Jump to content

Audi A4-B6 - personal detailing


rotitza

Postare recomandată

Multumesc pentru felicitari.

Jantele, este devarat ca sunt mai moi. Dar sincer asa mi-am si dorit deoarece la drumurile noastre am considerat ca e mai bine asa decat sa le culeg "cioburi" de pe jos la o groapa :)

Interesant ce zici tu cu stratul de praf.... Praful frecat pe janta putea doar sa zgarie lacul nu si janta..... Aici nu ma pot pronunta.

Link către comentariu

Asta e o masina dupa care daca te uiti pe strada garantat in 2 secunde iei un stalp intre ochi.E prea frumoasa sa iti iei ochii de la ea. Nice&Clean.Felicitari!Imi place f. mult!

Link către comentariu

Va multumesc foarte mult pentru apreciere.

But_Fns, foarte explicita aprecierea ta dar sicer cred ca sunt masini mai aratoase decat a mea pe stazi - sunt multi care isi permit sa investeasca in piese foarte performante si pachete de tuning exterior. Oricum multumesc foarte mult. :rolleyes:

Link către comentariu

Nu tre sa investesti mii de Euro sa iti arati pasiunea si masina sa iasa bine. Cel putin pentru mine detaliile fac diferenta. Cu cat e mai simpla si curata cu atat mai frumoasa. :rolleyes:

Link către comentariu

Avand in vedere cele prezentate pana acum este necesar sa va arat si ce am reusit sa montez astazi. Este un eleron de luneta de la RIEGER. Stiu ca sunt si alte firme de tuning care fac si alte modele dar asta mi-a placut de prima data cand l-am vazut .

Acest eleron era in viziunea mea o continuare a plafonului. In acest fel am continuat culoarea negru de pe plafon spre luneta prin acest eleronul negru si el la randul lui.

Sper sa va palaca si voua.

post-12154-1269288580_thumb.jpg

post-12154-1269288682_thumb.jpg

post-12154-1269288756_thumb.jpg

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Imi place foarte mult. M-am gandit si eu la asa ceva dar ma gandeam ca o data colantat nu se va vedea :D. Dar merita. Cred ca voi pune in practica. BV :rolleyes: Cu ce l-ai lipit? Dubluadeziv sau mastic pt parbrize?

:D Cred ca suntem vecini. Si eu merg la Kaufland-ul de pe Barbu Vacarescu :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

L-sm lipit cu silocon de parbriz. E mai sigur asa :rolleyes:

Astazi am fost in trecere pe Barbu Vacarescu (de cate ori trec pe acolo ma opresc la Mc si imi iau o cafea) si daca tot aveam aparatul la mine am zis sa ii fac si niste poze

Si o vedere din lateral:

post-12154-1269288810_thumb.jpg

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Refritor la eleronul de luneta... e foarte frumos... dar cred ca masinii ii sta mai bine fara el :rolleyes:. Mi se pare ca o incarci putin prea mult.

Eu cred ca un lucru foarte important la tuning e sa stii unde sa te opresti. Daca incerci sa faci prea multe reusesti sa nu faci nimic.

Ai o masina foarte frumoasa si, daca ar fi a mea, m-as concentra pe suspensie, eventual o noua fusta spate, sau o bara fata SLine si, daca vrei sa bagi mai multi bani in ea, pe interior (ma refer aici la alte scaune, preferabil sport).

Totusi, 2 eleroare mi se pare prea multe. Am mai vazut masini, cum ar fi STI-ul vechi sau Lancer-ul vechi care aveau 2 eleroane, dar alea eau super sportive. Tu ai o masina cu mai multe eleganta.

Spor!

Link către comentariu

Multumesc pentru faptul ca ti-ai exprimat punctul de vedere.

Eleronul de luneta l-am montat mai mult in ideea continuarii elemenului de culoare neagra de pe plafonul masinii. Este mai mult un element de design (din punctul meu de vedere) si nu un element care sa accentueze caracterul sport al masinii. Din acest motiv am ales si un eleron mai putin evazat sau strident prin forma.

Cunosc foarte bine faptul ca cel mai important la astfel de actiuni este sa stii cand sa te opresti si pot sa iti spun ca eu cam aici as vrea sa ma opresc.

Sincer cred ca am sa mai adaug un acent de culore prin vopsirea etrierilor (acel 5% rosu).

Referitor la alte spoilere sa stii ca m-am gandit si o consider o investitie mai mare decat sunt dispus sa aloc momentan. Si mie imi plac cele Sport-plus. Spoiler spate l-as schimba doar in eventualitatea unei investitii mai mari, adica in combinatie cu dubla evacuare, bineinteles cu un caracater cat mai apropiat de original.

Despre scaune pot spune ca si aici vorbim de o suma importanta si de unele posibile probleme in adaptarea lor - ma refer aici la airbag-uri, si parte electrica. Sincer tot ce vreau sa montez pe masina vreau sa functioneze ca la carte si nu sa dea bine pentru ceilealti.

PS: In ceea ce privesc suspensiile sport, asa cum am scris si mai sus, nu cred ca am sa le folosesc prea curand.....desi stiu cat de bine ar putea arata masina.

Modificat de rotitza
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Va prezint imagini cu masina de la ultima sedinta foto.

Masina a mai primit o vopsea de la foliatec rosie pe etrieri. Nu se vede in poze dar cu alta ocazie am sa pun si aceste puncte in valoare.

In ce priveste operatiunea de "detailing" exterior sunt pe punctul de a spune STOP, intrucat dupa cum bine stim e foarte bine sa te opresti la timp. Si eu cred ca a venit timpul.

