Jump to content

Audi A4-B6 - personal detailing


rotitza

Postare recomandată

+1 pentru US Style. Arata mult mai interesant. Iese masina in evidenta :P (nu ca nu ar iesi deja)

Pentru iesirile din localitate si eu recomand faza scurta. DRL nu o sa se vada asa tare.

Link către comentariu

Dornic de schimbare m-am jucat cu telecomanda si am facut o poza pentru a-mi da seama de efectul DRL-US.

Ma incanta destul de mult mai ales semnalizarile fiind pozitionate spre exeteriorul masinii contribuie la marcarea gabaritului si ofera o senzatie de latime a intregului ansamblu.

Acum imi pare rau ca nu am facut o poza si cu faza lunga aprinsa....

post-12154-0-04493700-1327907850_thumb.j

Link către comentariu

Off...ce te tot gandesti ? :)). Treaba e clara. Chiar ieri am vazut un A6 aceeasi generatie, de Nevada si aratau super pozitiile. Asteapta o zi mai calduroasa si demareaza mare surubareala :beer:

Link către comentariu

:) Ma gandesc pentru ca mai am timp.... Inca nu e gata modulul si sunt dornic caut posibilitati de a vedea cum da pe masina.

Modulul inca este la nivel de concept intrucat sunt mai multe variabile de stabilit. Imi doresc ca la momentul activarii DRL-ului sa fie taiat curentul pe pozitia fata si sa se parinda cea de pe spate. Semnalul doresc sa preia functia de pozitie fata si sa stea aprinsa chiar si cand este comutata faza de intalnire. Pozitia clasica o voi volosi doar cand contactul nu este pus, mai precis atunci cand lasi masina pe marginea drumului cu semnal pe o singura parte. Problema e relativ stabilita ca schema doar ca implementarea va dura ceva mai mult intrucat imi doresc un modul sigur si mai ales sa nu dea erori de bec ars. Exista posibilitatea asta si dea aceea doresc sa fie cat se poate de ok din acest punct de vedere. Va exista si posibilitatea schimbarii parametrilor prin intermediul unei interfete legate la PC. Trebuie lucrat si la acest aspect in colaborare cu un programator.

Si intredevar, pe "caldurile astea" parca nu m-as apuca de surubareala....

LE: Doresc sa il intreb pe P o p i c a, care este codarea pentru pozitie aprinsa la contact, din cate cunosc la A4 B6 nu exista aceasta codare... e cuplata cu proiectoarele de ceata....

Modificat de rotitza
Link către comentariu

LE: Doresc sa il intreb pe P o p i c a, care este codarea pentru pozitie aprinsa la contact, din cate cunosc la A4 B6 nu exista aceasta codare... e cuplata cu proiectoarele de ceata....

Audi A4 (8E) Central Electronics (8EC/8ED)

Adaptation

Channel 014: NAR Parking Lights Deactivation

  • 0 = Parking Lights inactive
  • 1 = Parking Lights active

:icon_thumleft:

Link către comentariu

Acum m-am uitat mai atent... merge codarea doar pe B7 -8EC/8ED..... A mea e B6-8E2 si nu merge..... :(

Pe B7 merge si activarea luminilor US din VAG pe cand la B6 ba.....

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Clar cu modul!, dar ca daca mergea codarea mai scuteam niste componente ale modulului care sunt necesare poentru a trimite semnal la poztiile spate.

Link către comentariu

Si astazi a fost ziua cea mare :icon_bounce:

Am reusit intr-un sfarsit sa achizitionez un set de "S4 door blades" pe care mi le doream de foarte mult timp si de atata nerabdare le-am si montat pe masina in aceasta seara.

Dorinta si entuziasmul m-au facut sa stau in frigul asta si sa le montez. Desi este o mutare extrem de simpla si rapida, am avut batai de cap cu bandourile vechi care erau inghetate pe portiere.... Am stat ceva timp afara pana sa termin operatiunea cu solutie de dezgetat si feon cu aer cald. La final a venit si seara asa ca nici nu m-am bucurat cu adevarat de noua infatisare dar am facut niste poze pe fuga sa le pot admira in casa :icon_cheesygrin:

Scuze pentru masina plina de zapada inghetata, dar dupa weekend-ul asta cu ploi ce ingetau instant la contactul cu solul si dupa o noapte de nisoare cam atat am putut sa curat :icon_geek:

post-12154-0-35889900-1328555882_thumb.j

post-12154-0-06225400-1328555897_thumb.j

post-12154-0-05959200-1328555908_thumb.j

post-12154-0-10192000-1328555917_thumb.j

Link către comentariu

:icon_thumleft: Super! Nu te-ai gandit sa le vopsesti in culoarea masinii sau asta va urma o data cu caldura?

