vopsit si la montat!Sa inteleg ca tu le-ai luat de pe ebay?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bara fata de pe ebay.de, iar bara spate si pragurile de pe www.leboncoin.fr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , ma poate ajuta si pe mine cineva cu o bara standard de fata de leon SPARTA SAU AVARIATA , mentionez ca bara sa fie pt model 2001-2004 ,preferabil neagra , daca are cineva pe acasa astept un pm,mersi

Modificat de razvanb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originale. Nici macar 1 secunda, nu m-am gandit la replici din fibra sau plastic.

Bara spate si pragurile le astept saptamana viitoare. Au fost luate de pe un FR negru, facut praf in fata.

Uite poze cu bara din fata. Am luat-o cu tot cu grilele de sus (grila mare), dar pentru ca aveau un piciorus rupt si o plesnitura la interior (cum te uti din fata, in partea stanga) am aruncat-o. O am deja cumparata + grila de sus, de pe mijloc, cu "S". Grilele de la proiectoare au venit si ele odata cu bara.

Cea mai tare combinatie de kitt pt leon 1M este bara fata de Cupra r + praguri de FR/cupra + bara spate de FR/TOP SPORT + suspensie sport sau daca nu sunt bani de toata suspensie macar arcurile eibach pro kitt ( singurele arcuri care coboara masina dar nu distrug amortizoarele stock) + jante 18 desigur :)

Restul sunt detalii si in cele mai multe cazuri TARANISME,

Ramane asa frumoasa masina asta chair si in 2010 fata de golf IV care este deja MEDIEVALA si sunt asa multi care isi bat efectiv joc de ea cu tot felul de kitturi create de oameni bolnavi

1948814841tl.jpg

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate kitul de cupra e cel mai reusit ,dar daca il iei de nou te cam ustura iar sh se gaseste foarte greu :icon_thumright:

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 7 months later...

dap ,chiar superba poza..e si prin brasov unu cupra R rosu, l-am zarit de cateva ori si arata mortal :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Frumoasa rau masina din poza... regret de multe ori ca am luat 1P in loc de un 1M mai puternic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!