Nu spun ca cu siguranta nu am sa ma mai ating de ea, dar am sa incerc sa o fac cu mare atentie.

post-12154-1270727066_thumb.jpg

post-12154-1270727074_thumb.jpg

post-12154-1270727080_thumb.jpg

post-12154-1270727089_thumb.jpg

post-12154-1270727118_thumb.jpg

post-12154-1270727647_thumb.jpg

post-12154-1270727668_thumb.jpg

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Bv. Nimic de reprosat pana acum. :icon_thumright: Singurele lucruri care ai putea sa le mai faci si sa intre la categoria bun gust, bun simt, buna intentie etc :) sunt barile de S-line dar imi imaginez cat costa si este un efort destul de mare. De acum piese de calitate, revizii la timp si drumuri bune. Din cand in cand sa ne mai incanti cu poze :D

Link către comentariu

Cel mai frumos A4-B6 de pe forum,dupa parerea mea...

Sa o conduci fara probleme in continuare.

Bafta!

Link către comentariu

Va multumesc foarte mult pentru aprecieri baieti.

Spoilerele de Sline sau Splus sunt extraordinare. Imi plac foarte mult cele de Splus -mai ales cel din fata.

La cel din spate nu sunt convins de un model sau de celalalt mai mult...Poate ca as alege cel de Sline dar, oricum nu l-as monta decat daca as monta si o avecuare dubla. Consider ca altfel nu si-ar arata adevaratrul farmec.

Nu se stie nicodata daca nu voi ajunge si la aceasta etapa,dar momentan nu cred sa o fac...

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Salut!

Absolut impecabil arata masina ta. Eu personal nu as fi pus eleronul de la luneta, dar asta este doar parerea mea. In afara de asta imi place fiecare modificare facuta. Iti doresc sa conduci cat mai multi kilometrii masina (care sigur intoarce priviri peste tot unde apare) fara sa ai vreo problema.

Bafta

Link către comentariu

Multumesc foarte mult pentru remarcile tale: aprecieri, urari si bineinteles pentru faptul ca ti-ai expus si parerile personale :icon_thumright:

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Felicitari!!!Imi place foarte mult cum arata acum..am vazut-o saptamana trecuta din nou in iasi.. ;) ai trecut prin fata casei mele :Driver: arata foarte foarte bine.

Link către comentariu

Multumesc inca o data pentru aprecieri.

Se pare ca de cate ori trec prin Iasi, trec si pe langa tine.... :Driver:

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Va prezint si doua poze in care se poate vedea si efectul etrierilor rosii: :P

post-12154-1271160946_thumb.jpg

post-12154-1271160954_thumb.jpg

Modificat de rotitza
Link către comentariu
  • 2 months later...

Asa cu spuneam, m-am hotarat sa fac o pauza cu operatiunea de "mic tuning", axandu-ma cu predilectie pe intretinerea tehnica a masinii. Din acest nou episod aduc la cunostinta colegilor ca au urmat o serie de schimburi de piese si consumabile.

Bineinteles uleiul si filtre - m-am hotarat sa folosesc uleiul Fuchs TITAN GT1 LONGLIFE III 5W-30 (un ulei de calitate dupa cercetarile facute in prealabil - si sincer motorul parca toarce altfel cu acesta), intrucat cel Castrol EDGE nu prea mi se parea mie ca mai face asa bine motoriului. Filtre folosesc MAHLE sau MAN in lipsa celor dinainte.

Am schibat suportii de la motor si de la cutia de vitete cu piese pe original. Am hotarat schimbarea lor intrucat aveam un mic joc ce se transmitea in schimbatorul de viteze si dupa o vizita la mecanic, acesta m-a sfatuit sa schimb suportul de cutie. Am zis ca mai bine ii schimb pe toti si asa stiu sigul ca de acolo nu o sa mai apara nici o problema foarte curand. La schimbarea tuturor suportilor am castigat si un mers mai regulat al motorului si s-a diminuat si vibratia simtita din masina.

Am schimbat capetele de bara si bieletele de directie cu unele produse de Lemforder intrucat aveam o bataie la roata din dreptul soferului cand cadea roata in anumite unghiuri in groapa sau treceam peste denivelari. Zgomotul s-a mai diminuat dar se pare ca o sa urmrze si o interventie la caseta de directie desi aceasta nu prezinta semne de pierdere ulei, ba din contra chiar am facut si schimbul de ulei pentru a o mentine intr-o forma cat mai buna.

De curand am achzitionat un nou set de anvelope 235/45/17 de care sunt foarte incantat. Sunt Dunlop SPORT MAXX TT. Cu o echilibrate facuta ca la carete acum masina mea parca pluteste pe sosele

O poza a acestor anvelope:

post-12154-1278099137_thumb.jpg

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Multumesc foarte mult pentru apreciere :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Sunt din ce in ce mai incantat de montarea unei suspensii semisport EIBACH PRO-KIT. Am cerut pareri de la posesori, am cautat tot net-ul si tot ce am vazut si auzit este numai de bine. In continuare cea mai mare temere a mea este sa nu fac o prostie cu aceasta modificare... Aici ma refer la probleme generate de garda la sol joasa. Imi e frica sa nu agat intr-o veselie partea de jos a masinii avand in vedere situatiile imposibile de parcare ale bucurestiului.

De ce oare nu m-am nascut eu intr-o tara cu borduri mici si fara gropi?

Oricum piticul deja da petrecere la mine pe creier si m-am apucat sa prelucrez o poza. Sincer imi place foarte mult dar va cer si voua parerea.

post-12154-1279018422_thumb.jpg

post-12154-1279018550_thumb.jpg

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Masina arata intr-un mare fel , felicitari, eu zic sa lasi piticul sa-si faca de cap , ma refer la suspensie :) Cred ca vad mereu masina ta in zona Casa poporului , pe splai , ma insel cumva?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!