Curiozitatea mea e de unde aveai in strada priza pentru feon :))

Link către comentariu

In ceea ce priveste vopsirea lor, vor ramane asa cum sunt. De fapt ma gandesc sa le vopsesc exact cu aceeasi nuanta pentru a le improspata, dar asta pe la primavara cand va fi cald si bine. Au fost achizitionate SH, si bineinteles mai au mici urme de uzura, dar care nu sunt vizibile decat daca te uiti de aproape cu insitenta. Vor ramane gri incis/ negru, pentru unitatea conceptului albastru-negru pe care il urmaresc.

Ei, nu am stat chiar in strada... M-am incapatanat eu sa nu bag masina in hala service-lui si am stat afara sa nu mai deranjez...

Si doua poze de astazi dimineata:

LE: A se observa Audi-ul 200cc din spate. Este masina uni coleg de birou, extrem de ingrijita si dichisita!

post-12154-0-78109000-1328597466_thumb.j

post-12154-0-53458000-1328597471_thumb.j

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Suntem vecini sau doar lucrezi in zona Izvor? Cred ca daca ma straduiesc putin, pot sa-mi vad balconul, in a doua poza. :))

Link către comentariu

Ma gandeam eu. Inainte sa-ti montezi evacuarea, credeam ca mai e un model ca al tau, in Bucuresti. Dupa, am fost convins ca tu esti!

Exemplarul e superb, sa-l conduci voios!

Dar, o intrebare putin mai offtopic: de ce nu parchezi la parterul blocurilor din a doua poza? Daca ajungi intre 8 si 10, sunt locuri la discretie. Si niciunul din ele nu e platit/inchiriat, parcheaza toata lumea pe unde poate. Ma gandeam ca e mai safe decat s-o lasi pe trotuar, unde se mai inghesuie lumea, unde poate ti-o mai zgaraie cu o catarama, cu un fermoar....

Link către comentariu

Locul imi este comod si mai ales pot privi masina de la fereastra birouli.

Apropos, cred ca de la birou iti vad balconul foarte bine ! :lol:

Link către comentariu

Aseara am facut baita masinii. Drept urmare, de dimineata i-am facut cateva poze la prima cheie:

post-12154-0-63155200-1328684732_thumb.j

post-12154-0-29379200-1328684737_thumb.j

post-12154-0-52830800-1328684741_thumb.j

post-12154-0-70064900-1328684746_thumb.j

post-12154-0-04458500-1328684806_thumb.j

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Ui ma cum straluceste! :wub:

Ai dat-o cu ceara de arata asa bine?

Bandourile (daca le pot numi asa) de S4 mi se pare ca arata cam ciudat acolo jos... in rest, jos palaria. Parca e cabrio in prima poza :icon_thumleft:

Link către comentariu

Imi place cum arata cu bandouri. Am impresia ca in oras sunt utile; mai protejeaza masina.

Unde ai reusit sa speli masina?

Link către comentariu

P o p i c a, stralucirea se pare ca este data si de ceara lichida aplicata la spalatorie dar eu cred ca un aport foarte mare il are gerul. Am observat ca in zilele geroase dupa spalare masinile stralucesc destul de tare. Cred totusi ca toate microfisurile aflate in lac sunt uniformizate de o crusta infima de ghiata si asa rezulta acest aspect super lucios.

Nu inteleg in ce sens ti se par ciudate bandourile de pe portiere.

nsm, nu stiu daca o pot proteja, poate cand arunca una din roti si mai fereste o parte din portiera sa se murdareasca, dar ca si efect protector impotriva loviturilor, nu stiu ce sa zic... Eu vreau sa am grija ca ele sa nu fie lovite nu mai spun de portiera in sine.

Masina o spal la aceeasi spalatorie de 4 ani. Este prin Tei.

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Eu in locul tau as vopsi bandourile de s-line in culoarea masinii. Cred ca poti sa obtii contrastul pe care il doresti din alte piese (grila, jante, oglinzi etc).

Link către comentariu

De acord. Ieri treceam pe langa un B7 cu pachet Sline si erau vopsite aripioarele...dadeau mai bine asa vopsite

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!